ZADANIE I
Kształtowanie umiejętności bezpiecznego posługiwania się urządzeniami elektrycznymi i technicznymi

 

„SPOTKANIE Z POLICJANTEM” - 19 września 2013

Tematem spotkania z policjantemz komendy Powiatowej Policji w Ełku było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Przedszkolaki w skupieniu słuchały rad i wskazówek, a następnie zadawały gościowi pytania dotyczące jego pracy, umundurowania i wyposażenia. Dzieci również wykazały się wiedzą, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak zadbać o własne i innych bezpieczeństwo oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Na zakończenie wizyty dzieci podziękowały za spotkanie brawami i wesołymi okrzykami.

 

„ROBIMY SAŁATKĘ JARZYNOWĄ” - 3 października 2013

Czterolatki z grupy „Zajączki" w ramach realizacji tematu o warzywach zaplanowały przygotowanie sałatki jarzynowej. Dzieci od rana nie mogły doczekać się krojenia swoich warzyw. Zanim jednak przystąpiły do tej czynności, wymieniały składniki potrzebne do wykonania takiej sałatki. Następnie musiały się odpowiednio przygotować: umyć ręce, podwinąć rękawy i założyć fartuszki. Pani przypomniała o konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem. Krojenie warzyw pod czujnym okiem pań przebiegało szybko i sprawnie. Wszystkie warzywa zostały pokrojone tak jak trzeba – drobno. Gdy wszystkie składniki znalazły się w misce, pani doprawiła sałatkę do smaku a dzieci na zmianę ją mieszały, aż wszystkie składniki dokładnie się połączyły. Po uporządkowaniu sali czterolatki zasiadły do degustacji. Własnoręcznie wykonana sałatka wszystkim bardzo smakowała.

 

MALI RATOWNICY - 25 luty 2014 roku

Tego dnia naszymi gośćmi w przedszkolu były słuchaczki Medycznego Studium Zawodowego w Ełku, które w bardzo przystępny sposób starały się przybliżyć dzieciom i ich rodzicom podstawową wiedzę związaną z urazami oraz udzielaniem pierwszej pomocy. Przed pokazem dzieci wykazały się wiedzą na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego postępowania w czasie zabaw w domu, przedszkolu, na podwórku, i w drodze oraz znajomością wyposażenia apteczki jak również numerów alarmowych. Pani Ewelina i Pani Monika były pod wielkim wrażeniem wiedzy przedszkolaków.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały czynności ratownicze w czasie krwotoku z nosa, skaleczenia, czy oparzenia. Wszystkie chciały być modelami. Jednak najciekawszy był pokaz masażu serca i sztucznego oddychania na fantomie. Pod czujnym okiem przyszłych ratowników dzieci mogły samodzielnie wykazać się praktyczną umiejętnością udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Następnego dnia dzieci powtarzały nabyte umiejętności zdobyte poprzedniego dnia. Sprawiało to dzieciom wielką frajdę.

Zajęcia te dostarczyły właściwych wzorów postępowania i informacji, jak chronić zdrowie własne i innych. Uczestnictwo w pokazie wpłynęło na zwiększenie poziomu ich wiedzy i umiejętności radzenia sobie w przypadku nagłego wypadku, urazów. To był niezapomniany dzień.


„EKOLUDKI POZNAJĄ ZASADY EWAKUACJI” - 26 luty 2014

Tata jednego z wychowanków, który jest strażakiem zapoznał dzieci z pracą jaką wykonują strażacy, uzupełniał wyczerpująco wypowiedzi dzieci na temat przyczyn powstawania pożarów, istniejących zagrożeń oraz jak postępować w wyniku zagrożenia pożarem. Przeprowadził rozmowę symulacyjną ze swoim synem aby pokazać jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia, gdzie można otrzymać pomoc i jak o nią poprosić.

W przerwie pogadanki pod okiem strażaka odbyły się zawody strażackie Jak wiemy strażaków najważniejsze zadanie to wspólne działanie. By strażakiem być wspaniałym należy z drużyną przejść kilka kroczków nie trzymając się boczków. I tak drużyny musiały ustawić się bokiem (ramię przy ramieniu), gdzie między ramionami dzieci miały włożone kartki. Zadaniem drużyn było przejść wyznaczony odcinek tak, by żadna z kartek nie wysunęła się spod ramion. Drugą konkurencją było zwijanie węża. Zabawy te sprawiły wielką radość.

Następnie Pan strażak zaprezentował wzory znaków oznaczających drogę ewakuacyjną. Omówił ich przeznaczenie i wygląd oraz wyjaśnił co znaczy słowo „ewakuacja”.

Dzieci pod okiem Pana strażaka wykonywały wszystkie polecenia związane z ewakuacją. Gość pokazał dzieciom jak należy zachować się w przypadku pożaru np. w przedszkolu. Na zakończenie wszyscy odbyli spacer po przedszkolu z udziałem strażaka. Zadaniem dzieci było odnalezienie znaków symbolizujących drogę ewakuacyjną oraz określeniem ich treści.

Dzieci od Pana strażaka otrzymały upominki w postaci książeczek i dyplomów, za które serdecznie dziękujemy.

Dzięki takim zajęciom dzieci nabędą umiejętność właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia (ogień w domu, w lesie, w najbliższym otoczeniu- pożar we własnym mieszkaniu, klatki schodowej. Według dzieci to była wspaniała przygoda strażacka

 

„JEDZ OWOCE CHRUP WARZYWA” - 13 marca 2014

 

Pewnego marcowego dnia w grupach 4-latki 1 i 4-latki 2 odbył się konkurs międzygrupowy promujący zdrowy stylu życia pt. „Jedz owoce, chrup warzywa i uprawiaj gimnastykę”. Głównym celem konkursu było poznanie i nazywanie wybranych warzyw i owoców oraz rozumienie prawidłowych zasad odżywiania się według piramidy zdrowego żywienia. Przedszkolaki dowiedziały się również, że bardzo ważna jest gimnastyka i ruch na świeżym powietrzu oraz bezpieczeństwo podczas zabaw.

Dzieci miały do wykonania wiele zadań dotyczących zdrowego żywienia. Do przedszkola przyniosły owoce i warzywa, z których zrobiły pyszne sałatki owocową i warzywną, a na zakończenie konkursu odbyła się degustacja oraz zostały poczęstowane zdrową, bogatą w witaminy surową marchewką. Madre przedszkolaki wiedzą, że niezwykle zdrowe i bogate w witaminy są owoce i warzywa.

 

SŁODKIE ZAJĘCIA - 2 kwiecień 2014

Dzieci z grupy 5–latki2 uczestniczyły w niezwykłych zajęciach, które odbyły się w centrum gastronomicznym mieszczącym się w Zespole Szkół nr 6 w Ełku. Przedszkolaki po raz pierwszy zetknęły się z tak dużą szkołą. Z szeroko otwartymi oczami przechadzały się korytarzami budynku. Wszystko ich ciekawiło. Duże wrażenie zrobiła na nich „ogromna kuchnia” czyli szkolne centrum gastronomiczne. Pani Małgorzata Włodarczyk, nauczycielka zawodu, zapoznała maluchów z przeznaczeniem tego miejsca oraz nowoczesnym sprzętem niezbędnym w gastronomi i zasadami bhp. Następnie zaprosiła przedszkolaków do wspólnego kucharzenia a mianowicie do upieczenia czekoladowych babeczek. Pięciolatki po założeniu fartuchów, czepków i umyciu rąk zabrały się do pracy. Pod nadzorem uczennic, według przepisu, dzieci odmierzały składniki, mieszały ciasto i wlewały je do foremek. Obserwowały proces pieczenia. Gdy babeczki były już gotowe mali cukiernicy przystąpili do dekoracji wytworów swojej pracy. Dzieci miały do dyspozycji białą i czarną czekoladę oraz różne posypki. Wiele radości dało przedszkolakom samodzielne ozdabianie własnoręcznie upieczonych babeczek. A jak one smakowały! Z dyplomem małego cukiernika, przepisem i uśmiechem na twarzy pięciolatki wróciły do przedszkola. ”Słodkie” zajęcia były super!.

 

WIOSENNE KANAPKI - kwiecień 2014

Wczesna „Pani Wiosna” obdarzyła grupę pięciolatków I pierwszymi nowalijkami. Na parapetach w sali wyrósł wyhodowany przez dzieci dorodny szczypior. Potrzebowaliśmy jedynie pomysłu na wykorzystanie zdrowego w witaminy produktu. I tak przedszkolaki uzbrojone w fartuszki, plastikowe nożyki i podkładki kroiły, siekały, smarowały, jednym słowem komponowały zdrowe i smaczne ‘wiosenne kanapki’. Przygotowały także smaczny twarożek, do przyprawienia którego użyły zestawu specjalnych przypraw,…ale ciiiiiiiiiii to jest nasza „smaczna” tajemnica.

 

„EKOLUDKOWY” RAJD ROWEROWY - 5 czerwiec 2014

5 czerwca już po raz kolejny Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki” zorganizowało rajd rowerowy przeznaczony dla dzieci z naszej placówki i ich najbliższych. Uczestniczyły w nim chętne rodziny dzieci z grup pięciolatków i sześciolatków. Celem rajdu było propagowane zdrowego trybu życia, wspólnego spędzania czasu, a także integracja. Dzieci przyjechały do przedszkola na swoich rowerach w asyście rodziców, dziadków i starszego rodzeństwa. Pośród rowerzystów, odnaleźć można było osoby poruszające się na rolkach, wrotkach, hulajnogach, a także piechurów. Przed wyruszeniem w drogę omówiono zasady bezpieczeństwa obowiązujące na rajdzie. Trasa rajdu biegła spod przedszkola „Ekoludki” promenadą do Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie był finisz wycieczki, a także dalsze atrakcje. Każdy mógł upiec na ognisku kiełbaskę, oraz odpocząć po przebytym wysiłku. Nauczycielki grup zadbały o to, aby to był aktywny wypoczynek. Dzieci wraz z rodzicami mogli wziąć udział w konkursach i zabawach sportowych na trawie np. wyścig na szczudłach, bieg ze szklanką wody, przeciąganie liny. Na zakończenie organizatorzy i uczestnicy rajdu obiecali powtórzyć wycieczkę za rok, mając nadzieję na równie dobrą przygodę.

 

ROWEREM DO PRZEDSZKOLA - czerwiec 2014

Wiek przedszkolny w życiu dziecka, to specyficzny okres, mający wpływ na zmiany zachodzące w jego indywidualnej drodze rozwoju. MPiŻłobek „Ekoludki” propaguje wśród rodziców akcję „jeden dzień bez samochodu”. Ta forma dotarcia do przedszkola zyskała u dzieci i rodziców duże uznanie. Zauważamy iż coraz większa grupa przedszkolaków dociera do przedszkola pieszo, hulajnogą lub rowerem. Zdrowie dzieci i ich bezpieczeństwo powinno być dla wszystkich priorytetem.

Nauczycielki B. Rusak i M. Łaszcz realizując zadania w grupie „Misie Starszaki”, w ramach projektu „Zielona Flaga” rozbudzały u dzieci zainteresowania różnymi formami aktywności ruchowej , rekreacyjnej i sportowej. Jedną z nich było opanowanie umiejętności jazdy rowerem połączone z wdrażaniem zasad bezpiecznego poruszania się po „Ścieżce rowerowej”.Dla grupki dzieci proponowane były podstaw jazdy. Takie zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rozwijanie sprawności fizycznej i motorycznej wychowanków, to ważne umiejętności ułatwiające dziecku uczestnictwo w życiu szkolnym. Dla niektórych naszych wychowanków będzie to już po wakacjach. Kto wie, w jaki sposób dzieci będą docierały do szkoły? Może rowerem?

 

BEZPIECZNY EKOLUDEK – luty 2014

 

Miniony luty, miesiąc ferii i karnawału był dla podopiecznych Miejskiego Przedszkola i Źłobka "Ekoludki" miesiącem nie tylko wesołych zimowych zabaw ale i intensywnej pracy. W ramach realizacji zadań Szkoły Promującej Zdrowie przedszkolaki brały udział w szeregu spotkaniach, pogadankach, konkursach i zajęciach dydaktycznych dotyczących bezpieczeństwa w domu, przedszkolu i na ulicy.

Dzieci przedszkolne mają niewielkie doświadczenie życiowe, ograniczony zasób sposobów radzenia sobie w sytuacjach zagrażających, dlatego ważne jest aby nauczyły się unikać, zapobiegać, oraz pokonywać szeroko rozumiane niebezpieczeństwa. We wszystkich grupach przedszkolnych podejmowano różne działania profilaktyczne, przybliżano dzieciom zagrożenia na które mogą być narażone, a także uczono radzenia sobie w takich sytuacjach jak zachowanie się na drodze, użytkowanie maszyn i urządzeń domowych, zachowanie się w kontaktach ze zwierzętami jak i z obcymi osobami.

6-latki 1 spotkały się się ze specjalistą BHP Panią Alicją Sobolewską, która przybliżyła zasady bezpiecznego zachowania się w domu, unikania niebezpieczeństw związanych z użytkowaniem różnych przedmiotów codziennego użytku. Odbyło się również spotkanie z lekarzem, tatą jednaj z podopiecznych, który uczył 4-latki3 wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy – opatrywania ran oraz prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu.

Dzieci na zorganizowanych zajęciach dydaktycznych podczas "Tygodnia bezpieczeństwa" (6-latki1, 6-latki2) zapoznały się z rolą służb ratunkowych, ważnymi numerami alarmowymi, właściwą postawą wobec zwierząt i osób obcych oraz miały okazję rozmawiać na temat zagrożeń wynikających z samodzielnego zażywania leków. Ekoludki oglądały profilaktyczne filmy edukacyjne z serii "Przygody Zetki i Zygzaka – bezpieczne dziecko", wykonywały plakaty z numerami alarmowymi, omawiały wyposażenie domowej apteczki, brały udział w scenkach imitujących zgłaszanie wypadku.

Grupa "Myszek" - 6latki1 zaprosiły również zaprzyjaźnioną grupę „Iskierek” z Miejskiego Przedszkola „Światełko”. do udziału w konkursie „Bezpieczny Przedszkolak”, podczas którego rozwiązywały zagadki, kalambury na temat bezpieczeństwa, dzieliły przedmioty na bezpieczne i niebezpieczne, układały przejścia dla pieszych i sygnalizację świetlną, odgadywały znaczenie znaków drogowych.

Pod koniec miesiąca odbyły się spotkania z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej i przyszłymi Ratownikami Medycznymi ze Szkoły Policealnej "Medyk". Pod czujnym okiem policjanta przedszkolaki rozpoznawały i nazywały podstawowe znaki drogowe. Wraz ze strażakiem brały udział w symulowanej ewakuacji. Z przyszłymi ratownikami medycznymi udzielały pierwszej pomocy – sztucznego oddychania na fantomach.

Wszystkie przeprowadzone zajęcia dostarczyły podopiecznym MPiŻ "Ekoludki" właściwych wzorów postępowania i informacji jak chronić zdrowie własne i innych. Dzięki nim na pewno zwiększy się poziom wiedzy dzieci i ich umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających życiu. A o to przecież chodziło.

 

Przeczytaj cały tekst: Bezpieczny "Ekoludek" - Ełk

http://elk.wm.pl/192668,Bezpieczny-Ekoludek.html#ixzz0wg2A2Aue

 

ZADANIE II

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W KONTAKTACH Z NIEZNAJOMYMI

 

I MALUCHY I STARSZAKI TO BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI - styczeń 2014 roku

Pod takim hasłem już po raz kolejny dzieci z grupy „Myszek” z Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” były gośćmi Radia Bayer FM. Tematem audycji było bezpieczeństwo dzieci w domu, przedszkolu i na ulicy. Agent Bóbr Wacek zaprosił słuchaczy i dzieci w studio do „Krainy Bezpiecznych Zabaw”. Agent Wacek przybył po to, by przeprowadzić dochodzenie, co dzieci wiedzą o bezpieczeństwie, czy umieją zachować się w trudnych sytuacjach , czy zdadzą test na agentów bezpieczeństwa. Grupa „Myszek” doskonale sobie poradziła z zadaniami przygotowanymi przez Agenta Wacka. Dotyczyły one między innymi : bezpieczeństwa na drodze, przewidywania różnych niebezpiecznych sytuacji, znajomości numerów alarmowych, kto może znać moje dane, jak postępować z obcym, w jakiej sytuacji dzwonić pod konkretny numer i jak się zachować w czasie rozmowy.

Na koniec Agent Wacek podziękował wszystkim dzieciom za udział. Poinformował dzieci, że w wyniku przeprowadzonego dochodzenia doszedł do wniosku, że dzieci z grupy „Myszek” zdały test na agentów bezpieczeństwa. Podczas audycji dzieci w formie wierszyków i piosenek radziły jak postępować w niebezpiecznych sytuacjach.

Dzieci w wieku przedszkolnym szybko i łatwo przyswajają wiedzę. Nie mają problemów z opanowaniem prostych zasad dotyczących bezpieczeństwa oraz prostych czynności ratowniczych. Jednocześnie dzieci właśnie w tym wieku narażone są na wiele niebezpieczeństw.

Wiedza i umiejętności z zakresu edukacji bezpieczeństwa powinny być zatem nabywane przez dzieci już na etapie edukacji przedszkolnej

 

ZADANIE III

ZDOBYWANIE UMIEJĘTNOŚCI DOTYCZĄCYCH BEZPIECZNYCH KONTAKTÓW ZE ZWIERZĘTAMI

 

SPOTKANIA Z LEŚNIKAMI - październik 2013

Na zaproszenie grup 4-latki1 i 4-latki2 do przedszkola przybyli leśnicy z Nadleśnictwa Ełk w Mrozach. Opowiedzieli dzieciom o tym, co dzieje się w jesiennym lesie, pokazali znalezione przez nich poroże łosia, jelenia i koziołka.

Dzieci miały również okazję obejrzeć zbiory z atrakcyjnymi rodzimymi i egzotycznymi chrząszczami. Czterolatki mogły też popisać się swoją wiedzą na temat świata przyrody i jego ochrony, gdyż sprawnie rozwiązywały zagadki zadawane przez naszych gości. W nagrodę dzieci otrzymały książeczki o przyrodzie, ołówki ze zwierzątkami oraz odznaki "Przyjaciela Przyrody".

Dzieci z grupy 5- latki 2 także zaprosiły leśniczego- pana Bogdana Mordarskiego- tatę Zuzi, który również bardzo interesująco opowiadał o swojej pracy i życiu lasu.

 

„DZIEŃ KOTA” - 17 luty 2014

„Wlazł kotek na płotek…”- pod takim hasłem w Dniu Kota nauczycielki urządziły swoim pociechom integracyjną zabawę połączoną ze zbiórką karmy dla zwierząt ze schroniska. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem samodzielnie malowały maski kotów, przygotowywały kącik książki o kotach, a rodzice dostarczali zakupioną karmę.

W dniu 17 – go lutego już od rana panie 4, 5-cio i 6-latków domalowywały jeszcze swoim „kotkom” noski i wąsiki, by podczas zabawy naśladowały te miłe i pocieszne zwierzątka.

Powitalną częścią była piosenka „Wlazł kotek” zaśpiewana słowami „miau, miau..” Następnie dzieci-kotki przy akompaniamencie piosenek chodziły na czworakach, przeciągały się, robiły „koci grzbiet”, turlały kłębki włóczki.

Wiele uśmiechu i radości dostarczyła zabawa w polowanie na myszki, która polegała na zwijaniu kłębka włóczki, na końcu, której znajdowała się maska myszki. Głośny doping towarzyszył zawodnikom, których zadaniem było wypicie mleka z talerzyka za pomocą języczka.

Kolejną wspaniałą zabawą, która wywołała ogromne ożywienie było dopasowywanie figur geometrycznych do zarysu kota. Zawodnicy ustawieni byli w dwóch rzędach, z których każde dziecko miało szybko podbiec do tablicy, wybrać właściwy kształt i przypiąć go na sylwecie kota, tak by powstał kolorowy obrazek. Nie zabrakło również elementów czytania podczas rozwiązywania rebusów.

Na zakończenie dzieci zaśpiewały i zilustrowały piosenkę „Kotki dwa”. Dzięki takiej formie zajęć dzieci z przedszkola „Ekoludki” nie tylko wspaniale się bawiły, ale zrozumiały, że kocięta słodkie i czarujące nie są zabawką, do której można się przytulić, pobawić, a gdy się znudzą – wyrzucić. Już dziś mówią, że jeśli będą właścicielami tych stworzeń, to obiecują odpowiedzialną i przyjazną postawę wobec zwierząt.

 

WESOŁO SIĘ BAWIMY – ZWIERZĘTOM KARMĘ PRZYNOSIMY - 20 luty 2014

20 lutego trzylatki i czterolatki z grupy „Zajączków” bawiły się na balu karnawałowym, na który biletem wstępu była karma dla psów. Wszystkie dzieci przebrane w stroje rożnych zwierząt, wesoło bawiły się przy skocznej muzyce. Najwięcej było oczywiście przebrań domowych pupili: psów i kotów. Czterolatkom towarzyszyli rodzice, którzy uczestniczyli w zabawie. Przerywnikami w tańcach były krótkie quizy, sprawdzające wiedzę dzieci na temat zwierząt, ich zwyczajów i pożywienia. Zebrana karma została przekazana do Schroniska dla zwierząt.

 

„BAL EKOLOGICZNY” 27 luty 2014

Wieloletnia współpraca Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” z Nadleśnictwem Ełk w Mrozach sprzyja upowszechnianiu wiedzy przyrodniczej i kształtowaniu postaw proekologicznych u naszych wychowanków. Współpraca ta ma zarówno wymiar edukacyjny jak i praktycznych działań, jakie podejmuje społeczność przedszkola na rzecz ekosystemu leśnego.

Cykliczna już akcja, zorganizowana w „tłusty czwartek” miała na celu zebranie przez dzieci przedszkolne karmy dla zwierząt leśnych. Nauczycielki przedszkola i opiekunki żłobkowe zorganizowały w tym dniu swoim wychowankom Ekologiczny Bal Przebierańców, na który biletem wstępu był owoc lub warzywo –przysmak zwierząt leśnych.

Dzieci przebrane za różne postacie z bajek i filmów przyniosły zwierzętom ziemniaki, buraki, marchewki, jabłka. A także ziarna zbóż dla ptaków oraz siano dla saren i jeleni. Zebraną karmę przekażemy do Nadleśnictwa. Podczas balu, oprócz wyśmienitej zabawy, przedszkolaki miały okazję zabłysnąć swoją wiedzą na temat zwierząt leśnych, ich ochrony i środowiska życia. Podczas balu w starszych grupach wybrano królową i króla tańców. W tym roku ten tytuł przypadł parze z grupy 6-latki1.

 

„EKOLUDKI POMAGAJĄ BEZDOMNYM PSOM” - luty 2014

 

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka pod warunkiem, że zapewnimy mu miłość i odpowiednią opiekę. Niektórzy zapominają o tym i wiele porzuconych psów trafia do schronisk. Dzieci z Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” w Ełku kolejny już raz zorganizowały zbiórkę pożywienia dla takich zwierząt.

W tym roku postanowiły jednak pożyteczne połączyć z przyjemnym. 19 i 20 lutego trzy i czterolatki bawiły się na balu karnawałowym, na który biletem wstępu była karma dla psów. Wszystkie dzieci przebrane w stroje rożnych zwierząt, wesoło bawiły się przy skocznej muzyce. Najwięcej było oczywiście przebrań domowych pupili: psów i kotów. Czterolatkom towarzyszyli rodzice, którzy uczestniczyli w zabawie. Przerywnikami w tańcach były krótkie quizy, sprawdzające wiedzę dzieci na temat zwierząt, ich zwyczajów i pożywienia. Zebrana karma została przekazana do Schroniska dla zwierząt "Cztery łapy" w Ruskiej Wsi koło Ełku.

 

Przeczytaj cały tekst: „Ekoludki” pomagają bezdomnym psom – Ełk http://elk.wm.pl/191228,Ekoludki-pomagaja-bezdomnym-psom.html#ixzz0wg1AKyLY

 

ZADANIE IV

JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - 20 listopad 2013

Grupa 5-latki1 „Misie Starszaki” zaprosiła rodziców na zajęcia „Bezpiecznie w przedszkolu, w domu i na podwórku”, by mogli obserwować umiejętności swoich pociech. Dzieci aktywnie włączały się do zabaw i poznawały podstawowe zasady postępowania w niebezpiecznych sytuacjach. „Misie” czytały globalnie wyrazy, rozpoznawały znaki oraz poznawały domowe urządzenia, które mogą stwarzać zagrożenia dla zdrowia dziecka. Dzieci sprawnie określiły czym bawimy się a czego unikać i nie brać do ręki. Uczyły się identyfikować numery telefonów alarmowych służb publicznych jednocześnie określając jak z nich korzystać. Celowo zorganizowane zabawy uczyły dzieci jak być bezpiecznym, niezależnie od miejsca w jakim dziecko przebywa. Dzieci w listopadzie włączyły się do Kampanii „Klub Bezpiecznego Puchatka”.

 

ZIMOWE ZABAWY - 12 grudnia 2013

W grupie „Zajączków” odbyły się kolejne zajęcia otwarte dla rodziców, które dotyczyły bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw na śniegu i lodzie. Dzieci bardzo lubią takie zabawy, jednak często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie mogą się im przydarzyć podczas jazdy na sankach lub bitwy na śnieżki. Zajęcia miały na celu uświadomienie czterolatkom i ich rodzicom, czym może skończyć się zjeżdżanie z górki w niewłaściwym miejscu lub ślizganie się po zamarzniętym jeziorze. Zaprezentowane na zajęciu ilustracje przedstawiały bezpieczne i niebezpieczne zabawy zimowe. „Zajączki” przypomniały również zasady odpowiedniego ubierania się adekwatnie do pogody. Żeby zachować zdrowie trzeba ubierać się ciepło ale nie przegrzewać się. Zajęcia otwarte były świetną okazją do wspólnych zabaw ruchowo – tanecznych z udziałem rodziców. Przecież ruch to zdrowie a przy tym świetna zabawa.

 

„UWAGA LEKARSTWA !!!” -14 luty 2014

Tego dnia czterolatki3 podczas spotkania z lekarzem, tatą jednej z dziewczynek, uczyły się wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku lub sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci pod jego okiem ćwiczyły wykonanie telefonu pod numer awaryjny 999 i prawidłowe zgłoszenie wypadku np. omdlenie mamy lub babci, gdy są z nimi same w domu. Uczyły się prawidłowego opatrywania ran i zakładania opatrunków. Gość pokazywał, jak wygląda i co powinno znajdować się w apteczkach domowych lub przedszkolnych. Przestrzegał również dzieci przed braniem samemu lekarstw, dotykaniem gorących przedmiotów i wkładaniem drobnych rzeczy (groch, klocki, baterie) do nosa, ucha i ust.

O zagrożeniu zdrowia lub życia wynikającego z samodzielnego zażywania leków rozmawiały także dzieci z grupy 6-latki1.O wszystkich bardzo ważnych rzeczach dowiedziały się w oparciu o teatrzyk „O Jasiu Łakomczuszku”. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że samodzielne zażywanie lekarstw może doprowadzić do groźnych zatruć a nawet śmierci. Dzieci wiedzą, że lekarstwa można zażywać tylko wtedy gdy przepisze je lekarz i poda mu je mama lub tata. Podczas zajęć dzieci mogły zobaczyć jak wygląda apteczka oraz co się w niej znajduje. Podczas zabawy „Czarodziejski worek” dzieci wyjmowały zgromadzone tam akcesoria stanowiące wyposażenie apteczki, nazywały je oraz określały ich przeznaczenie. W dalszej części zajęć dzieci malowały własną apteczkę. Sześciolatki dobrze wiedzą, że same nigdy nie powinny otwierać apteczki.

 

„WIEM JAK ZDROWO ŻYĆ” - 18 luty 2014 roku

W bieżącym roku szkolnym Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki” w Ełku przystąpiło do Ogólnopolskiej Akcji „Ćwiczyć każdy może” – Przedszkole w Ruchu. W ramach tego przedsięwzięcia w grupie 5–latki2 odbył się konkurs grupowy pod hasłem „Wiem jak zdrowo żyć”. Konkurs przygotowały i przeprowadziły p. Barbara Maciukiewicz – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Ełku oraz p. Jolanta Beziuk i p. Bożena Chomik – nauczycielki grupy. Dzieci wzięły udział w wielu zabawach konkursowych i ruchowo – tanecznych. Popisywały się swoimi wiadomościami i umiejętnościami dotyczącymi zdrowego stylu życia. Pięciolatki nie miały problemu z rozwiązywaniem zagadek, rebusów, rymowanek, dobieranek i innych łamigłówek. Przedszkolaki podawały przykłady zdrowego stylu życia. Wiedzą, że zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu, dbanie o higienę i porządek to podstawa zdrowia i naszego szczęścia. Podczas konkurencji „Segregujemy żywność” bez pomyłek oddzielały zdrowe produkty od niezdrowych. Między konkurencjami dzieci gimnastykowały się i tańczyły. Dwie drużyny ambitnie walczyły o zwycięstwo. Poziom był wyrównany i zakończył się remisem. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał upominek

 

„KODEKS BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLAKA” - 28 luty 2014

Podczas piątkowych zajęć dzieci z grupy „Zajączki” miały okazję wykazać się zdobytymi wiadomościami na temat bezpieczeństwa przed zaproszonymi gośćmi – rodzicami. Dzieci wskazywały prawidłowe zachowania i wyjaśniały jakie mogą być skutki niewłaściwych zabaw, takich jak żelazkiem, kuchenką gazową, lekarstwami. Maluchy dobrze znały zasady postępowania w razie wypadku i numery alarmowe na policję, straż pożarną i pogotowie. Potrafiły rozpoznawać i odpowiednio zachować się w sytuacjach zagrożenia np. w kontakcie z nieznajomymi lub bezpańskimi psami. Wykazały się dobrą znajomością podstawowych przepisów pieszego i kołowego ruchu drogowego oraz wybranych znaków drogowych. Wspólnie z rodzicami stworzyły kodeks bezpiecznego przedszkolaka i wykonały plakaty o numerach alarmowych, które zawisły w sali.

 

KONKURS PIĘCIOLATKÓW „ZDROWY PRZEDSZKOLAK” - 11 marca 2014

Dzieci pięcioletnie „Misie Starszaki” zaprosiły panie pielęgniarki z Miejskiej Przychodni Zdrowia oraz rodziców do udziału w Konkursie „Zdrowy Przedszkolak”. Były pytania na temat czystości i zdrowego odżywiania się oraz sportowego stylu życia. Dzieci przy czujnej „Komisji Zdrowia” poprawnie i chętnie odpowiadały na pytania zdobywając kolorową „witaminkę”. Oj uzbierały ich bardzo dużo, aż trudno było zliczyć. Z ogromną precyzją podejmowały zabawy zręcznościowe z laską, z piłką oraz szczoteczką do mycia zębów. Wesołe okrzyki i moc radości dodawało dzieciom sił i motywowało do udziału w zabawach ruchowych i układanek. Spotkanie było okazją do uporządkowania wiedzy o tym co sprzyja, a co zagraża zdrowiu przedszkolaka. Panie pielęgniarki przypomniały i wskazały sytuacje, jak jeszcze można dokładniej zadbać o higienę ciała. „Misie Starszaki” poczęstowały szanowną Komisję „ soczkiem i herbatką ”. Nasi goście podziękowali uczestnikom Konkursu kolorowanką, nalepkami, broszurkami o witaminkach oraz słodkościami.

 

„DZIEŃ SPORTOWCA” - 14 marca 2014

Dzień Sportowca został zorganizowany dla czterolatków przez rodziców jednej z dziewczynek i odbył się na hali widowiskowo - sportowej MOSiR. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta na prawdziwej sali gimnastycznej więc zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z zasadami obowiązującymi w tego typu obiektach. Po krótkiej rozgrzewce przeprowadzonej pod okiem fachowców „Zajączki” wzięły udział w licznych ćwiczeniach i konkurencjach sportowych, sprawdzających i rozwijających ich sprawność fizyczną. Były więc między innymi: biegi w przód i tył, z kółeczkiem na głowie, z woreczkami i rzut nimi do celu. Największą trudność sprawiło dzieciom przechodzenie po ławeczce, ale wszyscy dzielnie wykonali ćwiczenie, oczywiście przy asekuracji dorosłych. Nie zabrakło śmiechu podczas konkurencji polegającej na skakaniu z balonami, które wcale nie chciały tkwić między kolanami. Czterolatki spisały się dzielnie i świetnie poradziły sobie z zaproponowanymi ćwiczeniami. Organizatorzy przygotowali na koniec małą niespodziankę. Wszystkie dzieci otrzymały z ich rąk złote medale. Mali sportowcy wracali do przedszkola dumni i radośnie uśmiechnięci.

 

„SPORT TO ZDROWIE” - 28 maj 2014

W maju dopisała nam pogoda, więc obie grupy „Pszczółki” i „Motylki” wraz ze swoimi paniami postanowiły zorganizować na świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym ogólnorozwojowe zajęcia ruchowe z zastosowaniem różnorodnych metod i form wychowania fizycznego pt. „Sport to zdrowie - każdy przedszkolak ci to powie”. Między innymi zorganizowany został tor przeszkód, w którym dziecko miało do pokonania wiele trudności, doskonaliło umiejętności współdziałania i rywalizacji z rówieśnikami, dbając o bzpieczeństwo kolegów i swoje. Zabawy i ćwiczenia ruchowe szczególnie na świeżym powietrzu nie tylko rozwijają sprawność fizyczną dziecka, dają mu także wiele radości, a przede wszystkim zaspokajają naturalną potrzebę ruchu.

Na koniec zajęć przedszkolaki dostały odznakę „Przedszkolak na medal” oraz trochę witamin w postaci owocu - pomarańczy, aby wzmocnić swoje siły na następne zabawy i ćwiczenia ruchowe.

 

„ZAJĄCZKI ŻYCZĄ BEZPIECZNYCH WAKACJI” - czerwiec 2014

 

Zbliżają się wakacje, czas wyjazdów i beztroskich zabaw na dworze. Lato to jednak również okres wzrastającej liczby wypadków wśród dzieci. Czterolatki z Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” dobrze wiedzą, że zawsze trzeba być ostrożnym i jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Ale czy inni też o tym pamiętaj „Zajączki” wraz z paniami przygotowały na ten temat krótką inscenizację, którą przedstawiły trzylatkom oraz rodzicom. Dzieci prostymi słowami, w zabawny sposób przestrzegały młodszych kolegów i koleżanki przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nich w lato. Przypomnieli, o czym trzeba pamiętać wypoczywając nad wodą lub w górach, jak należy zachować się w lesie i podczas pobytu na wsi.

Ostrzegali przed zbliżaniem się do bezpańskich psów, rozmawiania z nieznajomymi i brania od nich słodyczy i prezentów. Może dzięki tym przestrogom tegoroczne wakacje będą w pełni udane a wyjazdy i wesołe, beztroskie zabawy nie skończą się wizytą u lekarza. Na koniec mali aktorzy życzyli wszystkim wspaniałego odpoczynku, niezapomnianych przygód i spełnienia wakacyjnych marzeń.

 

Przeczytaj cały tekst: Bezpieczne wakacje – Ełk

http://elk.wm.pl/209113,Bezpieczne-wakacje.html#ixzz0wg7654c9