DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W EKOLUDKACH

 

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w Miejskim Przedszkolu i Żłobku ,,Ekoludki’’ w Ełku zostały zorganizowane konkursy oraz zabawy. Ogłoszenie Dnia Przedszkolaka w całej Polsce przez Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, to doskonała propozycja wspólnego działania środowiska wychowania przedszkolnego.

Po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu dzieciom celu spotkania przedszkolaki ze wszystkich grup pięcioletnich odśpiewały „Hymn Przedszkola”. Wspólna zabawa, tańce, śpiew, a także zagadki słowne, to tylko niektóre z atrakcji, jakich doświadczyły dzieci w to szczególne dla nich święto. Podczas uroczystości ,,Misie Lubisie’’, ,,Leśne Duszki’’ oraz ,,Pszczółki’’ i ,,Motylki’’ dumnie maszerowały kolorowym korowodem wokół przedszkolnego korytarza.

Na zakończenie programu panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu odznakę Super Przedszkolaka. Symbolem tego dnia, stały się kolorowe baloniki w rękach każdego dziecka, z którymi Przedszkolaki udały się do ogrodu przedszkolnego.

Tego dnia „Muchomorki”, „Tygryski”, „Wiewióreczki” i „Biedroneczki” obchodziły również Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nauczycielki grup zorganizowały wspólne zabawy integracyjne, zabawy z chustą animacyjną oraz zawody międzygrupowe. Nie zabrakło również wspólnych śpiewów i tańców. Największą zaś atrakcją było przekłuwanie kolorowych balonów z życzeniami. Śmiało możemy powiedzieć, że Dzień Przedszkolaka w „Ekoludkach” był dniem szalonej zabawy i uśmiechu od ucha do ucha!

W naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka dostarczył wszystkim dzieciom wielu miłych wrażeń i na pewno dzieci będą je długo i ciepło wspominać. Pamiętajmy jednak, że w ,,Ekoludkach’’ dbamy, aby każdego dnia było ciekawie i wesoło.

KOLOROWY TYDZIEŃ

W dniach 19-23.09.2016r. w grupie Biedronki 4-latki 3 odbył się kolorowy tydzień. Dzieci przychodziły do przedszkola w odpowiednim kolorze: w poniedziałek na żółto, we wtorek na czerwono, w środę na pomarańczowo, a w czwartek na brązowo. Na zakończenie tygodnia odbyło się zajęcie otwarte z udziałem rodziców, które było połączone z rozpoczęciem jesieni.

Każdego dnia odbywały się zabawy połączone z danym kolorem np. w poniedziałek dzieci w formie „ burzy mózgów” wymieniały co może być żółtego. Ponadto dzieci jadły cytrynę, a ze skórki cytryny robiły pieczątki.

We wtorek dzieci ubrane na kolor czerwony słuchały bajki o „ Czerwonym Kapturku”. Tego dnia przedszkolaki malowały czerwone serduszka, rozmawiały o miłości i przyjaźni. W środę maluchy ubrane na kolor pomarańczowy rozmawiały na temat zdrowego żywienia. Ten dzień był poświęcony owocom i warzywom. Dzieci malowały wraz z nauczycielką piramidę żywienia. W czwartek czterolatki ubrane na kolor brązowy słuchały bajki o „ Niedźwiadku Maszy”, szukającym miodu i bawiły się w „Starego Niedźwiedzia”. W piątek odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „Jesień w naszym lesie”. Dzieci wraz z rodzicami bawiły się w różne zabawy muzyczno-plastyczne. Wykonały jesienne drzewo- kontury liści posypywały przyprawami i przyklejały na kontur drzewa. Ponadto zbierały kolorowe liście z dywanu spinaczami od bielizny. Oprócz tego odgadywały zagadki o tematyce leśnej i liczyły grzyby.

Kolorowy tydzień dał dzieciom dużo radości.

PRZEDSZKOLAKI DBAJĄ O ZDROWIE

27-go września 2016 roku dzieci z grupy „Wiewióreczki” i „Żuczki” gościły  panią pielęgniarkę Renatę, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o swojej trudnej pracy, ale jednocześnie przynoszącej wiele radości. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom w jaki sposób zapobiegać chorobom, infekcjom( właściwie odżywiać się, zachowywać czystość ciała i pomieszczeń, ubierać się adekwatnie do pogody). Dzieci z zaciekawieniem słuchały gościa, oglądały akcesoria przyniesione przez panią Renatę i bardzo sprawnie odgadywały zagadki na temat czystości. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę „ Mydło, woda dobra rzecz” i otrzymały od pani pielęgniarki niespodziankę- kolorową naklejkę z napisem-DZIELNY PACJENT.

DZIEŃ CHŁOPAKA W "EKOLUDKACH"

 

FESTYN "UŚMIECHNIĘTE CZTERY ŁAPY" W CEE

W ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt w Centrum Edukacji Ekologicznej odbył się festyn edukacyjny „Uśmiechnięte Cztery Łapy”. Uuczestniczyły w nim grupy pięciolatków: Misie Lubisie i Leśne Duszki oraz sześciolatków „Kotki“ W programie znalazły się spotkania z weterynarzem, ludźmi, których praca bądź pasja związane są z opieką i troską nad zwierzętami, prezentacje tematycznych filmów, dmuchany plac zabaw, gry i zabawy. Dzieci odwiedziły stoisko straży miejskiej, gdzie otrzymały wspólny pakiet edukacyjny dotyczący sprzątania po piesku oraz piękne jesienne puzzle. Festyn uatrakcyjniali animatorzy, którzy pokazywali przedszkolakom psy, organizowali szereg zabaw tematycznych oraz zapraszali do stoiska z malowaniem twarzy. Każdy przedszkolak otrzymał balona– jamnika. W trosce o uczestników festynu, CEE przygotowało również ognisko i pieczone kiełbaski. Uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt, kształtowanie odpowiedzialnych postaw, to główny cel tej ogromnej akcji oraz zadanie dla nauczycieli, z którego będziemy starali się wywiązać.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

 

Pierwszą ważną uroczystością przedszkolną trzylatków oraz 4-latków 5 było pod koniec października „PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA”. Wydarzenie to w dużym stopniu stanowi symboliczne zakończenie procesu adaptacyjnego do warunków i zasad panujących w przedszkolu. Podczas uroczystości pasowania, maluchy swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze czują się w Naszym Przedszkolu. Dzieci wystąpiły w nowej roli „przedszkolaka – aktora”, który tańczy, śpiewa i recytuje, prezentując to, czego nauczyły się do tej pory, pod kierunkiem swoich nauczycielek. Występy dzieci wzbudziły ogromne emocje. Rodzice z dumą obserwowali swoje pociechy. Odświętny strój, dodatki prezentujące nazwę grupy a także wystrój sali podkreśliły doniosłość wydarzenia. Po części artystycznej dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, po którym nastał czas na naznaczenie „zaczarowaną kredką”. Aktu „Pasowania na Przedszkolaka” dokonała Pani Dyrektor Anna Sierotko. Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

 

Dnia 4 listopada 2016 roku obchodziliśmy DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. Każde dziecko przebrało się za swą ulubiona postać.Przedszkolakom z grupy „Wiewióreczki” i „Żuczki” zostały przybliżone różne baśnie i bajki z pouczającymi morałami cenionych pisarzy. Dzieci miały możliwość ocenić postępowania bohaterów oraz zmienić bieg wydarzeń rozwijając tym samym swoją wyobraźnię. Do wspaniałej zabawy dołączyła grupa „Biedroneczek”. W ramach niespodzianki dzieci obejrzały przedstawienie teatralnege „Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków” .Dodatkową atrakcją w tym dniu okazał się Spongebob, który przybył do „Małych Sówek” w towarzystwie animatorów z Sali Zabaw „Tęcza” w Ełku. Przedszkolaki chętnie bawiły się i tańczyły z naszymi gośćmi, z radością pozowały do zdjęć. Animatorzy wypełnili czas naszym maluszkom organizując im różnorodne zabawy. Rozwijały one kreatywność, otwartość wychowanków. Było dużo dziecięcej radości, szczęścia, a przecież takie są założenia pracy z dziećmi w przedszkolu. Na zakończenie dzieci w podziękowaniu za wspólną zabawę wręczyły gościom słodki upominek. Pracownicy Tęczy przygotowali dla każdego dziecka świecące bransoletki oraz zaproszenia do Sali Zabaw. Tego dnia nie brakowało bajkowej aury.

„WIEM JAK ZDROWO ŻYĆ”- SPOTKANIE DIETETYKIEM

 

MPiŻ „Ekoludki” podjęło kolejną inicjatywę mającą na celu poszerzenie wiedzy swoich wychowanków na temat zdrowego odżywiania i trybu życia. W Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania – 08 listopada 2016 r. grupę 3-latków „Muchomorki” i „Tygryski” odwiedził pracownik Szpitala „Pro-Medica” w Ełku - dietetyk Natalia Maciukiewicz.

Pani dietetyk poszerzyła wiedzę maluchów na temat zdrowego odżywiania, wyjaśniła, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, jakie są skutki złego odżywiania, a także w jaki sposób żywność wpływa na zdrowie człowieka i codzienne funkcjonowanie.

W oparciu o ilustracje, opowiadania i wiersze Pani dietetyk zwróciła uwagę, że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Zachęcała do aktywnego wypoczynku, uprawiania sportu, picia dużej ilości wody oraz zjadania witamin w naturalnej postaci warzyw i owoców.

Część warsztatowa polegała na klasyfikowaniu do odpowiednich pojemników produktów: zdrowych (pojemnik z uśmiechniętą buźką) i szkodliwych (pojemnik ze smutną buźką).

Zagadki oraz recytacja rymowanek i ich dokańczanie pozwoliło na usystematyzowanie zdobytej wiedzy i wspaniałą zabawę.

Na zakończenie tego pouczającego spotkania dzieci otrzymały upominki w postaci kolorowanek  i  z wielką  radością  podziękowały Pani Natalii wręczając jej laurkę.

„MOTYLKI” W TĘCZOWYM DOMU

Dzień Niepodległości - 11 Listopada” jest dla każdego Polaka ważnym świętem państwowym. Z tej okazji dzieci z grupy 5-latki4 „Motylki” odwiedziły Środowiskowy Dom Samopomocy w Ełku w celu przedstawienia montażu słowno-muzycznego.Wychowankowie w czasie uroczystości zaprezentowali również tańce takie jak: Szot, Krakowiak, czy Grozik. Dzieci czuły wielką satysfakcję, gdy widziały uśmiechy na twarzach oraz gdy dostawały gromkie brawa od koleżanek i kolegów z innej placówki wychowawczej. Po występie pięciolatki otrzymały podziękowanie za przybycie oraz zostały zaproszone do wspólnego poczęstunku, co zbliżyło uczestników do siebie. W ramach dalszej współpracy grupa "Motylki" została zaproszona do przedstawienia w najbliższym czasie prezentacji artystycznej.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W PRZEDSZKOLU

Zaraz się poznamy i przy muzyce ręce sobie podamy… W Dniu Życzliwości czterolatki rozpoczynały zajęcia dydaktyczne piosenką „Spacer po dywanie” oraz tańcem „Nie chcę cię”.Ekoludkom nauczycielki przedstawiły teatrzyk „Zaczarowany flet”, akcentując dobre zachowanie i jednocześnie odwoływały się do różnych sytuacji przedszkolnych żeby dzieci mogły uporządkować wiedzę na temat właściwych zachowań. Bawiąc się układanką opowiadały kolegom, z czym kojarzą „uśmiech”, który później przyklejały sobie nawzajem, używając grzecznościowych słów oraz wykonały pracę grupową „Moje wielkie serce”. Mądre Jagódki zaśpiewały piosenkę o magicznych słowach: proszę, przepraszam i dziękuję, a wesołe „Żuczki” powiedziały wiersz pt. Grzeczne słówka, a „Wiewióreczki” i „Sówki” wiersz „Czerwone serduszko mam”. Atrakcją spotkania był Miś, który z uśmiechem, czule tulił się do wszystkich dzieci. Czterolatki życzliwie go obejmowały, bo jak stwierdziły, że wszyscy potrzebujemy być kochani. Wspólna zabawa w „Mam chusteczkę haftowaną”, „Mam serduszko czerwone” upewniła prowadzące nauczycielki B. Rusak i E. Stefanowską, Anne Konopacka i Marlenę Lejk, że dzieci są uprzejme i życzliwe wobec kolegów i pań. Podsumowaniem zajęć był wspólny taniec z Paniami.

ZDROWY PRZEDSZKOLAK - WIEM CO JEM

 

,,Zdrowy przedszkolak - wiem co jem” to tytuł warsztatów kulinarnych, które odbyły się w przedszkolu, a zorganizowane zostały przez Agencję Rynku Rolnego w Olsztynie. W mistrzowski sposób poprowadził je Dariusz Struciński – Szef kuchni hotelu „Anders” w Starych Jabłonkach. Wszystkich powitała Dyrektor Przedszkola Anna Sierotko. Ciepłe słowa do dzieci skierowali również Pan Dariusz Wasiela – Dyrektor Oddziału Terenowego w Olsztynie i Poseł Wojciech Kossakowski. Pracy dzieci przyglądała się także Aneta Dubielewska - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie - Delegatura w Ełku.

Na wstępie szef kuchni przygotował warzywno–owocowe zagadki, Dzieci bezbłędnie odgadywały o jakie warzywa chodzi, potrafiły też wymienić warzywa występujące w przedstawionym chwilę wcześniej wierszu. Po rozgrzewce przyszedł czas na działanie. Sześciolatki własnoręcznie przygotowywały warzywne menu: kanapki ze świeżych warzyw na waflu ryżowym,  tortille z pastą z serka twarogowego z sałatą, papryką pieczoną, suszonym pomidorem, świeżym ogórkiem i rzodkiewką. Nie zabrakło również tradycyjnej sałatki z gotowanych warzyw.  Mali kucharze wykazali się niesamowitą inwencją twórczą tworząc obrazki ze skórek owocowych. Zgodnie z zasadą, że „nic się w kuchni nie marnuje”, obrane owoce zostały wykorzystane do wykonania naturalnego- zdrowego soku witaminowego. Wyśmienicie smakowała własnoręcznie zrobiona sałatka ze świeżych owoców, dostarczając przedszkolakom wielu wrażeń smakowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom i ich rodzicom podczas świątecznych przygotowań. Warsztaty były wspaniałą okazją, by w atrakcyjny sposób pokazać dzieciom zasady prawidłowego komponowania posiłków i jak świadomie wybierać produkty do ich przygotowania. Mamy nadzieję, że te kulinarne eksperymenty wspomogą kreatywność i rozbudzą w dzieciach ciekawość świata, zachęcą do próbowania nowych potraw i komponowania własnych.

W KRAINIE EMOCJI

W dniu 24.11 w grupie „Tygrysków” i „Wiewiórek” zostały przeprowadzone zajęcia przez psychologa Magdalenę Sowirka-Gospodaryk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ełku.

Maluchy wybrały się w podróż do „Krainy Emocji”, gdzie miały możliwość zapoznać się z uczuciami takimi jak: radość, smutek, złość i zdziwienie. Zajęcia miały na celu głównie wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego. Poprzez zabawę dzieci mogły uczyć się i akceptować zasady życia społecznego, rozpoznawać i akceptować emocje własne i innych, uczyć się wyrażać emocje oraz radzić sobie z nimi we właściwy i bezpieczny sposób.

Po powrocie z „Krainy Emocji” przedszkolaki podziękowały pani psycholog, wręczając laurkę w postaci świątecznej bombki.

ROBIMY OWOCOWE SZASZŁYKI

Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola i Żłobka ,,Ekoludki’’ w Ełku zajadały się własnoręcznie wykonanymi, kolorowymi, owocowymi szaszłykami. Uczyły się w ten sposób jeść smacznie i zdrowo. O tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców ,wiedzą przedszkolaki z grupy 5 latki 3 - ,,Pszczółki’’.

Staramy się zachęcać dzieci różnymi sposobami do spożywania owoców. Są pogadanki, oglądamy ilustracje, filmy, słuchamy wierszy i bajek. Jednak okazuje się , że najlepszym sposobem jest własnoręczne wykonanie owocowych szaszłyków przez naszych milusińskich. Przedostatni tydzień listopada obfitował w takie zajęcia. Bardzo dużo mówiliśmy o tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców. W grupie 5- latków3 dzieci samodzielnie wykonywały przepyszne i zarazem zdrowe szaszłyki owocowe.

Ponadto „Ekoludki’’ określały kształt, kolor, wielkość oraz nazwę owoców. Tego dnia dzieci miały dużo pracy, każdy kroił owoce na kawałki oraz nadziewał na patyczki tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Po skończonej pracy wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki, których przygotowanie dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.

ZACZAROWANA CHOINKA

W dniach 14 i 16 grudnia 2016r w naszym przedszkolu odbyły się świąteczne warsztaty plastyczne pod hasłem "Zaczarowana Choinka". W warsztatach wzięło udział 84 dzieci - przedstawiciele wszystkich 16 grup przedszkolnych ( po czworo dzieci z każdej grupy) wraz z rodzicami. Celem przedświątecznego spotkania była realizacja założeń Szkoły Promującej Zdrowie, w której uczestniczy placówka, a w szczególności:

•wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami, rówieśnikami,

•rozwijanie wyobraźni twórczej przedszkolaków,

•kształcenie umiejętności ilustrowania scen i sytuacji inspirowanych wyobraźnią,

•wdrażanie do rozwijania i doskonalenia warsztatu plastycznego dziecka,

•wymiana doświadczeń i prezentacja plastycznej twórczości przedszkolaków.

Zadaniem uczestników podczas warsztatu było wykonanie i ozdobienie choinki różnorodnym materiałem. Powstały przepiękne świąteczne drzewka ozdobione cekinami, brokatem, włosem anielskim, samodzielnie wykonanymi bombkami i łańcuchami. Na zakończenie każdego spotkania pani Dyrektor Anna Sierotko oraz Wicedyrektor pani Małgorzata Ignatowicz wraz z organizatorkami panią Anną Konopko i Dorotą Marciszewską wręczały uczestnikom zasłużone nagrody i upominki zasponsorowane przez rodziców jednocześnie zachęcając do udziału w kolejnych tego typu przedsięwzięciach. Wszystkie prace ozdobiły nasze przedszkole.

JEDZMY ZDROWO

Aby pogłębić wiedzę na temat zdrowego sposobu odżywiania się grupy „Wiewióreczki” i  „Małe Sówki” odwiedziła pani dietetyk Natalia Maciukiewicz z „Pro-Medica” w Ełku. Pani dietetyk przeczytała przedszkolakom bajkę, z której dzieci dowiedziały się jak ważne jest zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna oraz picie wody. Dzieci odgadywały zagadki słowno-obrazkowe. Największą radość sprawiło przedszkolakom klasyfikowanie produktów żywieniowych na zdrowe i niezdrowe. Dzieci otrzymały różne obrazki do kolorowania, z których pod kierunkiem Pani dietetyk stworzyły piramidę żywienia.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

20 stycznia 2017 roku grupy 3-latków i 4-latków, miały zaszczyt gościć Babcie i Dziadków. Po uroczystym powitaniu odbyła się część artystyczna. Dzieci śpiewały piosenki zadedykowane swoim dziadkom. Układy taneczne i recytacje wierszy ubarwiły występy maluchów. Babcie i Dziadkowie docenili swoich artystów gorącymi brawami i szczerym uśmiechem. Gdy nadszedł czas na indywidualne życzenia, wręczanie kwiatów, laurek własnoręcznie wykonanych, nie zabrakło ciepłych gestów, uścisków i wrażeń. Słodki poczęstunek dopełniły milą atmosferę uroczystości. Szacunek i miłość okazane przez dzieci swoim Babciom i Dziadkom były najlepszym prezentem w tym uroczystym dniu.

ĆWICZ DUŻO, ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO BY BYĆ SPRAWNYM RUCHOWO

Dnia 9 lutego grupy 5-latki3 i 5-latki4 wraz z swoimi paniami postanowiły zorganizować spartakiadę sportową.Przedszkolaki miały do swojej dyspozycji sprzęt gimnastyczny oraz różnego rodzaju piłki. Dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności w aktywności ruchowej oraz wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce. Pięciolatki rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach sportowych, takich jak sztafeta szybkościowa, omijanie przeszkód oraz pokonywanie tuneli poprzez przechodzenie. Przedszkolaki przekonały się, że sport odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość skosztowania surowych warzyw i owoców.

MAM SERDUSZKO - WIELKIE SERCE

Dnia 14 lutego grupy5-latki1 i 5-latki4 obchodziły Dzień Świętego Walentego - patrona miłości. W tym dniu odbyły się zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Przedszkolaki uczestniczyły w tematycznych zabawach ruchowych, dydaktycznych i integracyjnych, a we wszystkich zajęciach dominowały serduszka i kolor czerwony. Dzieci zabrały również do domu laurki, aby podziękować rodzicom za ich miłość, troskę i uwagę, jaką codziennie obdarzają swoje pociechy.

ZDROWIE NA TALERZU

Grupa 5-latki4 „Motylki” postanowiła na zajęciach własnoręcznie przygotować zdrowe i kolorowe kanapki. Na stole nie zabrakło sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i innych zdrowych składników, które zostały przyniesione przez dzieci z domu. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem samodzielnie kroiły warzywa, smarowały chleb masłem i układały produkty tworząc na kanapkach bardzo ciekawe i interesujące kompozycje.

Przygotowane kanapki wyglądały smakowicie - nic, więc dziwnego, że po tej kulinarnej przygodzie znikały z talerzy bardzo szybko, bo przecież każdy z nas wie, że najlepiej smakują wykonane własnoręcznie. Przygotowanie kanapek dało przedszkolakom, wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

SERCE NA DŁONI

Dnia 23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pomocy Osobom Potrzebującym. W związku z tym grupy 5-latki3 i 5-latki4 postanowiły wybrać się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności taneczne, wokalne oraz recytatorskie, co wywołało dużo radości wśród licznie zgromadzonej widowni. Podopieczni Domu Pomocy entuzjastycznie reagowali na program artystyczny przygotowany przez 5-latki nagradzając ich gromkimi brawami, a na ich twarzach widniały uśmiechy zadowolenia. Na zakończenie naszego spotkania wychowankowie Przedszkola podarowali podopiecznym Domu Pomocy własnoręcznie zrobione świeczniki w postaci serduszek oraz laurki. Pan Dyrektor placówki poprosił przedszkolaków, aby częściej odwiedzały seniorów, a za ich występ i okazane serduszko zostali obdarowani słodyczami. Wizyta w Domu Pomocy Społecznej była dla przedszkolaków prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka.

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RADY PEDAGOGICZNEJ

29 marca 2017r w grupie 4 latki2 odbyły się zajęcia dla Rady Pedagogicznej, które przeprowadziła pani Danuta Jolanta Moritz. „Jestem dobrym kolegą” taki był temat zajęć. Celem zajęcia było rozwijanie relacji pomiędzy dziećmi, opartych na wzajemnym szacunku i akceptacji. Dzieci, po obejrzeniu krótkiej inscenizacji opowiadania pt. „Bajka o dwóch ołówkach”, udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące przyjaźni. Właściwie reagowały na zmianę dynamiki w muzyce podczas tańca integracyjnego. Świetnie poradziły sobie z rozpoznawaniem emocji na ilustracjach i twarzach kolegów. Pokazały jak sprawnie potrafią posługiwać się nożyczkami i ze zrozumieniem wykonały polecenia nauczycielki. Na koniec Pani Dyrektor Anna Sierotko podziękowała dzieciom za wspaniałą pracę, pochwaliła umiejętności jakimi dzieci wykazały się podczas zajęć.

RODZICE DZIECIOM

Każdy Rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe, jadło owoce i warzywa. Ale nie zawsze tak jest. Dlatego w grupie „Żuczki” Rodzice chętnie włączyli się w realizację zadań z projektu „Jedzmy odpowiedzialnie”. Wspólnie ze swymi dziećmi, zredagowali książeczki, których przekazem było podkreślenie walorów smakowych i zdrowotnych warzyw i owoców. Bajeczki prezentowane były podczas zajęć w przedszkolu przez ich autorów. Atrakcją dla dzieci był teatrzyk „Owocowy sen” w wykonaniu jednej z rodzin naszych wychowanków oraz bajeczka o Dinu, któremu rozbolały ząbki od słodyczy. Mamy nadzieje, że takie metody będą skuteczne w uświadamianiu dzieci o ważności spożywania jarzyn dla zdrowia i rozwoju. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym Rodzicom i dzieciom.

TETARZYK W WYKONANIU DZIECI I RODZICÓW „NA TARGU”

Dnia 07.04.2017r. do grupy 4-latków 4 przywędrowały „Wiewióreczki” - 4-latki 5 aby obejrzeć teatrzyk „Na targu” w wykonaniu Leny i jej mamy Emilii oraz nauczycielek Karoliny Brulińskiej i Barbary Rusak. W ramach wspólnego udziału w realizowanym projekcie Szkoła Promująca Zdrowie, rodzice ze swoją pociechą z grupy „Żuczków” napisali aż osiem bajeczkę o zdrowych warzywach i owocach. Ciekawa treść bajek i barwne obrazki malowane przez dziecko zachęcały do ich czytania, a potem prezentowania w formie rodzinnych teatrzyków. Teatralne prezentacje  odbywały się cyklicznie i znacząco wpłynęły na kształtowane w grupie prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci. Teatrzyk „Na targu” bardzo spodobał się dzieciom i rodzicom. Były brawa dla sprzedawczyń i aktorów. Potem zaśpiewana piosenka „Witaminki” dla dzielnej dziewczynki Lenki. Bo to ona potrafiła przekonać mamę do zakupu kolorowych i pachnących owoców.

Dla „Żuczków” i „Wiewiórek” było to spotkanie z atrakcjami. W „ranku” nauczycielki B. Chomik i B. Rusak ze swoimi „kuchareczkami” zrobiły owocowy koktajl. Zaraz po występach odbyła się degustacja koktajlu, który smakował wszystkim tak bardzo, że dzieci prosiły o dokładkę. Potem wychowawczynie  zaprosiły rodziców na scenę, tym razem do odebrania nagród i podziękowań za literacki wkład z „małym artystą”. Docenieni zostali wszyscy autorzy bajek. Spotkanie zakończyliśmy radosnymi okrzykami „Owoce i warzywa to zdrowa witamina”, „Kto zjada witaminki ten ma wesołe minki”.

WARSZTATY O EMOCJACH

Niegrzeczni czy w „emocjach”? Na to jakże trudne pytanie próbowali wspólnie znaleźć odpowiedź panie psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ełku wraz z zaproszonymi rodzicami. Warsztaty odbyły się 20.04.2017 i zostały przygotowane w ramach realizacji zadań Szkoły Promującej Zdrowie.

Zapominamy, że emocje to bardzo trudna i skomplikowana sprawa – również dla dorosłych. Wielu z nas ma problemy z interpretowaniem i nazywaniem własnych uczuć. Z trudem przychodzi nam ich wyrażanie w sposób akceptowany społecznie. Dzieci często nie rozumieją emocji, których doświadczają. Nie potrafią ich nazwać, znaleźć ich źródła. Nie wiedzą, w jaki sposób sobie radzić z takimi stanami, jak gniew czy frustracja. Potrzebują dorosłego, który pomoże im zdefiniować co czują, co się z nimi dzieje.

Mamy nadzieję, że dzięki warsztatom rodzice dowiedzieli się jak towarzyszyć dziecku w emocjach wiedzą, co nie działa i gdzie tkwi źródło najczęściej popełnianych błędów. Nauczą dzieci wyrażania emocji w sposób akceptowany społecznie.

SPOTKANIE Z SENIORAMI

11 maja w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku odbyło się niezwykłe spotkanie dzieci 4-letnich „Żuczków” z Seniorami. Dzieci miały okazję poznać pracę mamy Kuby i Leny, które w ramach realizowanego Projektu Socjalnego „ABC bezpiecznego i świadomego seniora” przeprowadziły spotkanie integracyjne. Seniorzy i przedszkolaki najpierw wysłuchali bajkę terapeutyczną, czytana przez policjanta- dzielnicowego pt: „Dokuczniak”. Później nastąpiła analiza zachowań głównego bohatera i wspólnie ze starszymi osobami przedstawiono treść bajki plastycznie. Pogawędka ze starszymi i dzielnicowym oraz poczęstunek przy wspólnym stole to niezapomniana chwila- aura przepełniona empatią, życzliwością i uśmiechem. Było radośnie, wesoło, trudno było rozstać się i wędrować do przedszkola. Spotkanie zakończyło się pięknym śpiewem dzieci „Nie otwieraj drzwi”. Przedszkolaków obdarowano Misiem-przytulanką, różnorodnymi odblaskami i balonikami. Mamy nadzieję, że spotkanie zaowocuje zmianą zachowań u dzieci względem starszych osób oraz rówieśników.

FESTYN RODZINNY POD HASŁEM „MIŁOŚĆ W RODZINIE NIGDY NIE ZGINIE”

26.05.2017r. w naszym przedszkolu odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem „Miłość w rodzinie nigdy nie zginie”.  Przedszkolny plac zabaw przystrojony kolorowymi kwiatami i balonikami  uprzyjemniał czas licznie przybyłym rodzicom i opiekunom. Festyn rozpoczęły życzenia z okazji Dnia Matki oraz występ Patrycji A. z grupy 6-latki 4, która zaśpiewała piosenkę „Kocham Cię Mamo”. Następnym prezentem dla wszystkich Mam był energetyczny występ taneczny dzieci  z grup 6-latki 1 i 6-latki 2. Zaproszeni białostoccy aktorzy z teatrzykiem „Orzełek” przygotowali przedszkolakom liczne atrakcje w postaci tańców, zabaw i konkursów sprawnościowych.  Nie zabrakło owoców i napojów do ugaszenia pragnienia, a także gorącego bigosu, przygotowanego przez nasze panie kucharki. Dodatkowe atrakcje: dmuchane miasteczko, trampolina, wata cukrowa, popcorn- cieszyły się dużą popularnością wśród najmłodszych uczestników festynu. Pogoda dopisała, atrakcje też, bawiliśmy się więc znakomicie.

MUZYKA TRAFIA DO NASZYCH SERC

27 maja Miejskie Przedszkole i Żłobek “Ekoludki” przy współpracy z Ełckim Centrum Kultury zorganizowało IV już Edycję Przeglądu Muzykujących Rodzin. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Gdzie muzyka panuje tam miłości nie brakuje”. Muzyka w życiu człowieka odgrywa znaczącą rolę. Budząc emocje i wprawiając w określony nastrój sprawia, że ludzie chętnie jej słuchają. Jest również elementem kultury dostępnym dla szerokiego grona odbiorców. Poprzez różnorodność gatunków daje możliwość zaspokojenia indywidualnych gustów każdego człowieka. Staramy się rozwijać naszą muzykalność, nie przejmując się amatorskim poziomem podejmowanych prób. Korzystamy z tej niezwykłej formy, w którą możemy „ubrać” nasze emocje. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent naszego miasta Pan Tomasz Andrukiewicz, a patronat medialny Radio5 i Rozmaitości Ełckie. Na scenie Ełckiego Centrum Kultury swoje umiejętności muzyczne prezentowały przedszkolaki wraz z rodzicami. W tym roku wystąpiło 8 ełckich przedszkoli oraz grupa przedszkolna ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich. Przegląd MUZYKUJĄCYCH RODZIN odbył się w ramach obchodzonych w mieście Dni Rodziny. Jak powiedziała Radiu 5 Anna Sierotko, dyrektor placówki, wydarzenie ma przede wszystkim integrować rodziny. W tegorocznych zmaganiach z piosenką uczestniczyło około 100 wykonawców. Każda z występujących rodzin jako przedstawiciel swojej placówki zaprezentowała się widzom w wybranym przez siebie utworze. Uczestnicy nie tylko śpiewali, ale także tańczyli i popisywali się umiejętnościami gry na różnorodnych instrumentach Śpiewane i grane przez dzieci, ich rodziców i opiekunów piosenki miały różnorodny charakter. Jak można było zaobserwować zarówno uczestnicy przeglądu jak i publiczność bawiła się znakomicie, wszystkim podobały się muzyczne prezentacje. Żywiołowe występy  wprawiły publiczność w radosny nastrój. Utwór w wykonaniu przedstawicieli Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki”, rozpoczynający przegląd śpiewała cała sala posiłkując się wyświetlanym na ekranie tekstem. W tym roku, dzięki uprzejmości Pana Macieja Sachonia muzyczna rodzina „Ekoludków" po raz pierwszy mogła korzystać podczas prób z profesjonalnej sali akustycznej. Na zakończenie imprezy wszyscy biorący udział otrzymali z rąk Pana prezydenta Tomasza Andrukiewicza pamiątkowe dyplomy i nagrody. Fundatorami nagród byli rodzice naszych wychowanków i Urząd Miasta Ełk. Jak w latach poprzednich tak i teraz głównym celem przeglądu było zachęcenie rodzin do wspólnego spędzenia wolnego czasu, propagowanie wartości rodzinnych i integracja społeczności lokalnej oraz rozwijanie pasji i talentów muzycznych. Dziękujemy muzykującym rodzinom za udział w przeglądzie.