Działania PPZ W roku szkolnym 2017/18

 

ZADANIE 1

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RADY PEDAGOGICZNEJ POD HASŁEM: PRZEDSZKOLAK DOBRYM KOLEGĄ – KSZTAŁTOWANIE POSTAW SPOŁECZNO–MORALNYCH

21.11.2017r. w Światowym Dniu Życzliwości w grupie przedszkolnej 6-latki3 odbyły się zajęcia otwarte dla Rady Pedagogicznej pod hasłem: „Przedszkolak dobrym kolegą.” Celem zajęć było - kształtowanie postaw moralno – społecznych dzieci: postawy koleżeństwa i przyjaźni wobec innych oraz rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie. Sześciolatki bardzo dobrze poradziły sobie z tym trudnym tematem Podczas zajęć dowiedziały się jakie wartości w życiu człowieka są najważniejsze, potrafiły określić cechy wewnętrzne dobrego kolegi. Rozwijały umiejętność czytania globalnego rozwiązując krzyżówkę i odkrywając hasło, które było związane z głównym tematem. Na koniec spotkania złożyły „Przyrzeczenie Dobrego Kolegi” i wykonały pracę plastyczną Drzewko Przyjaźni.

Zajęcia otwarte dla rady pedagogicznej prowadzone przez nauczycieli są jedną z wielu form współpracy z innymi nauczycielami. Stwarzają doskonałą okazję do obserwacji zachowania dzieci w środowisku przedszkolnym oraz są okazją do obserwacji przez najmłodsze nauczycielki grona pedagogicznego umiejętności prowadzenia zajęć dydaktycznych w grupie przedszkolnej.

Przeprowadzone zajęcia wpisały się również w tematykę zadań Szkoły Promującej Zdrowie realizowaną przez naszą placówkę a dotyczącą odporności emocjonalnej dzieci i relacji interpersonalnych.

ZADANIE 2

UDZIAŁ PRZEDSZKOLA W PROJEKCIE „MAMO, TATO – WOLĘ WODĘ”

W MPiŻ „Ekoludki” wszystkie przedszkolaki brały udział w realizacji programu „Mamo, Tato, wole wodę”. Dzieci mały okazję dowiedzieć się skąd się bierze woda i jak wpływa na nasze zdrowie. W ramach zajęć przedszkolaki odkrywały znaczenie wody na świecie w różnych aspektach. Dowiedziały się jaką ilość wody powinien wypijać przedszkolak, tworząc piramidę zdrowego nawadniania. Film edukacyjny o sympatycznej kropelce ukazał dzieciom, że należy pić wodę tylko z prawdziwych źródeł. Utrwaliliśmy także informacje o sposobach oszczędzania wody. Dużym zainteresowaniem cieszył się temat Woda jako dom dla zwierząt. Dzieci bardzo przejęły się losem zwierząt żyjących w zanieczyszczonych zbiornikach, wspólnie posprzątały zanieczyszczoną rękę i stworzyły przyjazne miejsce dla zwierząt i roślin. Swoje projekty pięknych i czystych domów dla wodnych zwierząt namalowały na folii spożywczej. Na zajęciach wykonywały różne prace plastyczne z materiałów przeznaczonych do recyklingu a także poznawały tajemnice lasu i jak ważna jest woda dla jego mieszkańców. Do tych działań dołączyli również rodzice, którzy pomogli swym pociechom w wykonaniu plakatów zachęcających do picia wody oraz uczestniczyli w happeningu zorganizowanego z okazji dnia Wody i Zdrojka w naszym przedszkolu. Podsumowaniem tych działań było stworzenie kącika Zdrojka i Wody  zachęcającego do picia wody.

ZADANIE 3

ORGANIZACJA KONFERENCJI PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki”  w Ełku jest placówką, która stale podnosi standardy własnej pracy. Jest uczestnikiem wielu programów i posiada certyfikaty potwierdzające  jakość  kształcenia i opieki. Jednym z nich jest Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Upowszechnianie koncepcji Szkoły Promującej Zdrowie zostało wymienione wśród zadań koordynacyjnych w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016–2020.

W piątek 27 października społeczność MP i Ż „Ekoludki”  na czele z Panią Dyrektor Anną Sierotko  miało przyjemność zorganizowania konferencji, podczas której omawiane były warunki jakie należy spełnić ubiegając się o Krajowy Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele przedszkoli z naszego rejonu. Gośćmi konferencji  byli również pracownicy ełckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Ełku - Dyrektor Pan Dariusz Jurczykowski,  oraz wizytator Pani Aneta Dubielewska.

Konferencję poprowadziła Pani Anna Zdaniukiewicz będąca Wojewódzkim Kordynatorem  Programu.  Doświadczeniami z przeprowadzania pilotażowych badań w celu ubiegania się o Krajowy Certyfikat  podzieliły się Dyrektorki olsztyńskich przedszkoli.  Miłymi akcentami konferencji był występ artystyczny „ekoludkowych” dzieci, poczęstunek, oraz wspólne śpiewy przy gitarze podczas przerw.

ZADANIE 4

POKAZ MODY DZIECIĘCEJ (zachęcanie dzieci do wystąpień publicznych)

W środę 10 stycznia w naszym przedszkolu odbył się pierwszy „Karnawałowy pokaz mody”. W pokazie wzięły udział wszystkie grupy 6 latków, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Profesjonalne jury bardzo wysoko oceniało wszystkie stroje i przebrania. Nie zabrakło wspaniałej zabawy i dobrej muzyki, a publiczność nie szczędziła gromkich braw modelkom i modelom. Kolejny Karnawałowy pokaz mody już za rok.

ZADANIE 5

UDZIAŁ DZIECI W ZAJĘCIACH PROWADZONYCH PRZEZ PANIĄ IWONĘ KULBACKĄ PRACOWNIKA DOMU OPIEKI SPOŁECZNEJ „TĘCZOWY DOM” (raz w miesiącu) NA TEMAT „NIEPEŁNOSPRAWNI SA WŚRÓD NAS”

W grupie „Pszczółek”, w związku z działaniami o zdobycie Krajowego Certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie, raz w miesiącu odbywały się zajęcia prowadzone przez panią Iwonę, pracującą w Szkole Podstawowej Specjalnej Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Ełku, na temat „Niepełnosprawni są wśród nas”. Dzieci podczas tych zajęć miały okazję poznać różne rodzaje niepełnosprawności, nabyte i wrodzone oraz intelektualne i ruchowe. Na każdym spotkaniu była omawiana inna dysfunkcja. Pani Iwona, czytając bajkę wprowadzała dzieci w temat zajęć, maluchy chętnie zadawały i odpowiadały na pytania dotyczące danej niepełnosprawności i wypowiadały się na jej temat w oparciu o własne doświadczenia. Następnie dzieci mogły doświadczyć podczas zabawy jak ciężko jest osobom niepełnosprawnym pokonywać bariery, czyli grały w piłkę posuwając się na pupach nie używając nóg, układały klocki samymi stopami, przekładały ryż i makaron mając na rączce kuchenną rękawicę i jeździły wózkiem inwalidzkim.  Dzieci dzięki tym zajęciom pokonały barierę, dzielącą ich, a osoby z dysfunkcjami. Dlatego uważam, że prowadzone zajęcia dostarczyły dzieciom wiele wiadomości na temat osób niepełnosprawnych i uświadomiły im, że one tak samo potrzebują miłości i akceptacji, niekoniecznie współczucia.

ZADANIE 6

REALIZACJA DZIAŁAŃ ZWIĄZANYCH ZE ZDOBYCIEM CERTYFIKATU ZIELONEJ FLAGI

Od wielu lat w Miejskim Przedszkolu i Żłobku „Ekoludki” podejmowane są działania na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej zarówno wśród naszych wychowanków, pracowników ale także wśród społeczności lokalnej. Wiek przedszkolny daje duże możliwości adaptacyjne i percepcyjne dla ukształtowania postaw i nabywania umiejętności i wiedzy. Rozwój aktywności dziecka przedszkolnego uwarunkowany jest przede wszystkim możliwością zaspokajania jego potrzeb i zainteresowań. Treści przyrodniczo – ekologiczne w sposób szczególny tą aktywność wyzwalają, pobudzając dziecko do działania, rozwijają jego osobowość. Aby więc osiągnąć pozytywne rezultaty w działalności ekologicznej stwarzamy dzieciom okazje do: obserwowania i oglądania, poznawania i przeżywania, doświadczania i badania, wypowiadania się oraz działania i tworzenia. Chcemy, aby nasze przedszkole było przykładem dobrego współdziałania różnych ludzi i różnych środowisk zjednoczonych myślą o środowisku, za które czujemy się odpowiedzialni.

Dnia 24 maja odbyła się uroczystość, związana z ubieganiem się placówki o Międzynarodowy Certyfikat "Zielonej Flagi". Na tę uroczystość zaproszono Dyrektora MPiŻ "Ekoludki Panią Annę Sierotko, dzieci z grup przedszkolnych, ich rodziców, nauczycieli a przede wszystkim firmy, które wsparły nasz projekt:

Firma Usługowo-Budowlana „NEW HOUSE" Paweł Babiński

Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Ełku

Agencja Ubezpieczeniowa Andrzej Chmielewski

Firma FALA

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

Pizzeria Da Grasso

W ramach podziękowań za dobro, życzliwość, wkład finansowy i pomoc w zakupieniu toreb wielokrotnego użytku całej społeczności MPiŻ "Ekoludki" dzieci z grup sześcioletnich  przygotowały  krótkie przedstawienia artystyczne.  Do podziękowań dołączyły się również Pani Dyrektor MPiŻ "Ekoludki" Anna Sierotko oraz koordynator projektu Wicedyrektor Małgorzata Ignatowicz poprzez wręczenie pisemnych podziękowań wraz z drobnymi upominkami wykonanymi przez dzieci z naszego przedszkola. Na zakończenie każda grupa otrzymała torby wielokrotnego użytku, co przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów poprzez rezygnację z reklamówek. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas tego dnia swoją obecnością.

- MUZEUM KROPLI WODY

W maju „Jagódki” wybrały się do Muzeum Kropli Wody mieszczącego się w starej wieży ciśnień. Tam spotkały się z panem opiekującym się zgromadzonymi okazami, który oprowadził dzieci po muzeum. Pięciolatki miały możliwość  obejrzenia starych urządzeń, naczyń służących dawniej do korzystania z wody. W muzeum podziwiały również stare meble, naczynia, stroje i inne cenne eksponaty pochodzące z Ełku i okolic. Dzięki tej wizycie wzbogaciły swoją wiedzę na temat historii i życia dawnych mieszkańców  Mazur.

- WIOSENNE ŚMIECIUSZKI

W dniu 14 maja nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie przedszkolnego konkursu „Wiosna na łące – kreatywne wykorzystanie odpadów”.

Na konkurs wpłynęło 16 prac. Celem konkursu było podnoszenie świadomości ekologicznej, propagowanie zasad wtórnego wykorzystywania odpadów, jako tworzywa artystycznego oraz rozwijanie wyobraźni dzieci. Jury oceniając pracę brało pod uwagę: pomysłowość, estetykę jak również użycie ciekawych materiałów recyklingowych. Jury po długich naradach przyznało I, II i II miejsce oraz trzy wyróżnienia. Pani Dyrektor Anna Sierotko wręczyła laureatom nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki. Sponsorem nagród była firma ENERGOUTIL. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Wystawę prac konkursowych możemy obejrzeć w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

- WYCIECZKA DO PWiK W PRZYKOPCE

Woda – symbol życia. Jeden z czterech podstawowych żywiołów. Niby każdy z nas wie, że wodę trzeba oszczędzać, ale jak to wdrożyć w życie codzienne? Na te i wiele innych pytań mogły odpowiedzieć dzieci podczas cyklu zajęć dydaktycznych  dotyczących wody, bowiem w przedszkolu „Ekoludki” trwa realizacja zadań Zielonej Flagi z bloku tematycznego Woda. Przedszkolaki z grupy „Misie Lubisie” i „Leśne Duszki” wybrały się na wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody w Przykopce. Specjaliści uświadomili dzieciom, jaką drogę musi przejść woda, by mogła trafić do naszych kranów. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem oglądały miejsca kolejnych etapów jej uzdatniania. Następnie udały się do miejsca Ujęcia Wody, gdzie mogły obejrzeć jedną ze studni czerpiących wodę. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość zwiedzenia obiektu. Przedszkolakom pokazywano niedostępne na co dzień miejsca, opowiadano o urządzeniach i maszynach, które widziały po raz pierwszy. Przedszkolaki zobaczyły dyspozytornię z której sterowana jest praca całej stacji, budynek napowietrzania, budynek filtrów oraz budynek pompowni.

Dzieci dzięki wyjazdowi do Stacji Uzdatniania Wody pogłębiły wiedzę na temat właściwości wody oraz jej wpływu na życie i zdrowie człowieka. Poznały znaczenie picia wody dla organizmu. Pracownicy zorganizowali również dzieciom zawody sportowe. Na zakończenie każde dziecko otrzymało upominek ufundowany przez PWiK. Serdecznie dziękujemy.

- RECYKLING TAK, SKŁADOWANIE NIE

Ekoludki przeszły ulicami miasta w ramach happeningu pt. „Recykling TAK, składowanie NIE!”.

Z końcem kwietnia wszystkie grupy sześciolatków Miejskiego Przedszkola i Żłobka Ekoludki w Ełku, tj. Misie Lubisie, Duszki Leśne, Pszczółki, Motylki oraz Mądre Sowy w ramach realizacji jednego z zadań projektu ,,Ekoludkowe rady na odpady’’, wzięły udział w zorganizowanym ulicami miasta Happeningu pt. ,,Recykling TAK, składowanie NIE!”.

Akcji miała charakter edukacyjny, jej celem było zwrócenie uwagi na  ochronę środowiska naturalnego, segregację odpadów oraz recykling. Dzieci wzbudziły ogromne zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców jak i przyjezdnych promując ideę dbania o naszą planetę Ziemię. Wokół maszerujących z własnoręcznie wykonanymi transparentami przedszkolaków gromadzili się Ełczanie, którym dzieci wręczały ulotki.

Polskie społeczeństwo jest nadal mało wrażliwe na problem śmieciowy i zanieczyszczanie środowiska. Zatem kształtowanie postaw ekologicznych winno rozpoczynać się już u progu edukacji przedszkolnej. Dzieci w wieku przedszkolnym ze względu na swój konkretno – obrazowy sposób myślenia, poznają otaczające go środowisko wszystkimi zmysłami, dlatego należy im umożliwić oglądanie, badanie, obserwowanie i eksperymentowanie dostępnymi i bezpiecznymi odpadami. Działania takie rozwijają zainteresowania, motywują do zdobywania wiedzy, dokładniejszego poznawania środowiska i przygotowują dziecko do odpowiedzialności za nie. Dlatego też uczmy dzieci, jak korzystać ze środowiska, by żyć w zgodzie z naturą.

- KONKURS „KOLOROWY ŚWIAT OCEANU”

23.04.2018r. odbyło się uroczyste rozstrzygniecie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego: „Kolorowy świat oceanu”, adresowanego do dzieci z ełckich i gminnych przedszkoli. Celem konkursu było m.in. rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej i kreatywności dziecka, budzenie zainteresowania różnorodnością technik plastycznych. Przybyłych i zebranych gości przywitała grupa przedszkolna 6-latków 1 „Misie Lubisie” przedstawieniem „Ratujmy naszą planetę Ziemię”, związanym z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi, z przesłaniem by nie zanieczyszczać mórz, oceanów, lasów…

Na konkurs wpłynęło 46 prac. Jury oceniając prace kierowało się następującymi kryteriami: estetyka wykonania pracy, oryginalność pomysłu a także użycie ciekawych materiałów. Członkowie komisji jednogłośnie stwierdzili, że wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie, zachwycały kolorystyką, różnorodnością technik i pomysłowością. Wyłoniono zwycięzców w każdej  kategorii wiekowej: 3, 4, 5, 6 lat oraz przyznano wyróżnienia.

Pani Dyrektor Anna Sierotko wręczyła okolicznościowe dyplomy, wyróżnienia i nagrody, które zostały ufundowane przez: Radę Rodziców MPiŻ”Ekoludki”, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. (Pani U. Niedużak), Opel Kwiatkowski (Pani A. Kućmierz), Księgarnię Dom Książki (Panią Katarzynę). Natomiast przepiękne albumy, atlasy i książki zebrała młodzież I LO oraz Gimnazjum Nr 4, Gimnazjum Nr 2: Julia, Błażej, Wiktoria i Kacper. Sponsorom serdecznie dziękujemy.

- POWOŁANIE WODNEGO PATROLU

Dzieci nie tylko w przedszkolu ale i w domu uwielbiają się chlapać i nie rozumieją, że ich „zabawa“ kosztuje. Tymczasem z odkręconego kranu wypływa 15 litrów wody na minutę! Nic dziwnego, że rachunki za wodę w przedszkolach są bardzo wysokie. Dlatego wodę warto oszczędzać. Niezbędna jest oczywiście edukacja dzieci: w ramach pogadanek na tematy ekologiczne warto uczyć je, by rozsądnie korzystały z wody. Bo przecież w oszczędzaniu wody nie chodzi o to, aby się nie myć, ale o to, aby jej nie marnować.

Nauczycielki ze starszych grup przedszkolnych (6-letnich) przygotowały dzieciom bardzo ciekawą prezentację multimedialną opowiadającą o krajach, które borykają się z brakiem wody. Dzieci uświadomiły sobie, jak trudno i ciężko jest funkcjonować i żyć bez wody.  Ważne, aby w ślad za wiedzą teoretyczną („woda jest cenna“) szły też działania praktyczne. Dlatego też w Ekoludkach powołano Wodny Patrol, w skład którego wchodzą przedszkolaki. Muszą zwracać uwagę na zachowania dzieci w trakcie mycia rąk, uczyć je zakręcania kranu podczas mycia zębów itp. Dzieci wywiązują się z tego obowiązku bardzo dobrze i są dumne, że mogą przyczynić się do ekonomicznego zużywania wody w swoim przedszkolu.

ZADANIE 7

ORGANIZACJA KONKURSÓW I PRZEGLĄDÓW PRZEDSZKOLNYCH (Wiosenny kapelusz, Kolorowy Świat Oceanu, Wiosenna łąka, Mój wymarzony plac zabaw – Inicjatywa Lokalna,  I Przegląd Kolęd i Pastorałek, Mam Kosmiczny Talent itp.)

W Miejskim Przedszkolu i Żłobku „Ekoludki” nauczycielki organizują szereg tematycznych konkursów i cyklicznych przeglądów przedszkolnych. Różnorodność tychże działań powiązana jest z wydarzeniami kalendarzowymi oraz historycznymi. Każdy konkurs, to szansa dla dziecka na przełamanie nieśmiałości, rozwijanie talentów aktorskich, czytelniczych czy plastycznych, to działania na rzecz rozwijania wyobraźni i kreatywności. Przedszkolaki wraz z rodzicami bardzo chętnie biorą udział w tych przedsięwzięciach. Dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycielek organizujących konkursy i przeglądy, przedszkole pozyskuje sponsorów nagród. Każde dziecko biorące udział otrzymuje drobny upominek.

- MÓJ WYMARZONY PLAC ZABAW

Aby uatrakcyjnić dzieciom pobyt na podwórku fragment ogrodu przedszkolnego został zmodernizowany i doposażony w nowe urządzenia do zabaw. Zasadzono 36 iglaków okalających plac oraz wykonano aranżację zieleni całego przedszkolnego placu zabaw. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez rodziców i mieszkańców pobliskiego osiedla, a sfinansowane  przez Urząd Miasta  w Ełku w ramach tzw. Inicjatywy Lokalnej. Zadanie wspierali aktywną pracą rodzice -  wolontariusze i sponsorzy.

Festyn otworzyła Pani Dyrektor Anna Sierotko witając zaproszonych gości: Pana Prezydenta Tomasza Andrukiewicza, Pana Radosława Podleckiego Komendanta Straży Leśnej w Nadleśnictwie Mrozy, dzieci oraz rodziców. Reprezentanci Rady Rodziców podziękowali gospodarzowi  naszego miasta za możliwość wykonania inwestycji. Następnie przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny o tematyce jesiennej.

Centralnym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi otwierającej plac zabaw przez Pana Prezydenta, Panią Dyrektor i dzieci. Zaproszeni goście mogli  skosztować poczęstunku przygotowanego przez rodziców i pracowników przedszkola. Dzieciom zorganizowano również  atrakcje: malowanie twarzy, zabawy i animacje przy muzyce.

Specjalnymi gośćmi Pikniku byli przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia, Straży Miejskiej. Przedszkolaki  miały możliwość obejrzenia wozu strażackiego, furgonetki policyjnej, ambulansu, oraz uczestniczenia w plenerowych zajęciach edukacyjnych „Autochodzik” – praktycznej  nauki prawidłowego przechodzenia przez ulicę.

Społeczność przedszkolna, rodzice i dzieci dziękują za nowy plac zabaw oraz udział w Pikniku, mając nadzieję na kolejne inicjatywy.

ZADANIE 8

II EDYCJA WARSZTATÓW PLASTYCZNYCH DLA DZIECI I RODZICÓW „BOŻONARODZENIOWA BOMBKA”

12 grudnia 2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się po raz drugi świąteczne warsztaty plastyczne. Tym razem hasłem przewodnim była „Świąteczna bombka”. Do udziału zaprosiliśmy pięciolatki i sześciolatki, łącznie 29 dzieci z 10 grup oraz ich rodziców. Celem przedświątecznego spotkania była realizacja założeń  Szkoły Promującej Zdrowie, w której uczestniczy placówka, a w szczególności:

•  wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami, rówieśnikami,

•  rozwijanie wyobraźni twórczej przedszkolaków,

•  kształcenie umiejętności ilustrowania scen i sytuacji inspirowanych wyobraźnią,

•  wdrażanie do rozwijania i doskonalenia warsztatu plastycznego dziecka,

•  wymiana doświadczeń i prezentacja plastycznej twórczości przedszkolaków.

Zadaniem uczestników było wykonanie i ozdobienie bombki różnorodnym materiałem. Powstały przepiękne świąteczne sopelki i kule ozdobione cekinami, brokatem, włosem anielskim. Tej jakże rodzinnej atmosferze towarzyszyła tradycyjna, polska kolęda.

Warsztaty zakończyły się rozdaniem przez panią Dyrektor Annę Sierotko i panią Wicedyrektor Annę Konopko nagród wszystkim uczestnikom, których sponsorami była Agnieszka Kućmierz wraz z Opel Kwiatkowski, anonimowy rodzic, Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy za wsparcie w tak szczytnym celu. Wszystkie prace ozdobiły nasze przedszkole.

 ZADANIE 9

FESTYN INTEGRACYJNY Z UDZIAŁEM PODOPIECZNYCH DOMU OPIEKI SPOŁECZNEJ „TĘCZOWY DOM” W EŁKU

Bo wszystkie dzieci nasze są – pod takim hasłem odbył się piknik integracyjny w ogrodzie przedszkolnym. Przedszkolaki z grupy Misie Lubisie oraz Mądre Sówki gościły 18 maja dzieci i młodzież z Zespołów Rewalidacyjnych Szkoły Podstawowej Specjalnej prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek.

Zgromadzone dzieci, ich opiekunów i nauczycieli powitała Pani Dyrektor Anna Sierotko, życząc udanej zabawy.

Przedszkolaki wraz z paniami już od samego rana ozdabiały przedszkolny ogród kolorowymi kwiatami a dzięki uprzejmości rodziców przygotowały również słodki poczęstunek. Niecodzienni goście zostali przywitani pięknym tańcem, następnie każdy przedszkolak mógł przedstawić się i poznać imię kolegi, które zostało zapisane na kartce. Zabawom towarzyszyła wesoła muzyka, był kolorowo – integracyjny pociąg oraz zabawy z chustą animacyjną i ogromne banki mydlane. Każdy przedszkolak mógł osobiście pomóc w przemieszczaniu się swoim kolegom, będąc zarazem ich przewodnikiem. Ogromnym zaskoczeniem dla dzieci były upominki przygotowane przez Siostrę Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej. W domu każdego przedszkolaka zagościł miś w koszulce z logo Tęczowego Domu.

ZADANIE 10

ORGANIZACJA SPOTKAŃ Z PSYCHOLOGIEM W GRUPACH

Na świecie żyje kilka miliardów ludzi. Każdy z nas ma inny kolor oczu, włosów, skóry. Mamy różne obyczaje, wyznajemy różne religie i mówimy różnymi językami.

W czwartek grupy 4latki1 i 4latki3 odwiedziła pani psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ełku. Pani Magdalena przeprowadziła zajęcia pt. „Inny nie znaczy gorszy”. Na podstawie ilustracji nasz gość zaprezentował różnice w wyglądzie ludzi. Następnie „Tygryski” i „Małe Sówki” wysłuchały bajki terapeutycznej „Elmer słoń w kratkę”. Przedszkolaki zauważyły, że odmienność wcale nie oznacza czegoś złego, a wręcz przeciwnie może prowadzić do poznania nowych przyjaciół. Dlatego bardzo ważne jest abyśmy od najmłodszych lat uczyli dzieci otwartości i tolerancji na różnice dzielące ludzi, szacunku do tych różnic oraz poglądów i stylów życia.

ZADANIE 11

SZKOLENIE PRACOWNIKÓW Z ZAKRESU PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

Na przełomie styczeń/luty 2018 odbyły się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej wszystkich pracowników MPiŻ „Ekoludki”. Pracownicy mogli zatem poszerzyć lub uaktualnić swoją wiedzę z tego zakresu. Zajęcia były prowadzone przez ratownika medycznego w formie wykładu oraz ćwiczeń praktycznych. Poruszone zostały następujące kwestie:

- aspekty prawne omawianych zagadnień,

- organizacja postępowania na miejscu wypadku,

- ocena zagrożenia na miejscu wypadku przez osoby udzielające pomocy przedmedycznej,

- ocena obrażeń u poszkodowanych,

- zabezpieczanie czynności życiowych u poszkodowanych przy stanach zagrożenia życia wg standardu BLS i BLS AED,

- przygotowanie manualne do postępowania w najczęstszych zdarzeniach wypadkowych,

- przygotowanie osób poszkodowanych do transportu,

- wyposażenie i praktyczne wykorzystanie apteczki,

- praktyczne ćwiczenia obejmujące pracę z apteczką oraz naukę resuscytacji dorosłych i dzieci z wykorzystaniem fantomów.

ZADANIE 13

PRZEPROWADZENIE AUTOEWALUACJI W RAMACH UBIEGANIA SIĘ O KRAJOWY CERTYFIKAT PPZ

W dniu 22.05.2018 w Miejskim Przedszkolu i Żłobku „Ekoludki“ przeprowadzono autoewaluację w ramach ubiegania się o Krajowy Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie”. Uzyskane w wyniku autoewaluacji dane stanowiły podstawę do refleksji i planowania dalszych działań dla rozwoju PPZ, wyboru kolejnych problemów priorytetowych. Przedszkole od lat podejmuje działania mające na celu wzmacnianie zdrowia społeczności przedszkolnej, promowania zdrowego stylu życia wśród wychowanków, ich rodziców i wychowawców. Posiadamy już wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Gośćmi  specjalnymi konferencji byli:  Wojewódzki Koordynator do spraw promocji zdrowia - Starszy Wizytator Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie -  pani Anna Zdaniukiewicz oraz Regionalny koordynator – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty – Delegatury Ełk - pani Aneta Dubielewska. W konferencji wzięli także udział członkowie społeczności przedszkola: rodzice, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Naczelnik Wydziału Edukacji – pani Małgorzata Pikus, Komendant Straży Miejskiej – pan Krzysztof Skiba, przedstawiciel Komendy Policji – pan Marcin Czuper, dyrektor SzP Nr 9 – pan Andrzej Zdanowski, dyrektor MODN pan Michał Jodko,  komendant Straży Leśnej – pan Radosław Podlecki oraz przedstawiciel Rady Rodziców MPiZ „Ekoludki“ – pan Piotr Soliński.  Dyrektor MPiŻ „Ekoludki“ Anna Sierotko oraz wicedyrektor Anna Konopko (główny koordynator PPZ,) powitała wszystkich gości i zaprosiła na publiczną prezentację wyników autoewaluacji,  które przedstawił Zespół  Promocji Zdrowia. Konferencję uświetniły ekoludkowe występy przedszkolaków.

ZADANIE 14

DOPOSAŻENIE PLACU ZABAW W NOWE ZABAWKI W RAMACH INICJATYWY LOKALNEJ

Inicjatywa lokalna to jedna z form współpracy samorządu z mieszkańcami. Służy wspólnej realizacji zadań publicznych na rzecz lokalnej społeczności, a w tym konkretnym przypadku społeczności przedszkolnej. W roku szkolnym 2017/18 doposażono plac zabaw w nowe zabawki i urządzenia ogrodowe. Zasadzono iglaki oraz wykonano aranżację zieleni całego przedszkolnego placu zabaw.