Uczestniczymy w programie nauczania firmy IBM Polska – "KidSmart"

Kolejnym naszym działaniem jest uczestnictwo w programie nauczania przedszkolnego firmy IBM Polska – KidSmart. Od lipca 2003r. ubiegaliśmy się o objęcie naszej placówki programem nauczania w przedszkolu  firmy IBM Polska - „KidSmart”. W marcu 2006 roku otrzymaliśmy dwa centra komputerowe do zajęć dodatkowych z dziećmi. Wartość darowizny ogółem wyniosła około 10 tyś. PLN.

Na świecie KidSmart działa od wielu lat. Od 2000r. IBM prowadzi program nauczania przedszkolnego KidSmart, ofiarowuje tysiące komputerowych centrów nauczania na rzecz placówek przedszkolnych szczególnie w małych miejscowościach. Są to specjalnie przystosowane zestawy komputerowe – Young Explorer, które składają się z komputerów oraz drukarek. Całość jest umieszczona w kolorowej, plastikowej obudowie stanowiącej jednocześnie stolik, przy którym może siedzieć  dwoje dzieci. W komputerze z systemem Windows XP zainstalowano 6 programów edukacyjnych mających wspomagać naukę czytania i pisania, ułatwiać opanowanie podstaw matematyki, a także rozwijać umiejętności współdziałania w grupie. Pojawiły się już wyniki badań efektów wykorzystania tej techniki. Z opracowań przygotowanych przez Cambridge University i London University wynika, że tak używane komputery zacieśniają więzi między dziećmi i uczą współpracy w grupie oraz rozwijają zdolność koncentracji. Ogólne twierdzenie, że komputer izoluje od rówieśników jest przesadzone - wszystko zależy od tego, jak jest wykorzystywany.

Istnieje ogromne zainteresowanie programem IBM KidSmart w całej Polsce. Już wyposażono 60 placówek w centra komputerowe. Teraz zakwalifikowano 55 placówek przedszkolnych między innymi Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki” w Ełku. W dalszej kolejności ma szanse 65 placówek, którym firma IBM ofiaruje zestawy komputerowe i włączy do programu nauczania.

Polskie dzieci korzystają ze spolonizowanych wersji software’u. Firma przygotowuje program szkoleń dla nauczycieli. Uczy jak wpleść możliwości oferowane przez komputer do normalnego trybu zajęć.

Urządzenia komputerowe stały się wszechobecne, a niejednokrotnie dzieci stykają się z nimi już od najmłodszych lat. Zwykle kontakt ten ogranicza się do gier komputerowych, a my pragniemy by komputer był jednym z narzędzi edukacyjnych. Ogromnie zainteresowani jesteśmy proponowanymi przez firmę IBM Polska programami edukacyjnymi, które posłużą wspomaganiu i urozmaicaniu nauki czytania i pisania, ułatwią poznawanie podstaw matematyki, rozwiną umiejętności współdziałania w grupie, zdolność koncentracji, zacieśnią więzi między dziećmi. Chętnie wykorzystamy możliwości oferowane przez programy edukacyjne i specjalne do tego przystosowane zestawy komputerowe, które uatrakcyjnią przebieg naszych zajęć.