Katarzyna Skolmowska Laureatka konkursu „Osobowość Roku”

Dnia 7 kwietnia Katarzyna Skolmowska - zastępca dyrektora Miejskiego Przedszkola i Żłobka Ekoludki w Ełku otrzymała tytuł "Osobowość Roku" przyznanego przez miesięcznik dla dyrektorów i nauczycieli wychowania przedszkolnego "Bliżej przedszkola" Edukacja i Wychowanie, w Krakowie na uroczystej konferencji p.n. „Ogólnopolskie Forum Wychowania Przedszkolnego” Podczas Forum, 24. nauczycielom z 16 województw wręczono Tytuły w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego OSOBOWOŚĆ ROKU. Tym samym grono „bliżejprzedszkolnych” Osobowości powiększyło się do 54. Na „Święto wychowania przedszkolnego”, jak określiła konkurs jedna z Laureatek pierwszej edycji, przyjechali laureaci poprzednich edycji, wizytatorzy, dyrektorzy przedszkoli, kuratorzy oświaty, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 117 nauczycieli z całego kraju. Zgłaszali dyrektorzy, wizytatorzy, organy prowadzące, stowarzyszenia, ośrodki doskonalenia zawodowego i rodzice. Prezentacje kandydatów liczyły od kilkunastu do kilkudziesięciu stron, od 100  gram do... kilku kilogramów. Jak podkreślił wydawca "Bliżej przedszkola" Robert Halik , była to fascynująca przygoda wychowania przedszkolnego.

Po konsultacji dokumentów z blisko setką wizytatorów wychowania przedszkolnego i głosowaniu członków Kapituły – Laureatów poprzednich edycji konkursu – wyłoniono grono laureatów edycji 2005/2006. Robert Halik zwrócił uwagę na to, że patronat honorowy nad konkursem Ministra Edukacji i Nauki oraz 16 wojewódzkich kuratorów oświaty dla ubiegłorocznej i bieżącej edycji, świadczy nie tylko o randze konkursu, ale przede wszystkim o znaczeniu wychowania przedszkolnego w środowisku. Podkreślił, że prestiż Tytułu Osobowość Roku jest ogromnym wyzwaniem na przyszłość dla każdego nagrodzonego nauczyciela. Cytując korespondencję z Laureatami poprzednich edycji powiedział, że Tytuł pozwala na podniesienie poczucia własnej wartości, tak bardzo potrzebnego nauczycielom, ponieważ zauważają, że to, co robią jest potrzebne, ważne i dostrzegane przez innych. OSOBOWOŚĆ to nie tylko ten nauczyciel, którego się zauważy, zgłosi do konkursu i obdarzy Tytułem – mówił dalej – OSOBOWOŚĆ wypełnia całe wnętrze człowieka, OSOBOWOŚCIĄ jest się przez swoją pracę, przez to co się robi i tworzy. Konkurs ten – podkreślił – nie jest wydarzeniem dla tych dwudziestu czterech nauczycieli wychowania przedszkolnego, którym wręczono tytuły. Nasza inicjatywa to, jak określiła to jedna z laureatek ŚWIĘTO wszystkich OSOBOWOŚCI, to ŚWIĘTO CAŁEGO WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO!  Jestem pewien – powiedział Robert Halik – że dzięki konkursowi wychowanie przedszkolne jest postrzegane w środowisku lokalnym jako istotne ogniwo edukacji dziecka.

Tegorocznymi laureatami konkursu zostali nauczyciele i dyrektorzy pracujący zarówno w dużych miastach, jak i maleńkich wioskach, to osoby o wieloletnim stażu pracy, które zapracowały na swą osobowość na przestrzeni wielu lat, jak i nauczyciele mający za sobą zaledwie kilka lat doświadczeń zawodowych. To dobrzy i skuteczni menadżerowie, nauczyciele nieustannie podnoszący swoje zawodowe kwalifikacje w dziesiątkach szkoleń, warsztatów i kursów doskonalących. Każdy z nich udziela się charytatywnie. To nauczyciele działający w różnych środowiskach i różnych warunkach. Należy pamiętać, że tam, gdzie pewne działania są standardem i codziennością gdzie indziej są wynikiem ciężkiej, wytężonej pracy i wyrzeczeń. Jak zauważył jeden z członków Kapituły – lektura dokumentów zgłoszeniowych jest tak fascynująca i edukacyjna, że każdemu laureatowi można by poświęcić osobną uroczystość.

Organizatorzy zadbali by informacja o wyróżnieniu dotarła do wojewódzkich kuratorów i właścicieli przedszkoli: prezydentów, burmistrzów i wójtów. Tym samym każdy z laureatów otrzymał podczas uroczystości (poprzez obecność przedstawicieli), lub podczas specjalnych spotkań w kuratorium lub Urzędzie Miasta, listy gratulacyjne (a czasem i specjalne upominki) z okazji wyróżnienia Tytułem OSOBOWOŚĆ ROKU.

Specjalnie na uroczystość do Krakowa (dla Katarzyny Skolmowskiej). przybył:  Krzysztof Wiloch – zastępca Prezydenta Miasta Ełk

Materiał /tekst, zdjęcia/ redakcji „Bliżej przedszkola” Edukacja i Wychowanie.