10 grudnia 2005 r. - warsztaty „Przedszkole budujące więzi ze środowiskiem przyrodniczym

w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku odbyły się warsztaty dla dyrektorów i nauczycieli przedszkoli „Przedszkole budujące więzi ze środowiskiem przyrodniczym” dotyczące konstruowania projektów edukacyjnych, źródeł finansowania, oraz Ekologicznego Certyfikatu.

Rozpoczęcia  spotkania dokonała mgr Katarzyna Skolmowska z-ca dyrektora Miejskiego Przedszkola  i Żłobka  „Ekoludki” w Ełku jako przedstawiciel i współorganizator formy doskonalenia nauczycieli.

Pan Roman Paczkowski Dyrektor Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku i konsultant Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filii w Ełku, jako gospodarz a także współorganizator warsztatów przedstawił możliwości ubiegania się o dodatkowe środki finansowe na realizację projektów edukacyjnych z zakresu edukacji ekologicznej, oraz zasady konstruowania wniosków o dofinansowanie.

Pan Marcin Korniluk przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju AGRO – GRUP oraz współorganizator z Fundacji Edukacji Ekologicznej i Rozwoju z Białymstoku, przedstawił:

Ø   zasady pozyskiwania środków finansowych na realizację edukacji ekologicznej w placówkach przedszkolnych szczegóły w Internecie:  (www.naszaziemia.pl/konkursgrantowy), (www.ngo.org.pl)

Ø   informacje o publikacji „Przedszkole budujące więzi ze środowiskiem przyrodniczym”,  która ukarze się wiosną 2006r. pod redakcją dr E. Jaszczyszyn z Uniwersytetu w Białymstoku,  dotyczące możliwości zamieszczenia własnych, autorskich tekstów opracowanych przez nauczycieli przedszkoli z Ełku  i okolic  do końca bieżącego roku na adres pod który można nadsyłać materiały:

Dr Elżbieta Jaszczyszyn

Uniwersytet w Białymstoku

Wydział Pedagogiki i Psychologii

Zakład Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej

15 – 328 BIAŁYSTOK

ul. Świerkowa 2, pokój 101

Nauczycielki Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” zaprezentowały uczestnikom warsztatów wypracowane przez siebie przykładowe projekty z zakresu edukacji ekologicznej. Różnorodne sposoby ich realizacji przedstawiły panie:  mgr Małgorzata Ignatowicz, mgr Jolanta Rydzewska, mgr Jadwiga Czarnecka.

Uczestniczki spotkania przystąpiły do pracy i same opracowały w trzech grupach trzy próbne projekty z zakresu edukacji ekologiczne.

Liderki poszczególnych grup warsztatowych dokonały prezentacji wyników swych prac.

Spotkanie zakończono wręczeniem zaświadczeń potwierdzających udział w warsztatach, interesujących materiałów szkoleniowych i Biuletynu Ełckiego Stowarzyszenia Ekologicznego całkowicie poświęconego działaniom Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” w Ełku zawierającego między innymi propozycje realizowania projektów  z zakresu  treści ekologicznych

Na pamiątkę tej formy szkolenia zrobiono wspólne zdjęcie. Przybyły na nie nauczycielki z przedszkoli z Ełku, Kowal Oleckich, Orzysza, Giżycka, Bemowa Piskiego.

To było miłe i udane spotkanie. Myślimy o kolejnym.