Spotkania adaptacyjne - sierpień 2007 roku

Co robić, aby dzieci z uśmiechem przychodziły do przedszkola i czuły się tu bezpiecznie? Należy stworzyć dzieciom takie warunki, które uwzględniałyby ich wrażliwość, potrzeby rodziców jak również przedszkola. Dlatego tak ważne są spotkania adaptacyjne, które co roku odbywają się w naszym przedszkolu.

Już w czerwcu zapraszamy rodziców dzieci najmłodszych (żłobek i 3, 4-latki) na spotkanie, na którym pani dyrektor zapoznaje rodziców z planem adaptacyjnym przedszkola, organizacją życia przedszkolnego, ramowym rozkładem dnia, ofertą edukacyjną przedszkola i obowiązującymi w przedszkolu zasadami uiszczania opłat za przedszkole.  W ostatnim tygodniu sierpnia rodzice wraz z dziećmi przychodzą na godzinę do przedszkola, gdzie wspólnie zapoznają się z rozmieszczeniem sal oraz w miłej atmosferze bawią się, zdobywają zaufanie do nauczycielek i gdzie najmłodsi rozwijają ekspresję słowną, ruchową i plastyczną.

Cele adaptacji:

1.  Mobilizowanie rodziców do udzielania wsparcia psychologicznego
własnemu dziecku

2.  Obniżenie lęku rodziców związanego z oddaniem dziecka do przedszkola

·   zabawy integracyjne z rodzicami

·   rozmowy indywidualne

·   zebrania grupowe

3.   Wspomaganie dziecka w procesie przystosowania do życia w warunkach przedszkolnych

·   wspólne z rodzicami zwiedzanie pomieszczeń przedszkolnych

·   umożliwienie dziecku poznania nowego otoczenia w poczuciu

bezpieczeństwa

·   wprowadzenie dziecka w świat wspólnoty rówieśniczej