Z wizytą w Domu Opieki Społecznej - 15 maja 2009 roku

15.05.2009r. dzieci sześcioletnie z MPiŻ „Ekoludki” w Ełku  wybrały się z wizytą do pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej. Nie był to jednorazowy pobyt dzieci przedszkolnych w tej placówce.  Współpraca przedszkola  z Ośrodkiem w Nowej Wsi Ełckiej rozpoczęła się  kilkanaście lat temu i ma w tej chwili charakter cykliczny. Dzieci długo i solidnie przygotowywały się do kolejnego wyjazdu, poznając zasady zachowania się wśród osób niepełnosprawnych, chorych psychicznie,  w podeszłym wieku często wymagających stałej opieki. Z wiedzą i umiejętnościami, że należy zachowywać się naturalnie, przyjaźnie, traktować chorych z szacunkiem i zrozumieniem nasi wychowankowie zajęli się planowaniem i przygotowywaniem wyjazdu.

Na scenie ośrodka a także  i wśród pensjonariuszy dzieci zaprezentowały piosenki, wiersze i tańce, w ten sposób starały się  urozmaicić ich dzień codzienny, wnieść trochę  radości i uśmiechu na twarze chorych ludzi z Domu Opieki Społecznej. 6-latki przygotowały również upominki: motyle, kwiaty, biedronki, słoneczka, przy wykonaniu których wykazały się pomysłowością, samodzielnością  i wytrwałością . W zamian otrzymały podziękowania i od pensjonariuszy i od  pracowników DOS, wielkie brawa za występy, własnoręcznie wyszyte przez mieszkańców ośrodka obrazy. Były również prośby o częstsze odwiedziny w Nowej Wsi.

Pobyt dzieci w takich miejscach jak Dom Opieki Społecznej jest szansą na wczesną edukację w zakresie kształtowania ich postaw społecznych w kontakcie z ludźmi niepełnosprawnymi. Spotkania integracyjne pozytywnie wpływają na dzieci zdrowe, które akceptują specyfikę i odmienność upośledzonych ludzi, pozbywają się strachu i obcości przed niepełnosprawnymi.  Nie tylko dzieci ale i zdrowi dorośli uczą się w takich sytuacjach pokory wobec losu i przyjmowania tego, co niesie życie. Uczą się przyjmować to, co w człowieku słabsze i brzydsze, uczą się cierpliwości i wiary w sens aktywności i ciężkiej pracy terapeutycznej.

Niezależnie od różnych możliwości faktem jest, że idea integracji musi najpierw powstać w świadomości ludzi, aby następnie mogli oni – na miarę swej wyobraźni i wytrwałości – skutecznie ją realizować. Integracja jest wielką szansą na wychowanie nowego pokolenia w duchu współpracy i tolerancji dla różnorodności ludzi i stanowi też szansę poprawy warunków życia ludzi niesprawnych i stworzenia im możliwości pełnego udziału w życiu społecznym. Każdy z nas może kiedyś stać się osobą niepełnosprawną.