Patrol EKOLOGICZNY - marzec 2009 roku

Grupa 5-latki1 wraz z nauczycielką Jolantą Rydzewską odbyła patrol ekologiczny na promenadzie nad jeziorem Ełk. Nasze przedszkole znajduje się w jej pobliżu, a sama promenada, która powstała w ostatnich latach, ciągnie się wzdłuż jeziora w zabudowanej części miasta.

Przed odbyciem patrolu nauczycielka przeprowadziła rozmowę z dziećmi na temat tego co powinny obserwować, na co zwracać uwagę (umiejscowienie koszy na śmieci, czystość otoczenia, znajdującą się tam ścieżkę rowerową, otaczającą przyrodę oraz oznaki wiosny).

W czasie trwania patrolu dzieci zatrzymywały się co chwila i wspólnie z nauczycielką dokonywały spostrzeżeń pod kątem dbałości o naturę. Dzieci zauważyły, że na promenadzie jest duża ilość drzew, a na nich budki lęgowe dla szpaków ( około 8 sztuk na odcinku drogi którą spacerowały).

Spacer dzieci miał miejsce w czasie gdy jezioro ełckie było jeszcze zamarznięte. Przedszkolaki zwróciły uwagę na porozrzucane na lodzie butelki, śmieci i inne odpady. W czasie obserwacji padło stwierdzenie, że niedługo pod wpływem słońca lód roztopi się a śmieci zanieczyszczą nasze piękne jezioro. Dzieci zauważyły również zbyt małą ilość koszy na śmieci (tylko 3,w tym jeden połamany).

Podczas patrolu 5-latki spotykały ludzi spacerujących ze swoimi psami. Dzieci zwróciły uwagę na brak koszy na psie odchody. Zniszczone również były niektóre lampy oświetlające promenadę wieczorem.

Po powrocie do przedszkola „ekoludki” wspólnie zastanawiały się, w jaki sposób trzeba byłoby zadbać o otoczenie nad jeziorem. Cieszyły się z dużej ilości budek lęgowych dla szpaków.

W podsumowaniu przeprowadzonego patrolu 5-latki stwierdziły, że leżące śmieci zanieczyszczą jezioro i otoczenie w jego pobliżu, jak również to,  że cała okolica będzie wyglądała brzydko jeśli nie zostaną zainstalowane kosze na śmieci.

Chcąc wnieść  swój wkład w dbanie o środowisko przyrodnicze przedszkolaki wspólnie ustaliły, że w tym roku podczas Wiosennego Sprzątania Warmii i Mazur przyłączą się jak co roku do poprawy wyglądu promenady nad jeziorem Ełk.