OBCHODY PIERWSZEGO DNIA WIOSNY - 20 marca 2009 roku

20 marca był dla naszych przedszkolaków dniem w którym witaliśmy kalendarzową wiosnę. Choć aura nam nie sprzyjała (w nocy spadł śnieg i był mały mróz) postanowiliśmy podtrzymać tradycję i urządzić wspólne wyjście wraz z Marzanną, która miała symbolizować odchodzącą zimę. W ranku „ekoludki” z pomocą nauczycielek wykonały bibułkową kukłę Marzanny, z którą po śniadaniu udały się na spacer w poszukiwaniu oznak budzącej się do życia  przyrody. Każda grupa 5-latków i 6-latków przygotowała i wzięła ze sobą  akcesoria które miały przegonić niechcianą już zimę. 5-latki1 wykonały bibułkowe kolorowe wstążki, 5-latki2 zabrały ze sobą instrumenty, zaś dwie grupy 6-latków wykonane przez siebie wiosenne kwiatki.  Po wyjściu z przedszkola dzieci spacerowały uliczkami osiedla i tańczyły dookoła Marzanny pragnąc jak najlepiej powitać nadchodzącą wiosnę. Po „oficjalnej” ceremonii przegonienia zimy (śpiewanie wiosennych piosenek oraz wykonanie wiosennego okrzyku), wszystkie przedszkolaki udały się na dalszy spacer promenadą nad jeziorem ełckim w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Szukały pąków na drzewach, śpiewających ptaków oraz pierwszych kwiatów. Ekoludki nie podtrzymały  tradycji topienia Marzanny wiedząc, iż takie działanie mogłoby przyczynić się do zanieczyszczenia naszego jeziora. Zabrały kukłę z powrotem do przedszkola i umieściły ją w Sali Ekologicznej, aby tam oczekiwała na kolejną zimę. Po powrocie do placówki dzieci w swoich grupach brały udział w zajęciach dydaktycznych  nawiązujących do tematu dnia (malowały wiosnę, opowiadały wrażenia ze spaceru, oglądały albumy o roślinach i zwierzętach, zajmowały się kącikami przyrody w salach).

Dzień ten mimo brzydkiej pogody był bardzo udany a dzieci wracały do domu pełne wrażeń i nowych doświadczeń związanych z tradycjami witania wiosny w jej pierwszym kalendarzowym dniu.