SEGREGACJA ŚMIECI W PRZEDSZKOLU - marzec 2009 roku

 

W naszej placówce od kilku lat prowadzona jest zbiórka i segregacja odpadów: puszek aluminiowych oraz baterii. Potrzebne pojemniki, pozyskane zostały w 2006 roku z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Ustawione są one w szatniach dzieci obu budynków, do których mają dostęp wszyscy odwiedzający nasze przedszkole. Również przy sali ekologicznej usytuowana jest zgniatarka do puszek z której korzystają zarówno dzieci wraz z rodzicami oraz społeczność przedszkolna. Pojemniki na baterie specjalnie przygotowane przez pracowników placówki umieszczone są również  w szatni w widocznym miejscu.

O potrzebie właściwej gospodarki odpadami cyklicznie przypominamy dzieciom, rodzicom, społeczności lokalnej angażując ich w akcje ekologiczne typu: „Sprzątanie Świata” ( które ma miejsce we wrześniu), „Dni Ziemi”, „Wiosenne sprzątanie Warmii i Mazur” oraz  organizując konkursy o tematyce ekologicznej,  Festyny Rodzinne w maju, zajęcia otwarte dla rodziców o tematyce ekologicznej, jak również realizując małe projekty dotyczące środowiska przyrodniczego oraz zagrożeń  płynących z wciąż zwiększających się ilości śmieci i odpadów.

Sytuacja taka miała również miejsce po przystąpieniu naszego przedszkola do programu „Zostań Przyjacielem Natury”.

W celu rozpowszechnienia problematyki konieczności segregacji odpadów i ich powtórnego wykorzystania nauczycielki w grupach przypomniały przedszkolakom o istnieniu w naszym przedszkolu miejsc gdzie można przynieść puszki i baterie, rozpropagowały tę informację poprzez ogłoszenia w budynku przedszkolnym, oraz na naszej stronie internetowej. Przeprowadziły też szereg zajęć dotyczących tego tematu.

25.11.08 4-latki1 na zajęciach pt; „Instrumenty muzyczne” realizując temat kompleksowy „Rady na odpady” segregowały nieużytki takie jak papier, szkło, plastik do odpowiednich koszy. Celem zajęcia było pokazanie dzieciom jak powinniśmy segregować odpady i w jaki sposób możemy je ponownie wykorzystać. Maluchy bawiły się starymi gazetami, puszkami, a następnie wspólnie z zaproszonymi rodzicami wykonały z nieużytków i kolorowego papieru oraz nasion (ryż, groch, fasola) instrumenty perkusyjne, które wykorzystywane są do zajęć muzycznych. Było to również nawiązanie do świadomej konsumpcji dzieci – po co coś kupować (instrumenty) skoro sami możemy to wykonać.

Tego typu zajęcia miały również miejsce w grupie 5-latki2 w dniach;  16.10.08 pt; „Wysypisko na bibule”, oraz 24.10.08 na zajęciu pt;„Ekologiczne znaki - rady na odpady”. Podczas ich trwania dzieci z tej grupy miały okazję rozmawiać na temat szkodliwego działania odpadów na życie człowieka, poszerzały własny słownik o nowe wyrażenia typu: wysypisko, segregacja, recykling, oraz poznały znaki ekologiczne (symbole recyklingu na różnych opakowaniach).

W grupie 5-latki1 w dniu 05.03.09 na zajęciach pt; „Krajobraz bez śmieci” dzieci miały okazję oglądać pokaz multimedialny różnych krajobrazów naturalnych oraz tych zmienionych przez człowieka. Segregowały również śmieci do kolorowych pojemników starając się zapamiętać jakie kolory odpowiadają poszczególnym odpadom. Ich zadaniem było zamalowanie ilustracji z pojemnikami w odpowiednich kolorach.

W grupie 6-latki2 w zakresie tego modułu przeprowadzono trzy zajęcia: 10.10.08 „Recykling papieru” – wypowiedzi na temat historyjki obrazkowej i plansz. Cel zajęć: wyjaśnienie zasadności oszczędzania papieru, przyczynianie się do odnowy zasobów leśnych. 27.11.08 „Segregujemy śmieci”- to początek akcji zbierania puszek i  zużytych baterii. Cel zajęć: nabywanie umiejętności segregowania odpadów, wyjaśnienie potrzeby recyklingu i potrzeby ponownego wykorzystania odpadów do produkcji potrzebnych artykułów. 28.11.08 „Śmieci mniej – Ziemi lżej”- rozpoznawanie i segregowanie odpadów. Cel zajęć: nabywanie wiedzy na temat rodzajów odpadów, właściwego ich zbierania, sortowania i zabezpieczania.

Ciągła zbiórka puszek i baterii pozwala naszej placówce pozyskiwać dodatkowe fundusze, które przeznaczane są na rzecz przedszkola. Jest to także wyjście naprzeciw celom Strategii Zrównoważonego Rozwoju Powiatu Ełckiego, które ma w planach budowę Zakładu Utylizacji Śmieci w naszym mieście. Działanie to pozwala więc na przygotowanie i przyzwyczajenie tych najmłodszych mieszkańców Ełku do sytuacji  gdzie w niedalekiej przyszłości  segregacja śmieci będzie wymogiem i koniecznością.

powrót