KOŁO MAŁEGO EKOLOGA  - marzec 2010 roku

„KOŁO MAŁEGO EKOLOGA” – to kolejna inicjatywa nauczycielek Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” w Ełku podjęta przy współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej, przy wsparciu finansowym miasta Ełk. Zadanie „KOŁO MAŁEGO EKOLOGA” realizowane jest od lutego do końca kwietnia 2010r. a przeznaczone dla dzieci 6 letnich.

Celem utworzonego koła jest  kształtowanie u najmłodszych świadomości ekologicznej, propagowanie proekologicznych zachowań, rozbudzanie zamiłowania do czystości w środowisku oraz rozwijanie dziecięcej ciekawości i zainteresowań światem przyrody.

W czasie organizowanych inscenizacji dla młodszych przedszkolaków, wycieczek, sytuacji edukacyjnych dotyczących wody, powietrza, gleby instruktorki pani Małgorzata Ignatowicz i Anna Konopko zapoznają dzieci ze zjawiskami nadmiernej degradacji środowiska naturalnego, uczą przewidywania i oceniania przyczyn zanieczyszczeń otaczającej nas przyrody a także wdrażają dzieci do selektywnej zbiórki odpadów. Podczas przeprowadzanych samodzielnie doświadczeń sześciolatki poznają właściwości wody, powietrza i gleby, uczą się samodzielnie wyciągać wnioski. Poszerzają swoje wiadomości o otaczającym świecie poprzez korzystanie z różnych źródeł wiedzy, np.: czasopism, filmu, albumów.

Z pozyskanych funduszy nauczycielki utworzyły wyposażoną w pomoce dydaktyczne salę do badań, doświadczeń i eksperymentów, z której mogą korzystać wszystkie przedszkolaki uczęszczające do placówki.