Konferencja - 8 maja 2010 roku

 

Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki” przy współudziale Centrum Edukacji Ekologicznej zorganizowało w placówce konferencję: „Poznaję, badam, szanuję - edukacja ekologiczna w przedszkolu fundamentem zrównoważonego rozwoju i wyrównywania szans edukacyjnych” adresowaną do nauczycieli przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej z Ełku, jak również z powiatów: ełckiego, oleckiego, giżyckiego, gołdapskiego, węgorzewskiego i piskiego. Konferencja  ta została objęta Honorowym Patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym  Miesięcznika „BLIŻEJ PRZEDSZKOLA”.

Cele konferencji:

1.      Przedstawienie idei zrównoważonego rozwoju propagowanego przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie.

2.      Inne spojrzenie na ekologię (śladem ekologii, wędrówki najmłodszych).

3.      Wymiana doświadczeń w zakresie edukacji ekologicznej.

4.      Popularyzowanie interesujących rozwiązań metodycznych w zakresie edukacji przyrodniczo - ekologicznej dzieci w wieku przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej.

Na wstępie prowadząca przywitała naszych szczególnych gości:

1.   Pana Ministra Zbigniewa Włodkowskiego - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej wraz z małżonką: Panią Elżbietę Włodkowską - Dyrektorem Zespołu Szkół w Dąbrówce

2.   Panią Jadwigę Bogdaniuk - Warmińsko-Mazurskiego Wicekuratora Oświaty

3.   Pana Artura Urbańskiego - Prezydenta Miasta Ełku

4.   Pana Stanisława Czachorowskiego - Profesora Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie

5.   Panią Honoratę Waszkiewicz - Przewodniczącą Rady Programu „Zielony Certyfikat”

6.   Panią Barbarę Dziuba - Starszego Wizytatora Delegatury Kuratorium Oświaty w Ełku

7Wszystkich dyrektorów,  obecnych nauczycieli, dzieci i ich rodziców, media.

Spotkanie rozpoczęły występy dzieci, które wzruszyły wszystkich obecnych. Przedszkolaki wykazały się swoimi umiejętnościami teatralno-muzyczno-tanecznymi. W skupieniu i z wielką uwagą wysłuchaliśmy gry na dzwonkach w wykonaniu sześciolatków i obejrzeliśmy przedstawienie „Nasza Ziemia”. Wiele braw otrzymały także dzieci po pięknie odtańczonym „Mazurze” z opery „Straszny dwór” St. Moniuszki.

Część wykładową konferencji rozpoczął Zbigniew Włodkowski- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Pan Minister zwrócił uwagę na wielkie znaczenia edukacji przedszkolnej dla rozwoju dziecka. Wychowanie w przedszkolu stanowi podstawę dla prawidłowego, indywidualnego rozwoju dziecka jak i dla przygotowania podjęcia do nauki w szkole. Zaznaczył również, iż na przełomie kilku lat widać, że do przedszkoli uczęszcza coraz więcej dzieci. Podkreślił, iż edukacja ekologiczna prowadzona w przedszkolu odgrywa w obecnych czasach bardzo ważną rolę w kształtowaniu postaw przyszłych pokoleń. „To, że „zielone” przedszkole w Ełku wybrało sobie za motto i cel pracy edukację ekologiczną jest bardzo cennym działaniem. Jest ukierunkowane na indywidualizację procesów nauczania. Odkrywania potrzeb, pasji i zainteresowań małych dzieci, a to, jak twierdzą specjaliści, jest ważne dla rozwoju człowieka”- podsumował swoją wypowiedź Minister Zbigniew Włodkowski.

Pani Jadwiga Bogdaniuk – Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty w krótkim wystąpieniu podziękowała za zaproszenie na konferencję i życzyła jej organizatorom dalszych sukcesów na polu edukacji ekologicznej.

Następnie wszyscy obecni z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu prof. Stanisława Czachorowskiego „Kopernikańska eko- rewolucja w przedszkolu - aktywna edukacja ekologiczna dla ekorozwoju”. Profesor wyjaśnił dość tajemniczy tytuł wykładu. 150 lat trwało udowadnianie tezy M. Kopernika. Podobnie rzecz się ma z ekologią. Małymi krokami przez szereg lat musimy potwierdzać i udowadniać, że aby nasze środowisko służyło nam jak najdłużej musimy o nie dbać już teraz. Powinniśmy również edukować najmłodsze pokolenie, aby w przyszłości wyrosło na świadomych konsumentów. W dalszej części wykładu prelegent omówił między innymi zasady, którymi powinni kierować się uczący edukacji ekologicznej:

  • Podczas uczenia się następują chwile osobistych odkryć. Efektywne nauczanie polega na ich mnożeniu.

  • Ludzie lepiej się uczą, kiedy odbierają emocjonalnie to, czego się uczą.

  • Uczący się powinien być stymulowany chęcią poznania i poczuciem satysfakcji.

  • Efektywne nauczanie następuje tylko w atmosferze wzajemnego zaufania i szacunku, powinno odpowiadać na potrzeby i możliwości konkretnej osoby.

  • Bezpośredni kontakt z przedmiotem nauczania wzmacnia efektywność zdobywania wiedzy.

  • Nauczanie jest efektywne wtedy, kiedy uczący się podejmuje odpowiedzialność za efekty tego procesu.

  • W efektywnym nauczaniu najlepszym środkiem przekazu jest magia- magia odkrycia, zachwytu i radości.

Po bardzo interesującym wykładzie prowadząca zaprosiła wszystkich na degustację wytworów przedszkolnej kuchni. Podczas przerwy Pani Dyrektor MPiŻ „Ekoludki” Anna Sierotko oprowadziła gości po salach przedszkolnych. Pan Minister z zainteresowaniem obejrzał salę komputerową i spotkał się z nauczycielkami na krótkiej rozmowie. Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia.

Drugim wykładem podczas konferencji był „Najwyższy czas na edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju”- wygłoszony przez Panią Honoratę Waszkiewicz Przewodniczącą Rady Programu „Zielony Certyfikat”. Prelegentka w swoim wykładzie przedstawiła historię edukacji dla zrównoważonego rozwoju. Wyjaśniła  jego definicję „Rozwój zrównoważony to taki rozwój, który zaspokaja potrzeby pokolenia bez pozbawiania możliwości przyszłych pokoleń do zaspokojenia ich potrzeb”. Pani H. Waszkiewicz zwróciła uwagę na podstawowe prawa ekologiczne, o których powinniśmy zawsze pamiętać:

  1. Każda rzecz jest powiązana z wszystkimi innymi rzeczami

  2. Każda rzecz musi się gdzieś podziać

  3. Przyroda wie najlepiej

  4. Nie istnieje coś takiego jak obiad za darmo

W dalszej wypowiedzi prelegentka przybliżyła obecnym ogólnopolski program wsparcia i certyfikacji placówek oświatowych w obszarze zrównoważonego rozwoju Zielony Certyfikat I i II stopnia oraz podała przykłady dobrych praktyk na terenie Polski. Zachęciła również do brania udziału w wielu innych programach promujących edukację na rzecz ekorozwoju.

Po wykładach obecni nauczyciele rozeszli się do poszczególnych sal na przygotowane przez nauczycielki Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” warsztaty. Pedagogom zaproponowano następujące warsztaty:

  1. STOP! ZABRANIAM! ZAKAZUJĘ! ŚMIECI SIĘ SORTUJE I PONOWNIE WYKORZYSTUJE

  2. LABORATORIUM  EKOLUDKA - ZABAWY BADAWCZE

  3. W ZGODZIE Z PRZYRODĄ - PROJEKTY EKOLOGICZNE

  4. MALI MIŁOŚNICY PRZYRODY ODKRYWAJĄ ŚWIAT- WYKORZYSTANIE POMOCY DYDAKTYCZNYCH W EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Spotkanie zakończyła Pani Anna Sierotko dziękując wszystkim za udział w konferencji.

powrót