„Wiosenne porządki – rozmowy o sprzątaniu Ziemi” - 28 kwietnia  2011 roku

W przeddzień akcji związanej ze Sprzątaniem Ziemi w grupie „Tęczowych motyli” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „Wiosenne porządki – rozmowy o sprzątaniu Ziemi”. Podczas nich dzieci zapoznały się z problemem rosnącej w zatrważającym tempie ilości śmieci i wiążącymi się z tym konsekwencjami dla przyrody i oczywiście ludzi, którzy stanowią jeden z elementów naturalnego środowiska. Pięciolatki wyjaśniały znaczenie pojęć: odpady i recykling, wymieniały kolory pojemników służących do segregacji śmieci. Podczas zabawy miały okazję do posegregowania zgromadzonych materiałów i wrzucenia ich do pojemników w odpowiednim kolorze. Teraz wiedzą, że makulaturę wrzuca się do niebieskiego pojemnika, szkło – zielonego a plastik – żółtego. Dzięki segregacji śmieci i procesowi recyklingu wszyscy mogą uczestniczyć w ochronie naszej planety Ziemi, nawet dzieci. Zgromadzona w sali makulatura (stare gazety) posłużyła dzieciom do świetnej zabawy przy muzyce. Przedszkolaki gniotły kartki, szeleściły nimi, składały nadając im różne kształty oraz tańczyły. Wszyscy bawili się świetnie. Na koniec zużyte gazety zostały porwane na bardzo drobne kawałki, zalane wodą w celu uzyskania tzw. papieru ekologicznego. Dzięki wcześniej przeprowadzonym w tej grupie zajęciom dzieci wiedzą, że uzyskując w ten sposób papier przyczyniamy się do ochrony drzew w lasach, które są głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji papieru.