Andrzejki - 30 listopada 2011 roku

W wielu grupach tego dnia  odbyło się spotkanie z rodzicami poświęcone  tradycjom i zwyczajom andrzejkowego wróżenia. Według dawnych wierzeń ten dzień, a właściwie noc, miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Dziś tradycyjne Andrzejki w przedszkolu miały charakter wyłącznie zabawowy. Nie zabrakło więc wróżb przepowiadających dzieciom kim staną się w przyszłości, jaki  być może będą wykonywać zawód, co przyjemnego może je spotkać w najbliższej przyszłości, dokąd udadzą się w podróż i jaką zabawkę mogą znaleźć pod choinką.

Żeby nadać rangi andrzejkowym wróżbom dzieci z grupy „Tęczowych motyli” powitała w tym dniu pani przebrana za cygankę. Kiedyś właśnie do nich ludzie bardzo często udawali się, aby poznać swoja przyszłość. Nie zabrakło także złotych monet, które trzeba było za pomyślność wróżb wrzucić przez lewe ramię do miski. Do swoich wróżb dzieci zaprosiły obecnych rodziców, którzy też mogli sprawdzić, co ich może przytrafić się  w przyszłości. Spotkanie szybko upłynęło w miłej atmosferze zabawy i śmiechu. Nikt się nie dąsał i nie płakał jeśli wróżba wypadła niepomyślnie. Za rok znowu przecież będą Andrzejki!