Chora rzeka - 31 maja 2012 roku

Tego dnia w grupie 6- latki 1 odbyły się kolejne zajęcia otwarte. Tym razem miały możliwość uczestniczyć w nich nauczycielki pracujące w naszym przedszkolu. Zajęcie poświęcone było wodzie, a jego główne cele to: uwrażliwienie na potrzebę ochrony środowiska naturalnego, zwrócenie uwagi na umiejętne korzystanie ze zbiorników wodnych, wskazanie czynników wpływających na stan czystości wody, przewidywanie skutków zanieczyszczenia wód oraz wymienienie sposobów zapobiegania zanieczyszczeniom wody. Dzieci wysłuchały między innymi wiersza J. Papuzińskiej pt. „Chora rzeka” i na jego podstawie oraz obrazków wskazywały skutki dla środowiska związane z zanieczyszczeniem rzek. 6- latki bezbłędnie wymieniły najczęstsze źródła zanieczyszczeń zbiorników wodnych. Wykonanie prostego doświadczenia opierającego się na rozpuszczalności substancji używanych przez ludzi w codziennym życiu (mąka, olej, pasta do zębów, mydło, szampon, płyn do zmywania naczyń itp.) uświadomiło dzieciom fakt, że to ludzie są główną przyczyną złego stanu rzek. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o środowisko naturalne. Dzieci wspólnymi siłami konstruowały filtry do wody wykorzystując do tego celu plastikowe butelki, watę, żwir, piasek, węgiel drzewny i papierowe filtry do kawy.