Las w jesiennej szacie - 28 września 2011 roku

28 września dzieci z grup 6–latki 1 i 2 wybrały się na wycieczkę do lasu do Nadleśnictwa Ełk w Mrozach. Wszyscy byli ciekawi, czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Las w lecie pełen ptasich treli powitał nas tym razem jedynie szumem wiatru w konarach drzew. Pracownik nadleśnictwa oprowadził dzieci po szkółce leśnej i przekazał im bardzo dużo wiadomości na temat posadzonych tam drzew: ich gatunków, wieku i ochronie.

Pogoda dopisała. Spokojnie mogliśmy spacerować po lesie i obserwować naturalny świat roślin i zwierząt. Dookoła widoczne były już pierwsze ślady jesieni. Drzewa zaczęły przybierać różne barwy. Ciekawe, że prawie każde ma odmienną, charakterystyczną dla siebie kolorystykę usychających liści. Większość z nich żółknie tak jak lipa lub brzoza, ale są i takie drzewa, których liście czerwienieją lub brązowieją.

Jesień to nie tylko przyjemne dla oka kolory drzew. To przede wszystkim niezwykle ważny okres w przyrodzie - czas przygotowania się do nadejścia najbardziej nieprzyjaznej pory roku - zimy. Dotyczy to zarówno roślinności jak i zwierząt. Początek jesieni to czas owocowania wielu drzew leśnych: dębów, buków, klonów, jaworów, lip. Jesień to także czas wzmożonej pracy leśników. Właśnie o tej porze roku zbierane są żołędzie i sadzone w szkółce leśnej, aby wyrosły z nich sadzonki nowych drzew, które zajmą miejsce starych przeznaczonych do wycięcia. Sześciolatki po pilnej obserwacji pracujących nad tym ludzi stwierdziły, że nie jest to lekka praca.

Na zakończenie naszego pobytu dzieci upiekły w ognisku pyszne kiełbaski, które bardzo wszystkim smakowały. Oczywiście nie zapomnieliśmy po sobie posprzątać i tak oto las po naszej wizycie pozostał czysty. Bardzo zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola. Wycieczka do lasu okazała się świetną okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u dzieci.