Przedszkolaki poznają proces uzdatniania wody - 11 maja 2012 roku

W ramach współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Ełku przedszkolaki z grup 5-latki2 i 6-latki1wybrały się na wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody w Przekopce. Dzieci zobaczyły obiekt nowoczesny, zautomatyzowany o komputerowo zrównoważonych parametrach pracy poszczególnych stopni uzdatniania wody. Przedszkolaki zapoznały się z głównymi procesami technologicznymi uzdatniania wody: napowietrzaniem i filtracją w 10-ciu filtrach ciśnieniowych. Zobaczyły obiekty, w których odbywają się te procesy.

Porównywały wygląd i smak wody kupionej w sklepie z wodą z ujęcia. Okazało się, że nasz obiekt w Ełku produkuje wodę pitną o potwierdzonej wysokiej jakości. Dowiedziały się, że na terenie ujęcia wody znajdują się studnie głębinowe podłączone do wspólnego rurociągu. Są to studnie wiercone do głębokości 40m.

Po dawce dostarczonej wiedzy dzieci z chęcią przyjęły propozycję zabaw ruchowych na terenie obiektu. Konkursy, zabawy z piłką bardzo podobały się dzieciom, jak również upominki, które otrzymały na zakończenie pobytu.

Nasza wycieczka miała przede wszystkim wskazać dzieciom skuteczność działań Stacji Uzdatniania Wody w ochronie środowiska zwłaszcza środowiska wodnego. Wycieczka uświadomiła naszym przedszkolakom, że to już one mogą być odpowiedzialne za czystość naszych wód i przyczynić się do oszczędzania wody.