Wiosenna matematyka - 29 marca 2012 roku

29 marca 2012 r. w grupie „Tęczowych motyli” odbyły się kolejne zajęcia otwarte dla rodziców. Tym razem dzieci miały okazję pochwalić się przed gośćmi swoimi umiejętnościami matematycznymi.

Tematem przewodnim zajęć była nadchodząca wiosna. Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania listu otrzymanego wraz z tajemniczą paczką, w której znalazły się krokusy, bazie, przebiśniegi i forsycje czyli zwiastuny nadchodzącej wiosny. Po obejrzeniu zawartości paczki przedszkolaki szybko domyśliły się, że list został napisany przez panią Wiosnę. Poprosiła ona dzieci o wykonanie kilku zadań. 6-latki musiały więc grupowo i indywidualnie przeliczać i porównywać ilość zwiastunów wiosennych. Wysłuchały także wiersza o mieszkańcach łąki i na jego podstawie określały ich liczebność oraz kolejność występowania. Jedną z atrakcji zajęć było wykonywanie prostych działań matematycznych polegających na dodawaniu i odejmowaniu przy użyciu żywych liczmanów. Wcieliły się w nie same dzieci, które naśladowały mieszkańców wiosennej łąki. Wszystkim podobała się taka forma „żywej” matematyki.

Na koniec dzieci przy czynnej pomocy rodziców wykonały wspólną pracę plastyczną przedstawiającą wiosenną łąkę i jej mieszkańców.