PRZEDSZKOLAKI OJCZYŹNIE - A BYŁO TO TAK…..” - 8 listopada 2013 roku

Pod takim hasłem w dniu 8 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, którą przygotowały dzieci z nauczycielkami z  grupy 6-latki 1. Dzień 11 Listopada jest doroczną okazją, aby zastanowić się nad naszym patriotyzmem. Sześciolatki entuzjastycznie podeszły do tematu i z ciekawością słuchały opowieści o swojej ojczyźnie, zadawały wiele pytań, a pieśni patriotycznych nauczyły się błyskawicznie. Scena była udekorowana symbolami narodowymi, dziewczynki ubrane w czerwone spódnice, zaś chłopcy w stroje żołnierskie. Oczywiście nie mogło zabraknąć głównej postaci- generała J. Piłsudskiego, w którą wcielił się Sebastian. Tego dnia mogliśmy cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie jak to wszystko było, co się wydarzyło.

Na uroczyste obchody Dnia Niepodległości dzieci z grupy 4-latki 3 również zaprosiły swoich rodziców. Były odświętne stroje, wiersze i pieśni patriotyczne. Dzieci zaprezentowały „Katechizm polskiego dziecka”, odpowiedziały na pytanie „Co to jest Polska?” oraz jaki jest herb i flaga Polski. Wspólnie z rodzicami, zachowując odpowiednią postawę, zaśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Uwieńczeniem występów był taniec w parach „Grozik” oraz taniec z chustami do pieśni „Płynie Wisła, płynie”.

Montaże słowno-muzyczny zostały odebrane przez rodziców i społeczność przedszkolną entuzjastycznie. Świadczył o tym nie tylko wyraz zadumy i zachwyt na twarzach obecnych, ale również wypowiedzi rodziców po występie dzieci.

Okazuje się, że 11 Listopada to rocznica poważna i pełna zadumy, ale możliwa dla uczczenia przez przedszkolaki, czego sami byliśmy świadkami. Były to piękne lekcje patriotyzmu.