DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH - 9 maj 2014 roku

W dniu 09.05.2014r w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku zaprosiło dzieci z grupy „Misie Starszaki” do zwiedzania efektów unijnych projektów. Dzieci przywitała p.Emilia wręczając każdemu flagę Unii Europejskiej i oprowadziła opowiadając ciekawie o „Energii odnawialnej”.  Przedszkolaki z zainteresowaniem wszystko dotykały i zadawały pytania. Poznały korzyści płynące z zainstalowania kolektorów słonecznych. Następnie odbyły się zabawy umysłowe przy  „Kole Fortuny”. Przedszkolaki ujawniły ogromną wiedzą na temat przyrody i ekologii. Potem wzięły udział w zabawach ruchowych  ze sprzętem sportowym. W klimacie wesołej zabawy dzieci nawiązywały kontakty z uczniami, piekły kiełbaski przy ognisku. Największe wrażenia „Misie Starszaki” przeżyły podczas demonstracji urządzeń technicznych Przedsiębiorstwa Wodno - Kanalizacyjnego. Kolorowe, olbrzymie maszyny, przewody, hydranty, złączki, rury, koparki oraz podnośniki. wzbudzały zachwyt i dużą ilość pytań.   Praca ludzi na tych urządzeniach inspirowała dzieci do zdawania pytań „a skąd  to? ile to kosztowało? Do czego to służy? Wszystko dotykały, podnosiły,  obserwowały pracę maszyn i ludzi obsługujących te wielkie urządzenia np. czyszczenie rury kanalizacyjnej. Cała  demonstracja nowoczesnej technologii bezwykopowych to doskonała lekcja z wychowania technicznego, znacząca i ważna w procesie poznawczym przedszkolaka. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej jakość życia   lokalnej społeczności  poprawiła się. Teraz  każde dziecko o tym wie. Podczas całego dnia wszyscy świętowaliśmy 10–lecie członkowstwa w Unii Europejskiej.