EKOLUDKI POZNAJĄ TAJNIKI LEŚNEGO ŻYCIA - marzec 2014 roku

Ulubionym miejscem wycieczek dzieci z MPiŻ ”Ekoludki” jest las. Przedszkolaki bardzo chętnie poznają  tajniki leśnego życia. Tym razem 5 latki2 i 6 latki1 odwiedziły Szkółkę Leśną w Mrozach. Pan Leśniczy zapoznał młodych miłośników przyrody z hodowlą drzewek iglastych i liściastych. Dzieci oglądały jedno i dwuletnie sadzonki  oraz obserwowały trwające  prace w szkółce. Następnie leśną drogą dzieci dotarły do miejsca, w którym silne wichury wyrządziły wielkie szkody - zniszczyły stary las. Właśnie w to miejsce, po wcześniejszym uprzątnięciu, pracownicy nadleśnictwa zasadzili nowy las. Dwuletnie drzewka pochodziły ze Szkółki Leśnej, w której zostały wyhodowane. Pan Leśniczy zapoznał dzieci z pielęgnacją młodego lasu oraz niebezpieczeństwami jakie czyhają na młodziutkie drzewka. Przedszkolaki z wielką uwagą słuchały leśnych opowieści. W drodze na leśną polanę dzieci urządziły pod przydrożnymi świerkami i sosnami stołówkę dla leśnych zwierząt. Wysypały pod nie buraki i ziemniaki przywiezione z domu. Następnie w podskokach dotarły na miejsce, gdzie czekało na nich ognisko i pieczenie kiełbasek. To jeszcze nie koniec atrakcji tego przedpołudnia! Po posiłku na świeżym powietrzu przedszkolaki wystartowały w konkursie przyrodniczym. Pięcio i sześciolatki odpowiadały na pytania pana leśniczego dotyczące tego co zobaczyły w lesie. W górze był las rąk, dzieci jedno przez drugie wyrywały się do odpowiedzi. Pan Leśniczy był mile zaskoczony wiadomościami dzieci. Chojnie nagrodził wszystkich uczestników konkursu. Dzieci otrzymały puzzle, książki i encyklopedie o lesie, kubki i czapki z logo, ekologiczne torby na zakupy i wiele innych drobiazgów. Radość przedszkolaków była ogromna. Zadowolone wróciły do przedszkola.