SPOTKANIE Z POLICJANTEM - 20 luty 2014 roku

Podczas spotkania z policjantem dzieci z grup 6-latki 1 i 6-latki2 dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, podróżować samochodem, bawić się w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacjach innych zagrożeń.

Pan policjant zwrócił uwagę  na zachowanie szczególnej ostrożności w stosunku do nieznajomych osób. Uczulił by nie brać nic od obcego, nie oddalać się z nieznajomym i nie podawać informacji na swój temat.

Dzieci razem z policjantem utrwaliły znaczenie niektórych znaków drogowych. Wypowiadały się na temat bezpiecznej jazdy na rowerze, wymieniały wyposażenie jakie powinien mieć każdy rowerzysta. Gość pochwalił dzieci za dużą wiedzę na ten temat.

Pan policjant zwrócił również uwagę na zachowanie się wobec psów. Wyjaśnił, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, ale mogą być też bardzo groźne. Dzieci wiedzą, że nie można zaczepiać obcych zwierząt, rzucać w nie przedmiotami, straszyć. Pod okiem policjanta dzieci ćwiczyły prawidłowe przechodzenie przez jezdnię jak również ćwiczyły pozycję bezpieczną „żółwia” w przypadku ataku przez psa. Podczas zabawy „Uwaga pies” sześciolatki reagowały na polecenia policjanta i przyjmowały odpowiednią pozycję, czyli zatrzymywały się  w bezruchu lub przyjmowały pozycję  na tzw. „ŻÓŁWIKA”.

Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja niezbędnego podczas wykonywanej pracy policjanta wyposażenia. Mogły zobaczyć jak wygląda pałka policyjna, lizak policyjny i oczywiście kajdanki. Cieszyły się, że mogą  to wszystko dotknąć i zobaczyć. Podczas spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań, na które Pan policjant udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Dzięki tego typu zajęciom dzieci mogły zdobyć i utrwalić wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Pan policjant przekazał dzieciom podstawowe treści, m.in.:

- będąc uczestnikiem ruchu drogowego należy stosować się do wszystkich przepisów obowiązujących pieszych

- należy przechodzić przez ulicę w miejscach do tego przeznaczonych

- nie bawić się w pobliżu dróg itp.

- nie należy ufać obcym

- nie należy przyjmować niczego od osób obcych

- należy unikać odludnych miejsc zabawy, bawić się z innymi dziećmi w grupie

- nie można zaczepiać obcych nieznajomych psów, a nawet takich, które znamy

Te oraz wiele innych zasad zostało przypomniane dzieciom. Spotkanie z policjantem wywołało wiele pozytywnych wrażeń.