ANDRZEJKOWE ZABAWY

Według dawnych wierzeń wieczór andrzejkowy, a właściwie noc, miała magiczną moc przepowiadania przyszłości. Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Dziś tradycyjne Andrzejki w przedszkolu mają charakter wyłącznie zabawowy.

Tego wyjątkowego dnia w przedszkolu były więc wróżby przepowiadające dzieciom kim staną się w przyszłości, co przyjemnego może je spotkać, dokąd udadzą się w podróż i ile  zabawek  znajdą pod choinką. Nie zabrakło także złotych monet, które trzeba było za pomyślność wróżb wrzucić do miseczki z wodą. Było również wróżenie z wosku, z butów, z imion, z kleksa a nawet kart. Dawniej wierzono, że najlepiej na wróżeniu i przepowiadaniu przyszłości znają się Cyganie. Pięciolatki „Zajączki” więc w dniu andrzejkowej zabawy przybyły do przedszkola przebrane za Cyganów i Cyganki.

Czas pomiędzy "czarowaniem" dzieci wspólnie z rodzicami urozmaicały zabawami przy znanych piosenkach. Spotkania szybko upłynęły w miłej i pełnej uśmiechu atmosferze. Nikt się nie dąsał i nie płakał jeśli wróżba wypadła niepomyślnie. Spotkania te dostarczyły najmłodszym wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stało się okazją do zabawy z najbliższymi oraz pozwoliło rozbudzić ciekawość oraz chęć poznawania naszej ludowej tradycji.