CZY KTOŚ WIDZIAŁ KŁOBUKA?

Niedawno obchodziliśmy Święto 11 Listopada - rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to świetna okazja do przybliżenia dzieciom dorobku kulturowego naszego regionu – Mazur. W tym celu „Zajączki” z Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” w Ełku wybrały się do Muzeum Historycznego w Ełku. Na miejscu przywitała ich jego pracownica. Pani Marta Augustynowicz, która zapoznała dzieci z legendą o małym stworku kłobuku, w którego istnienie wierzyli kiedyś mieszkańcy Warmii i Mazur. Miał on niezwykłą zdolność przybierania różnych postaci. Mógł być kogutem, sową, kurą lub innym zwierzęciem. Ludzie wiedzieli, że o kłobuka należy dbać. Ktokolwiek tego zaniechał, zaraz potem ubożał… Natomiast za dobroć potrafił się odwdzięczyć bogactwem. Pięciolatkom bardzo spodobała się legenda o fantastycznym stworku i ochoczo zabrały się do wykonania postaci kłobuka z papieru. Żegnając się wszyscy z dumą prezentowali kolorowe baśniowe postaci.