JEDZ KOLOROWO - ROŚNIJ ZDROWO

Zdrowa dieta i właściwe wybory to podstawa do utrzymania prawidłowego funkcjonowania  młodego organizmu.

Dnia 28 maja trzylatki „Misie Lubisie” i „Leśne Duszki” podczas konkursu zorganizowanego przez panie z obu grup: Annę Konopko i Hannę Błyszczek mogły wykazać się wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania. Zmagania obu grup mogli obserwować rodzice.

Po krótkim powitaniu i przedstawieniu regulaminu konkursu panie zaproponowały aby zaśpiewać wspólnie „hymn” „My jesteśmy witaminki…..”, który podczas konkursu był przypominany. Dzieci z wielkim zapałem czekały na konkurencje dla nich przygotowane.

W pierwszej konkurencji zadaniem zespołów było przyporządkowanie produktów zdrowych do buźki uśmiechniętej i niezdrowych do buźki smutnej. Dzieci z tym zadaniem nie miały żadnego problemu. Następnie wybrane zespoły musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące zdrowego odżywiania.

Przedszkolaki wiedzą, że aby być zdrowym należy uprawiać sport, dlatego też uczestniczyły w zabawie ruchowej „Gimnastyka”. Po krótkim przerywniku zespoły z obu grup przystąpiły do następnej konkurencji, podczas której miały dopasować do konturu z ząbkiem puzzle z obrazkami ze zdrową żywnością. W ten sposób dowiedziały się co powinniśmy jeść żeby nasze zęby były zdrowe. Następnie dzieci zmierzyły się z kwizem, podczas którego musiały wybrać jedna dobrą odpowiedź z trzech. Potem obie grupy zaśpiewały swoją ulubioną piosenkę. Ostatnią konkurencją było ułożenie Piramidy Zdrowia według kolejności produktów na każdym polu. Dzieci z tym zadaniem poradziły sobie znakomicie dzieląc się wiedzą z innymi kolegami. Rodziców naszych przedszkolaków również czekała niespodzianka. Zadaniem ich było rozwiązanie rebusów i odczytanie ich swoim pociechom. Radości było co niemiara. Rodzice również zdali dobrze egzamin.

Podczas konkursu dzieci wraz z rodzicami rozszerzyli istniejący już w naszym przedszkolu kodeks ekologiczny o tematykę segregacji odpadów.

Na zakończenie wspólnie z dziećmi i rodzicami zatańczyliśmy „Hawajski taniec” Mamy nadzieje, że wszystkie wcześniej prowadzone działania dotyczące zdrowego stylu życia zachęciły dzieci i ich rodziców do zdrowego odżywiania się i zmiany złych nawyków żywieniowych jak również dały możliwość uczenia się otwartości na świat i ludzi.