LEGENDA O BIAŁYM JELENIU

24 listopada 5 - latki 3 z Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” w Ełku gościły u siebie kolejnego już w tym roku szkolnym gościa. Tym razem odwiedził ich pracownik Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Ełku. Pani bibliotekarka przygotowała na spotkanie z pięciolatkami historię o powstaniu nazwy naszego miasta. W ten sposób dzieci dowiedziały się, że kiedyś brzmiała ona „Łek” i prawdopodobnie  wzięła się od rzeki nad którą założono osadę. Wysuwano też hipotezę, że nazwa wywodzi się od słowa łęg – nadbrzeżna łąka. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali również legendy o powstaniu herbu naszego miasta i teraz wiedzą, skąd wziął się w nim biały jeleń i drzewa. Gość pokazał dzieciom, jak zmieniał się wyglądał herbu Ełku na przestrzeni lat. Na koniec spotkania „Zajączki”  poznały zabawę dzieci mieszkających dawniej na Mazurach. Przypominała bardzo naszą dzisiejszą pt. „Chodzi  lisek” różniła się tylko słowami. Wszystkim podobało się zajęcie i umówili się na kolejne w grudniu.