CZWORONOŻNI GOŚCIE W PRZEDSZKOLU

Grupę „Zajączki” odwiedziła przedstawicielka Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami w Ełku wraz ze swoimi pupilkami. Pieski wzbudziły wśród dzieci wiele emocji. Każdy chciał je dotknąć i pogłaskać. Pięciolatki pamiętały jednak z przeprowadzonych wcześniej zajęć, że nie można zbliżać się do nieznanego psa bez uzyskania zgody właściciela. Po gorących powitaniach, kiedy czworonożni gości ułożyli się na dywanie u stóp swojej pani do odpoczynku, dzieci z zainteresowaniem obejrzały prezentację medialną. Dowiedziały się z niej ciekawych rzeczy: o pochodzeniu psów, jak się nimi opiekować i je tresować, co pomaga w codziennej ich pielęgnacji, o psich zawodach takich jak przewodnik lub ratownik. Pięciolatki uczyły się odczytywać mowę psiego ciała. Okazało się, że wystarczy dobrze obserwować aby po układzie i wyglądzie zwierzęcego ciała wiedzieć, czy prosi ono o wspólną zabawę, boi się, jest zaniepokojone lub agresywne. Gość objaśniał, jak należy zachowywać się przy spotkaniu z agresywnym psem i jak prawidłowo przyjąć bezpieczną postawę „żółwika”. Pani przypomniała dzieciom, że pies to nie zabawka a posiadanie jego wiąże się z obowiązkami. Za to jeśli ktoś obdarzy psa ciepłem i miłością on odpłaci wiernością  i oddaniem. Zyskamy wtedy przyjaciela na całe życie. Pięciolatki podziękowały gościom za wizytę i przekazały zgromadzoną karmę.