JESIENIĄ SADY SIĘ RUMIENIĄ

Dzieci z grupy 6 latki 1 „Misie Przedszkolniaki” wiedzą, że niedługo koniec  lata. Zielona przyroda zmienia  koloryt na żółty, czerwony i  pomarańczowy. Świat wokół nabiera wesołych barw. Dla przedszkolaków to czas spacerów, obserwacji i zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń z zakresu przyrody ożywionej. To  czas zbioru plonów na polu, w  ogrodzie i sadzie.  Ale czy jesienią sady się rumienią? Dzieci z niecierpliwością wyruszyły do Sadu naszego kolegi – Pawełka, by sprawdzić i  poznać  wygląd drzew owocowych: czereśni, wiśni, śliwy oraz jabłoni. Wędrując po sadzie, dzieci nazywały drzewa. Obserwowały różnorodne  owoce. Szczególną uwagę skupiły na wielogatunkowej jabłoni. Gałęzie pod ciężarem czerwono, zielono żółtych i „niebieskich”  owoców pochylały się ku ziemi. Dzieci z ogromną radością zrywały rumiane jabłka, inne chętnie  zbierały „spady” z trawy. Potem badając określały ich wielkość, zapach a nawet i smak. Jabłka były „pyszne, chrupkie, twarde”. Gospodarze wydzielili w sadzie miejsce na słodką winorośl oraz mały „warzywnik”. W nim dzieci dostrzegły olbrzymie ogórki oraz  „koktajlowe pomidorki”. Sad mienił się wieloma barwami. Uspokajał, a jednocześnie bawił i kusił   dzieci  do podejmowania zabaw zręcznościowych i ruchowych . Babcia z mamą Pawełka przygotowały dla dzieci  sprzęt sportowy i kilka niespodzianek. Było radośnie.  Jak stwierdziły dzieci „sad w słońcu się mienił i rumienił ”. Dzieci rozbawił. Pobyt w sadzie  to rozwijanie doświadczeń dzieci i zdobywanie nowej wiedzy o przyrodzie.