SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dzieci z grup 4, 5 – 6- latków czynnie uczestniczyły w jesiennej akcji Sprzątania Świata. Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do sprzątania najbliższej okolicy przedszkola. Każda z grup miała przydzielony odcinek. Zaraz po śniadaniu przedszkolaki zaopatrzone w gumowe rękawice i worki na śmieci wyruszyły do pracy. Sześciolatki udały się nad jezioro i tam zabrały się za porządki. Pięciolatki zbierały śmieci na osiedlu a czterolatki w okolicach przedszkola. Gdy dzieci uporały się z wyznaczonym im do sprzątania terenem z radością zajadały się pieczoną na grillu kiełbaską – poczęstunkiem ufundowanym przez ECEE. Podczas gdy grupy starsze wyruszyły z dobrym humorem sprzątać teren wokół przedszkola, to w grupach najmłodszych odbyły się zajęcia dydaktyczne, których celem było zainspirowanie dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko. Podczas zajęć nauczycielka wtoczyła do sali dużą piłkę, na której były zaznaczone kontynenty, akweny wodne, i która imitowała kulę ziemską. Dzieci wysłuchały opowieści Ziemi na temat zanieczyszczania jej różnymi odpadami, które wyrzucają ludzie. Na prośbę Planety Ziemi dzieci zamieniły się w „lekarzy” i zabrały się do oczyszczania kuli ziemskiej ze śmieci. Następnie trzylatki obdarowały kulę ziemską prezentami w postaci sylwet roślin, zwierząt, domów itp. Na koniec bawiły się kulą  z użyciem chusty animacyjnej, Śmiechu było co nie miara. W ten sposób trzylatki nie tylko zdobywały wiedzę na temat dbania o środowisko ale również działania takie wpłynęły pozytywnie na uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody poprzez pogłębianie przeżyć dziecięcych oraz budzenie wrażliwości na dobro i zło w postępowaniu człowieka.