WITAMINOWY ZAWRÓT GŁOWY - MAŁE „EKOLUDKI” I ZDROWE ODŻYWIANIE

W ramach realizacji zadań związanych z Certyfikatem Zielonej Flagi „Misie Lubisie” z  Miejskiego Przedszkola Żłobka „Ekoludki” rozpoczęły „Witaminowy Tydzień”.

Jednym z obszarów w obrębie, którego będą prowadzone liczne działania w grupie 3-latki1 jest „Żywność- Zdrowo, Lokalnie i Odpowiedzialnie”.

Tygodniowy cykl zajęć pod hasłem „Witaminowy –zawrót głowy” to forma aktywności edukacyjnej w której uczestniczyły dzieci. W każdy dzień tygodnia zarówno dzieci jak i panie  obowiązywał określony kolor bluzeczki.

Poniedziałek był Dniem Zielonym, gdzie królowała Pani Sałata (Pacynka). Dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Rozwiązywały zielone zagadki, szukały niespodzianek ukrytych przez Panią Sałatkę w sali, malowały owoce i warzywa na kolor zielony. Na konie odbył się zielony poczęstunek. Dzieci próbowały warzyw i owoców, określały ich smak. Oczywiście Pani Hania zachęcała do spożywania zielonych warzyw i owoców.

We wtorek królowały warzywa i owoce koloru żółtego. Dzieci w tym dniu miały na sobie ubranka w kolorze żółtym. Już od rana dopytywały się co będziemy robić na zajęciach. Dzień żółty to poznawanie właściwości cytryny. Dzieci piły wodę z cytryną przy pomocy oczywiście żółtych słomek, określały jej smak.

Dzień z Pomidorkiem to Dzień Czerwony w Misiach Lubisiach. Dzieci powitały przedszkole kolorem czerwonym. W tym dniu również czekały na nie różne zadania. Dzieci spośród wielu warzyw i owoców wybierały te, które były koloru czerwonego, prowadziły zabawy badawcze, malowały warzywa i owoce na kolor czerwony. Najprzyjemniejszym zadaniem było picie soku pomidorowego, degustacja rzodkiewki, truskawek, arbuza.

Na kolejne dni trzylatki wraz z panią Hanią zaplanowały warsztaty z rodzicami pod hasłem „W mlecznej krainie”, gdzie dzieci wraz ze swoimi rodzicami będą robiły zdrowy deser z produktów mlecznych- wdrażanie dobrych nawyków żywieniowych.