TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA

 

Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki” po krótkiej przerwie dołączyło po raz drugi do siódmej edycji ogólnopolskiej kampanii Fundacji Dobre Życie pt. „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2015”. Jesteśmy przedszkolem ekologicznym i posiadamy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, w związku z tym przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy szeroko zakrojoną kampanię w dniach od 16 do 23 października, w której wzięły udział wszystkie grupy wiekowe od 3 do 5 lat. Przy ogromnym zaangażowaniu rodziców udało nam się stworzyć niepowtarzalny klimat i zrealizować jakże bogaty program działań.

Nasi najmłodsi podopieczni, 3-latki 1, rozpoczęły zajęcia związane z „Tygodniem dobrego chleba” od obejrzenia filmu edukacyjnego pt. „Od ziarenka do bochenka”. Dzięki niemu dzieci nie ruszając się z przedszkola, zobaczyły kłosy pszenicy i żyta, pracę rolników koszących zboża kombajnami, odwiedziły młyn wodny. Dowiedziały się jakich składników potrzebuje piekarz, by zrobić ciasto chlebowe na zakwasie. Na jego podstawie potrafiły bezbłędnie ułożyć historyjkę obrazkową będącą odpowiedzią na pytanie: skąd bierze się chleb, a także pokolorowały obrazki przedstawiające piekarza.  Następnego dnia nasze maluchy wybrały się na wycieczkę do sklepu z pieczywem, by podczas kolejnych zajęć móc własnoręcznie uformować bułeczki, rogaliki i chleb z masy solnej i zwieńczyć trud pracy z całego tygodnia.

W trzech grupach czterolatków, pierwsze działania rozpoczęły się od zorganizowania w salach kącików tematycznych: „Od ziarenka do bochenka”. Dzieci wraz z nauczycielkami gromadziły kłosy, różnego rodzaju ziarna, mąki, młynki do mielenia ziaren, by w ten sposób przybliżyć tematykę kampanii. Najwięcej emocji u dzieci wzbudziły żarna, mogły więc trzeć kamieniem ziarna zbóż, jak i mełły w młynku. W ten sposób dowiedziały się jak powstaje mąka, przy czym jednogłośnie stwierdziły, że to bardzo ciężka praca.

Kolejnym etapem w realizacji Tygodnia dobrego chleba, był wyjazd do Zespołu Szkół nr 6 w Ełku i skorzystanie z profesjonalnej kuchni. „Misie Lubisie” przy pomocy uczennic, wspólnie przygotowały ciasto chlebowe. Dzieci dowiedziały się jakich produktów trzeba użyć, by powstał smaczny i zdrowy chleb żytni. Sprawdziły konsystencję ciasta, próbowały ziaren, które później dodały do chleba. Najciekawszym punktem programu było jednak własnoręczne wyrabianie i formowanie cebulowych bułeczek. Każde dziecko stworzyło swój jedyny, niepowtarzalny kształt. Wrażenia zapachowe i wzrokowe dopełniły całego przedsięwzięcia. Degustacja pieczywa miała miejsce już po powrocie do przedszkola. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy z piramidą żywieniową. Wierzymy, że działania te przyczyniły się do zdrowszego stylu życia naszych przedszkolaków i ich rodzin, a tradycja pieczenia chleba nie zaginie.

Niemalże w tym samym czasie, w przedszkolnej kuchni „Duszki Leśne” zamieniły się w piekarzy. Ważyły, odmierzały składniki, mieszały ciasto za pomocą urządzenia termomix, formowały bułki, układały na blaszce, by ostatecznie delektować się najsmaczniejszymi grahamkami na świecie.

Wiadomości zdobyte w działaniach praktycznych zostały utrwalone poprzez prezentację multimedialną: „Jaką drogę chlebek z pola na stół pokonał”, opowiadania, baśnie i wiersze, gdzie myślą przewodnią był chleb i szacunek dla ludzi pracy.

Uwieńczeniem jakże przyjemnych, tygodniowych zmagań w grupach „Leśne Duszki” i „Misie Lubisie” było przygotowanie w pocie czoła montażu słowno – muzycznego pt. „Dożynkowy teatrzyk”. Grupy te zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie dla rodziców i zaproszonych gości. Nie zabrakło piosenek i tańców ludowych. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Końcowym efektem spotkania było jakże wymowne i symboliczne dzielenie się chlebem.

Grupa „Motylki” dokonała zakupu żytniego chleba i innych gatunków pieczywa w sklepie ze zdrową żywnością. Wspólnej degustacji dokonali w przedszkolu. Wskazywały, który chleb jest najzdrowszy i umiały wyjaśnić dlaczego. Kolejnym etapem zaplanowanych zajęć przez panie było wygniatanie ciasta i formowanie z masy solnej bułeczek, rogalików i chleba. Dodatkiem były wszelkiego rodzaju ziarna.

Kampanię „Tydzień dobrego chleba” nasze pięciolatki rozpoczęły od poznania zawodów związanych z produkcją chleba; rolnik, młynarz, piekarz oraz kierowca i ekspedientka. Bardzo ambitne prace plastyczne, wykonane różną techniką zdobiły główny hol i tablice ogłoszeniowe. „Biedroneczki” wspólnie z nauczycielką tworzyły piramidę żywieniową, dzieląc produkty na grupy: zbożowe, warzywa, owoce, nabiał, mięsa i ryby. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat zdrowej żywności i dowiedziały się, że produkty zbożowe, a w tym chleb żytni, stanowią jeden z głównych elementów budulcowych.

By móc połączyć teorię z praktyką pięciolatki pojechały do Farmy Mazurskiej w Szarejkach. Dzieci miały możliwość obejrzenia maszyn rolniczych pracujących w polu. Jednakże najważniejszym elementem wycieczki było pieczenie żytniego chleba na zakwasie wg tradycji zachowanej na wsi mazurskiej. Radości nie było końca, każde dziecko wyrabiało na stolicy swój własny chleb, by następnie upiec go w przygotowanym i nagrzanym piecu. Zapach pieczonego chleba na zakwasie roznosił się po całej farmie. Zajęcia zakończyły się degustacją pieczywa.

To był udany „Tydzień dobrego chleba” w naszej placówce. Wniósł w życie małych dzieci dużo wrażeń, emocji i pozytywnej energii.

powrót