„AHOJ MARYNARZU…”

W  naszym przedszkolu organizujemy spotkania z niezwykłymi ludźmi. Okazało się, że nie musimy daleko szukać - Pan Tomek, tata Tymka z grupy „Pszczółek” jest marynarzem, pracuje jako oficer na okrętach. Zaprosiliśmy go do naszego przedszkola, aby dzieci mogły zapoznać się z jego pracą. W trakcie rozmowy z panem   Tomkiem przedszkolaki dowiedziały się wielu informacji przybliżających pracę marynarza, oraz uzyskały  odpowiedzi na pytania: Jakie rodzaje statków pływają po rzekach, morzach i oceanach? Do czego służy na statku mapa? Dlaczego praca marynarza jest trudna i niebezpieczna?

Mieliśmy okazję obejrzeć  niezwykłe filmy, których autorem był nasz gość. Pierwszy z nich nakręcony był podczas  sztormu, na środku morza bałtyckiego. Drugi przedstawiał  wnętrze statku, sterownie i maszynownię.  Ogromne wrażenie na dzieciach wywarły również  liczne zdjęcia z dalekich podróży, oraz z pokładu legendarnego „Daru Młodzieży”, na którym Pan Tomek pływał.

Nasz gość pokazał dzieciom oryginalne morskie mapy, z których korzystają marynarze podczas rejsów. Tłumaczył w jaki sposób i po co się z nich korzysta. Dzieci miały okazję nauczyć się robić węzeł marynarski, oraz przymierzyć marynarską czapkę.

Bardzo dziękujemy Panu Tomkowi, za możliwość rozmowy i podzielenia się z nami swoimi doświadczeniami, oraz wspomnieniami z rejsów. Może w przyszłości któryś z obecnych „Ekoludków” zostanie marynarzem?