KAŻDY PRZEDSZKOLAK WIE JAK PIERWSZEJ POMOCY UDZIELA SIĘ

Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych to bardzo ważny obszar wychowania przedszkolnego. Udzielanie pierwszej pomocy to umiejętność, którą trzeba przyswajać już od najmłodszych lat. W celu pokazania, jak udzielać pierwszej pomocy strzelcy z JS 1007 Ełk ZS" STRZELEC" OSW oraz ratownicy Miejsko -Powiatowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Ełku odwiedzili w przedszkolu grupy „Kotki” i „Motylki”. Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki” jest placówką promującą zdrowy styl życia. Przedszkolaki uczą się zdrowiej i lepiej żyć, a także zachęcają innych w swym otoczeniu, zwłaszcza rodziców do tego samego. Na początku dzieci zapoznano z zasadami bezpieczeństwa w czasie wypoczynku na akwenach wodnych. Ratownicy przypomnieli, że w czasie zimy pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na zamarznięte jeziora, stawy czy rzeki. Dzieci poznały numery alarmowe, pod które mogą zadzwonić w razie wypadku. Szkolenie dzieci obejmowało poznanie wszystkich etapów pierwszej pomocy czyli: bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wołanie o pomoc, wzywanie pomocy.

Najciekawsze dla dzieci okazały się praktyczne ćwiczenia resuscytacji na trzech różnych fantomach: wdechy ratownicze i ucisk klatki piersiowej (masaż serca). Na zakończenie dzieci otrzymały słodki upominek oraz puzzle.