PROJEKT O WODZIE W GRUPIE 4-LATKI 1

Grupa „Misie Lubisie” jak i inne grupy w naszym przedszkolu realizowała w ciągu roku szkolnego projekty ekologiczne na temat znaczenia wody w przyrodzie i konieczności jej oszczędzania. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych zrealizowała cykl tematów dotyczący wody zgodnie ze scenariuszami programu „Mamo, Tato wolę wodę”:

- „Jak woda przydaje się mojej rodzinie?

- „Co zawdzięczamy wodzie?”

- „Co może woda? Eksperymenty i doświadczenia”

W zdobywaniu wiedzy o wodzie pomogły Misiom Lubisiom pacynka „Zdrojka”, Wodna Superbohaterka Zosia i Wodny Superbohater Krzyś. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się co to jest woda, jakie ma znaczenie dla ludzi, zwierząt, roślin oraz jakie ma zastosowanie w życiu codziennym. W sali dzieci maja na bieżąco dostęp do wody i mogą cały czas z niej korzystać.

W ramach programu przedszkolaki brały udział w zabawach dydaktyczno- eksploracyjnych „W domu i w ogrodzie nie możesz zapomnieć o wodzie”- dzieci tworzyły mapę myślową; „Kropla skojarzeń”, gdzie porządkowały swoją wiedzę na temat zastosowania wody w życiu codziennym. Sprawdzały „Czy rośliny piją wodę”- czyli jak udowodnić, że rośliny potrzebują wody, poparte było doświadczeniem z kwiatkiem i kolorowym atramentem. „Ryba, kot i krokodyl też potrzebują wody”, to następna zabawa, którą przygotował Zdrojek dla dzieci, z której dowiedziały się, że wszystkie zwierzęta potrzebują do życia wody, nawet jeśli nie są ich środowiskiem życia. Podczas zajęć „Wodę pijemy i z nią eksperymentujemy” dzieci sprawdzały „co pływa, co tonie”, jak również badały, które produkty rozpuszczają się w wodzie a które nie”. „Bezpieczna woda”- dzieci przy ilustracjach wypowiadały się na temat bezpiecznych zabaw nad wodą.

W ramach programu dzieci realizowały także cykl zabaw i ćwiczeń gimnastycznych takich jak: „Mówiąca piłka”, „Wesołe zabawy z wodą, czyli puszczanie baniek mydlanych, „Deszcz drzewom wodę niesie”, „Wyścig po wodę”, „Siły i zdrowia nam doda w butelce woda”, „Przekazywanie kropli wody”

Aktywności ruchowe dostarczyły dzieciom nie tylko nowych umiejętności i wiedzy ale również wiele pozytywnych emocji.