RATOWNICY JEDNOSTKI STRZELECKIEJ JS 1007 EŁK ZNOWU W EKOLUDKACH

Nauczycielki dokładnie planują proces nauczania związany z zachowaniem dzieci w sytuacji konieczności udzielenia pomocy potrzebującym, a przede wszystkim umiejętnością radzenia sobie w sytuacji zagrożenia. Najważniejszą pomocą, jakiej może udzielić dziecko, jest zawiadomienie dorosłych i sprowadzenie profesjonalnej pomocy. Do dobrej tradycji zaliczyć już można wizyty ratowników z Organizacji ZS „Strzelec”. Żołnierze - ratownicy utrwalali z przedszkolakami umiejętności wzywania pogotowia ratunkowego i informowania innych służb ratowniczych o zaobserwowanych zagrożeniach.

Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Tym razem Dowódca ZS Strzelec w formie pogadanki przedstawił dzieciom konieczność udzielania pomocy innym. Zaprezentował zarówno strój ratowniczy jak i wyposażenie apteczki pierwszej pomocy oraz sposoby wykonania opatrunków. Była to doskonała lekcja - połączenie zabawy z przekazywaniem istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt - ratowanie życia.  Dzieci pod czujnym okiem ratowników mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Otrzymały bandaże, gazę, plastry z opatrunkami i ćwiczyły wykonywanie opatrunków niezbędnych przy zranieniach, zwichnięciach i złamaniach. Ratownicy obserwowali wykonywane w parach opatrunki, służyli pomocą i radą. Na koniec sprawdzili stopień przyswojenia wiedzy i nabycia umiejętności przez dzieci. Ocena, jaką wystawili była bardzo dobra.