PROJEKT „MAMO, TATO WOLĘ WODĘ” W 5 LATKACH 3

W grupie 5latki 3 w miesiącu marcu zostały zrealizowane scenariusze zajęć opracowane przez organizatora projektu „Mamo, Tato wolę wodę”: „Jak woda przydaje się mojej rodzinie?”, „Mój wodny portret”, „Co może woda? Eksperymenty i doświadczenia”

Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych wszystkie „Biedronki” zapoznały  się z różnymi zastosowaniami wody. Zdrojek przeczytał dzieciom opowiadanie, w jaki sposób wykorzystywana jest woda w naszym życiu codziennym. Z uzyskanych informacji wynikło, że  jest ona  niezbędna w utrzymywaniu zdrowia człowieka a także w istnieniu naszej planety, toteż dzieci chętnie piły ją  po zabawach ruchowych.

Przedszkolaki omawiały ilustracje przestawiające, w jaki sposób człowiek może wykorzystywać wodę (higiena osobista, gotowanie obiadu, mycie samochodu, zmywanie naczyń, pranie, podlewanie roślin itp.) Dzieci zgodnie stwierdziły, że nie każda woda służy do picia, ale każdą należy oszczędzać. Przedszkolaki oglądały również ilustracje przedstawiające wodne  środki transportu (statki pływające po morzach i oceanach) zdobyły informację, że woda służy także jako  transport morski dla człowieka.

Nasi wychowankowie dostrzegli to, że woda poprawia stan zdrowia i leczy  choroby. W tym celu  zalecane są kąpiele. Pływanie modeluje sylwetkę sprawia, że czujemy się lekko. Wówczas największą zaletą jest korzystanie z basenu.

Dzieci wykonywały również  doświadczenia, w których można było zobaczyć jak woda zmienia kolor, a także smak, jakie substancje rozpuszczają się w niej a jakie nie. Poznały również zasady zdrowego odżywiania i to  jak ważne jest spożywanie regularnych posiłków i wody w codziennej diecie. Na zajęciach przedszkolaki stworzyły postać Superwodnego Bohatera na wzór portretów Zosi i Krzysia – bohaterów projektu. Malowały paluszkami na białej kartce papieru wodnymi farbami. Dodatkową pracą było wykonanie własnych  kropli wody, które zostały powieszone na holu przedszkolnym.

Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych wiadomości na temat wody i jej znaczenia dla człowieka i przyrody. W naszej sali stworzyliśmy kącik w którym stoi woda, a dzieci w każdej chwili dzieci mogą z niej skorzystać.