WODA ZDROWIA CI DODA

Pod tym hasłem grupa 4 latki 4 „Motylki” realizowała projekt „Mamo, tato wolę wodę”. Celem działań było podniesienie świadomości dzieci, dotyczącej znaczenia wody w rozwoju życia na Ziemi oraz promowanie sposobów racjonalnego wykorzystywania jej przez ludzi. Podczas pierwszych zajęć dydaktycznych wychowankowie usłyszeli opowiadanie M. Kownackiej pt. „W Plastusiowie lalki mają umywalki”. Przedszkolaki dowiedziały się, że woda potrzebna jest ludziom nie tylko do mycia. Na zakończenie zajęć zostały rozdane kubeczki z wodą, które zostały wypite do ostatniej kropli.

Następnego dnia „Motylki” miały okazję usłyszeć opowiadanie ze scenariusza pt. „Mój wodny portret” o Super Bohaterach. Podczas jednego z etapów zajęć wychowankowie przy pomocy nauczyciela tworzyły piramidę żywienia. Dzięki piramidzie dowiedziały się, jakie produkty trzeba spożywać, aby być zdrowym. Nauczycielka zobrazowała ile dziecko w wieku 4 lat musi wypić wody w ciągu dnia. W ostatniej części zajęć czterolatki miały za zadanie namalować swoje portrety niebieską farbą plakatową.

Kolejnego dnia Super wodni bohaterowie ze scenariusza pt. „Jak woda przydaje się mojej rodzinie” pomogli dzieciom uświadomić jak bardzo potrzebna jest woda w naszych domach.  Dzieci tworzyły mapę myśli, która przedstawiała dużą kroplę wody znajdującą się na brystolu. Strzałki na końcu kropli wody, prowadziły do ilustracji przedstawiających zastosowanie wody w życiu codziennym np. do mycia, do prania, do podlewania kwiatów itd. Zadaniem dzieci było wyklejenie strzałek różnymi materiałami np. krepiną, plasteliną itd. Po skończonej pracy dzieci jeszcze raz omówiły, do czego potrzebna jest nam woda. Po zajęciach przedszkolaki miały możliwość napić się wody która na co dzień udostępniona jest w sali.