BAJKOTERAPIA W EKOLUDKACH- ZDROWE OWOCE, WARZYWA JEMY I SIĘ ŚMIEJEMY

W lutym 2017r. dzieci 4letnie „Żuczki” z paniami B. Chomik, B. Rusak i rodzicami włączyli się do realizowanego w „Ekoludkach” Projektu Jedzmy Odpowiedzialnie. Trochę wcześniej rodzice napisali bajeczkę, która zawiera treści, co jeść, by zdrowym być, silnym i wesołym.   Zachęcając dzieci do zjadania owoców i warzyw. Każda bajka jest ciekawa, gdyż autorzy prezentują, jak można zmienić nawyki żywieniowe. Zapewne mała wisienka i pomarańczka,  smok Dino, dzielny Jaś  czy Lena zachęcą swoim przykładem do naśladowania. Poprzez „rymowanki”  rodzice uczą, że dobrze jest zjadać umyte i świeżo zakupione na targu warzywa. Wskazują konkretne warzywo i owoc, jak zrobić z nich witaminową, bombową zupkę czy smaczny koktajl.  Różnorodna prezentacja witamin przez owocowych i warzywnych bohaterów zachęca przedszkolaczki – niejadki. Dzieci oglądając książeczkę  Bartusia , Krystiana z siostrą  Klaudią, Pauliny, Kuby, Leny, Wiktora i Hani śmiało komentowały walory smakowe i witaminowe warzyw, często pokonując niechęć do ich zjadania.

Podczas zajęć otwartych  nauczycielki zaprezentowały w kąciku czytelniczym    wszystkie napisane przez rodziców i dzieci bajeczki. Od 22lutego rozpoczęły ich głośne czytanie. Ponadto w „teatrzyku”  prezentowały  krótkie scenki z udziałem dzieci, kukiełek. Przemiana małego aktora w zdrowego i dzielnego przedszkolaczka nadal trwa. Do tej pory przeczytaliśmy dzieciom bajkę „ O Jasiu…”, Pt. „Owoce i warzywa smaczne i zdrowe”, „W ogródku” oraz  „Pewnego razu na targu”. Akcja popularyzowania zdrowego jedzenia poprzez bajkoterapię będzie kontynuowana i szerzej  prezentowana przez autorów i dzieci dla  innych grup.