W KRAINIE ROŚLIN

Dnia 11 maja, dzieci z grup 4 latki 5 wybrały się na wycieczkę do ogrodnika. Do siedziby firmy „Zielińscy” w Ełku, dotarliśmy komunikacją miejską. Tu nasi wychowankowie, wdrażani byli do przestrzegania ustalonych zasad bezpieczeństwa. W gospodarstwie ogrodniczym zostaliśmy miło przywitani przez pracownika firmy. Nasze przedszkolaki miały przyjemność poznać miejsce i etapy rozwoju różnych gatunków kwiatów, ziół, warzyw i owoców. Tym samym dowiedzieliśmy się, że zanim kupimy w sklepie rośliny doniczkowe, owoce i warzywa, muszą być one pielęgnowane w specjalnych szklarniach. Ponadto, nasi wychowankowie poznali różne gatunki kwiatów i dowiedzieli się, że np. płatki petunii mają także czarne odcienie. Była również okazja do dokładnego obejrzenia budowy kwiatów – bratków. Ogrodnik zabrał nas do szklarni, gdzie dzieci odczuły różnicę temperatury powietrza, niezbędnej do prawidłowej pielęgnacji roślin. Co więcej, podczas spaceru po ogrodach, nasi podopieczni dostrzegli kwitnące poziomki i truskawki. Przedszkolaki mogły również zaobserwować wygląd młodej kapusty czy brokułu. Konkludując zajęcia w terenie kupiliśmy tzw. kwiatki z bajki – niezapominajki, by wzbogacić nasz dziecięcy kącik przyrody. W drodze powrotnej do przedszkola utrwalaliśmy naszą wiedzę na temat poznanych gatunków roślin i warunków potrzebnych do ich rozwoju. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza nie pójdzie w zapomnienie, a dziecięce wiadomości z zakresu przyrody będą coraz bogatsze.