TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE

Grupa „Jagódki” wybrała się na kolejne w tym roku szkolnym zajęcia edukacyjne do CEE w Ełku. Tym razem były one poświęcone tradycjom i zwyczajom wielkanocnym w Polsce i Wielkiej Brytanii. Dzieci dowiedziały się, że dawniej do wykonania palm wielkanocnych wykorzystywano gałązki wierzbowe, bukszpanu, malin, porzeczek, które ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, a nawet kolorowymi piórkami. Mogły takie palemki obejrzeć, a nawet dotknąć. Z zainteresowaniem oglądały pisanki wykonane różnymi technikami: wydrapywane, wyklejane, malowane woskiem, barwione łupinami cebuli. Zapoznały się również z tradycjami wielkanocnymi znanymi w Wielkiej Brytanii takimi jak: polowanie na czekoladowe jajeczka ukryte przez zajączka,  zawody w toczeniu jajek z górki, chodzenie od domu do domu i piosenką proszenie o czekoladowe jajka. Wizyta w CEE była świetną okazją do obejrzenia zgromadzonych tam eksponatów różnych narzędzi rolniczych wykorzystywanych kiedyś do prac na polu.