MAŁY JAĆWING - ŁOWCA PRZYGÓD

5 czerwca dzieci z grup „Jagódki” i „Biedronki” wybrały się do wsi Lipińskie Małe na spotkanie z historią.  Na miejscu miały możliwość zapoznania się z codziennym strojem , niektórymi zwyczajami i obrzędami rodowitych mieszkańców naszych terenów, czyli Jaćwingów. Pani prowadząca warsztaty bardzo ciekawie opowiadała o ich życiu i zwyczajach. Pięciolatki miały do wykonania różne zadania praktyczne. Rzucały drewnianymi maczugami, strzelały z łuku, prowadziły wykopaliska archeologiczne. Z  wykopanych skorup  wspólnymi siłami  udało im się złożyć  gliniany talerz i przy pomocy pań odczytać  napis, wskazówkę, prowadząca do ukrytego skarbu. Nie było łatwo go odnaleźć, ale dzięki współpracy i zaangażowaniu wszystkich  udało się. Wskazówka prowadziła do miejsca zwanego Świętym Gajem i  dużego kamienia z rysunkiem  słońca – symbolu jednego z żywiołów – ognia. To pod nim został ukryty w starym glinianym garnku skarb – dukaty.  Znalezisko zostało uczciwie podzielone między małych łowców przygód, a że wysiłek wzmaga apetyt, każdy mógł skosztować własnoręcznie upieczonej kiełbaski  na ognisku. Dzieci wracały do przedszkola z uśmiechem na twarzach, z nowymi wiadomościami i umiejętnościami.