V PRZEGLĄD RODZIN MUZYKUJĄCYCH

Już po raz piąty  26 maja 2018r. odbył się w Ełku Przegląd Rodzin Muzykujących, którego organizatorem  jest Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki” oraz Ełckie Centrum Kultury. W związku z przypadającą w 2018 r. setną rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę w całym kraju organizowane są liczne uroczystości o charakterze patriotycznym. Koncert muzykujących rodzin wpisał się wyśmienicie w ełckie uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości gdyż przyświecało mu hasło przewodnie „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”. W tym roku na scenie Ełckiego Centrum Kultury zobaczyliśmy dziesięć zespołów stanowiących  „przedszkolne rodziny muzykujące”.

W skład zespołów wchodzili przedszkolacy, ich mamusie, tatusiowie, rodzeństwo, niejednokrotnie ciocie, wujkowie i dziadkowie a także przyjaciele rodzin. Najmłodszy uczestnik zespołu śpiewającego miał niespełna 7 miesięcy. „Były specjalne stroje, starannie przygotowana choreografia, młodzi artyści z przejęciem czekali na swój występ”-  dodaje Dyrektor przedszkola Pani Anna Sierotko w wywiadzie do Radia 5. „O Polskich Kwiatach” śpiewała rodzina przedszkola „Mali Odkrywcy”, a ich występ uświetniła  Dyrektor przedszkola Pani Irena Wierzbicka recytacją wiersza Juliana Tuwima „Kwiaty polskie”.  Zespoły dokonując wyboru repertuaru na przegląd  rodzin często  decydowały się na  pieśni związane z walką o  Niepodległość Polski. Pieśni te stanowią muzyczny pomnik dla tych, którzy 100 lat temu odzyskali dla Polski niepodległość.

Oprócz organizatora przeglądu  czyli Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki” w koncercie wystąpiły także reprezentacje MP „Mali Odkrywcy”, MP „Bajka, MP „Słoneczna Ósemka”, NP „Jedyneczka”, MP „Niezapominajka”, MP im. Jana Brzechwy „Perełka”,  MP „Światełko” i Szkoły Podstawowej  z Punktem Przedszkolnym w Mrozach Wielkich.

Wszyscy obecni  w ECK mogli też podziwiać pokaz tańców łowickich w wykonaniu starszej grupy z Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk. Frekwencja na koncercie dopisała jak zawsze. Na widowni zasiedli  znajomi,  przyjaciele  i rodziny występujących artystów. Gorąco  kibicowali  uczestnikom wszyscy pracownicy Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki”. Gośćmi honorowymi  przeglądu byli Prezydent Ełku - Pan Tomasz Andrukiewicz oraz Wiceprezydent Ełku - Pan Artur Urbański. Serdeczne podziękowania powędrowały również w stronę sponsorów nagród dla uczestników przeglądu czyli  rodziców  naszych wychowanków.  To było piękna lekcja polskiej historii.