UCZYMY SIĘ HISTORII

W ramach realizacji treści projektu ekologicznego „Przyrodnicze wędrówki po niepodległej Polsce” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, dzieci z grupy 6-latki2 i 6-latki1 spotkały się z  inicjatorem i założycielem oraz prezesem organizacji skupiających dzieci wojny w Ełku, a także Krajowej Federacji Kombatanckich Związków Dzieci Ofiar Wojny Panem Alfonsem Bobowikiem. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć publikacje, czasopisma, zdjęcia  i książki pana Alfonsa. Wśród publikacji  jego autorstwa najbardziej zaciekawiła dzieci  książka pt. Historia polskich dzieci ofiar drugiej wojny światowej na Podlasiu i Mazurach”.  Podczas spotkania  6-latki poznały wojenną historię dzieciństwa zaproszonego gościa, powojenną działalność zawodową a także obecne zainteresowania i działalność społeczno-historyczną na rzecz Ełku i okolic. Dzieci zadawały pytania dotyczące codziennych zajęć, szkoły, ulubionych zabaw, rodzajów ubrań i  środków komunikacji, wyglądu dawnych domów a także marzeń dziecięcych i przyjaźni. Były pytania o dostępne w czasach dzieciństwa Pana Bobowika słodycze, place zabaw, samochody a nawet  telefony. Na wszystkie pytania  gość wyczerpująco i z wielką cierpliwością odpowiadał,  jest wszakże emerytowanym pedagogiem. Przedszkolaki były bardzo zadowolone ze zdobytej wiedzy o dawnych, trudnych wojennych i powojennych czasach.  Podziękowały gościowi śpiewając żołnierską piosenkę oraz wręczając laurkę z kwiatami.