WIOSENNE SIEWY

W miesiącach wiosennych „Żuczkom” 6-latkom 4 poznawanie przyrody dostarczało wielu możliwości przeżywania i  rozszerzania wiedzy o tym co będzie dalej... co wyrośnie z nasionka? Jak rośnie pomidor i rzodkiewka? Najpierw bliżej dzieci poznawały nasiona wyżej wymienionych warzyw, poznawały też rzeżuchę ,pomidora, paprykę, sałatę, koper, szpinak, lubczyk oraz wiele kwiatów. Potem je wysiewały do skrzyneczek. Czynności sprawiały wychowankom wiele radości i wzbudzały wiele emocji. Pojemniki ustawiły na parapecie okiennym. Najszybciej wzrastały kwiaty. Dzieci przeniosły je na rabatki wokół przedszkola. W następnych dniach dzieci posadziły cebulę. Codziennie troszczyły i dbały o wspólnie założony „zielony kącik”. Sześciolatki zraszając konewką kiełkujące rośliny z ciekawością obserwowały zachodzące zmiany. Uprawy szybko dojrzewały, dzieci  pozyskały nowalijkę – szczypior, sałatę i rzodkiewki. Wychowankowie zauważyli wiele związków i zależności przyczynowych. Zjawisko wzrastania roślin, następowało powoli. Ale dzięki trosce i opiece dzieci  „Zielony kącik”  w końcu zaowocował świeżymi nowalijkami. Z chwilą nadejścia ciepłych dni, ekologiczna okienna uprawa częściowo została przeniesiona do przedszkolnego warzywnika. Tu dzieci posadziły sadzonki papryki czerwonej i pomidora wysiały ogórka. Przeniosły z parapetu okiennego też sałatę. Później wysiały do gruntu rzodkiewkę. Systematycznie podlewały warzywny ogródek, z ciekawością podglądały zmiany.   Po upływie wielu dni nastąpiła wielka radość, gdyż dzieci zauważyły taki wzrost upraw, który pozwolił im spróbować jak smakuje sałata, rzodkiewka i szczypior. Na degustację zapraszaliśmy inne grupy sześcioletnie. Przedszkolaki dowiedziały się,  że samodzielna uprawa jest bardzo przyjemna a przede wszystkim zdrowa. Realizacja projektu „Ekoludek w zgodzie z przyrodą” wzbudzała duże zaangażowanie wszystkich sześciolatków. Dzieci wspólnie  planowały działania i samodzielnie uprawy sadziły, pieliły i pielęgnowały. Cieszyły się z uzyskanych efektów bo było smacznie, zdrowo i kolorowo.