CZARY MARY, ABY WRÓŻBY SIĘ SPRAWDZAŁY

„Andrzejki” to wieczór wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja. Tradycja ta znana jest już Polsce od prawie 500 lat. Pamiętały o niej „Tygryski”, które 29 listopada próbowały poznać swój los poprzez wróżby. Pomagała im w tym Cyganka, ponieważ dawniej uważano, że potrafi przepowiedzieć przyszłość.  Dzieci dzięki wróżbom z imionami, butami, cyframi, kolorami, specjalnymi andrzejkowymi kartami sprawdzały, jak będzie nazywał się ich przyjaciel, kogo w najbliższym czasie spotka miła niespodzianka, komu się poszczęści, a kto będzie miał kłopoty lub będzie musiał na siebie uważać, kto kim zostanie, czyli jaki będzie wykonywał zawód. Wróżba z butami ujawniła komu wszystkie przepowiednie najszybciej się sprawdzą. Żeby jednak wszyscy mieli na to szanse, każdy mógł wrzucić pieniążek do miski z wodą co zgodnie z dawnymi wierzeniami miało zapewnić powodzenie odprawionych wróżb.

„Andrzejki” w przedszkolu to świetna zabawa, połączona z przekazywaniem dzieciom naszych tradycji, kultywowaniem dawnych zwyczajów i obrzędów.