PROJEKT „DZIECIAKI MLECZAKI”

W roku szkolnym 2019/2020 grupy: 3-latki 2,  4–latki 1,  4–latki 2,  4–latki 3,    5–latki  1,  5–latki  2,  5–latki 3, oraz wszystkie grupy 6-latków realizowały projekt edukacyjny „Dzieciaki Mleczaki”. Powstał on z inicjatywy Polskiej Izby Mleka .

Głównym celem realizowanego projektu było wzbogacenie wiedzy dzieci na temat roli mleka i produktów mlecznych, oraz wdrażanie do nabycia prawidłowych nawyków żywieniowych. Podczas zajęć dydaktycznych przedszkolaki poznały drogę, jaką pokonuje mleko, począwszy od krów a skończywszy na produktach mlecznych na sklepowych półkach. Wzięły udział w zabawach ruchowych i matematycznych, wykonały zadania w "Mlecznych zeszytach", kolorowały w grupach duże kolorowanki i rozwiązywały zagadki. Dzieci zapoznały się z witaminami i mikroelementami występującymi w produktach nabiałowych, poznały różne rasy krów i środowisko w jakim żyją. Podczas zajęć edukacyjnych przedszkolaki doświadczyły „dojenia” krowy, która została wykonana z pudeł, a jej wymiona z rękawiczki jednorazowej. Wykorzystując bogactwo produktów mlecznych dzieci pod okiem nauczycielek urządziły wspólne śniadanie , podczas którego samodzielnie robiły kanapki. W ramach realizacji projektu  6-latki 1 „Tygryski” i 6-latki 2 „Muchomorki”  wybrały sie na wycieczkę do Centrum Tradycji Mleczarstwa –Muzeum Mleka w Grajewie. Przedszkolaki swoją przygodę w Muzeum rozpoczęły od zabawy na łące pełnej kolorowych zwierząt, charakterystycznych dla polskiego przemysłu mleczarskiego. Następnie prześledziły drogę mleka od momentu udoju, do chwili jego spożycia. W oborze dzieci miały szansę obejrzeć eksponaty, które służyły na przestrzeni lat w mleczarstwie oraz sprawdzić swoje umiejętności w dojeniu krowy. Nie zabrakło zagadek, układanek, a nawet teledysków o mleku i jego przetworach. W laboratorium sześciolatki zaspokoiły swoją ciekawość – dowiedziały się skąd biorą się dziury w serze, dlaczego mleko jest białe. Po zwiedzeniu wystawy dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych „Tęczowy wir mleczny”. Z mleka i kolorowych barwników powstały bajeczne „dzieła sztuki”.

Dzięki realizacji projektu „Dzieciaki Mleczaki” pokazano dzieciom walory zdrowotne mleka , głównie poprzez zabawę, aktywność fizyczną oraz intelektualną, jak również zachęcono przedszkolaków do codziennego  picia mleka.