PROJEKT „EKOLUDEK MISTRZEM KODOWANIA”

Od września 2019 do czerwca 2020 dzieci  z grupy 5-latki 2 uczestniczyły w Innowacji Pedagogicznej „Ekoludek Mistrzem Kodowania” opracowanej przez nauczycielkę Monikę Rejmer. Podczas realizacji Innowacji włączyliśmy się do realizacji programu „Uczymy Dzieci Programować”. Uczymy dzieci programować to ogólnopolski program edukacyjny kierowany do dzieci, nauczycieli i rodziców. Organizatorem jest marka Edu-Sense we współpracy z panią Anną Świć – autorką bloga „Kodowanie na dywanie”. Celem programu jest wprowadzanie dzieci w świat kodowania,  poprzez doświadczenia i zabawę.

Ze względu na ogromne korzyści płynące z nauki kodowania postanowiłam stworzyć Innowację, która pozwoliła  wprowadzić elementy kodowania  do zajęć dydaktycznych. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu   i zaplanowane były zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego i tygodniową tematyką kompleksową. Pracowaliśmy na dużej macie wzorowanej na macie edukacyjnej Mistrzów Kodowania, oraz czarnej kratownicy i mini  macie  do pracy w indywidualnej bądź w niewielkich zespołach. Realizując zadania z Innowacji starałam się  tak skonstruować zajęcia dydaktyczne, żeby stroną aktywną było dziecko, dodatkowo zajęciom towarzyszyła spora dawka ruchu i częste zmiany aktywności. Do naszych działań na macie wykorzystywaliśmy kartoniki z różnymi symbolami, znaki, obrazki, liczmany, klocki ruchu, kubeczki oraz materiał przyrodniczy. Dzieci uczyły się kodować na osiach wyznaczając drogę do celu, tworząc projekty, konstruowały gry planszowe, rozwiązywały i układały sudoku. Po zabawach na macie , dzieci wykonywały indywidualnie dyktanda graficzne, które pozwoliły lepiej przyswoić omawianą tematykę oraz rozwinęły koncentrację uwagi  i sprawności manualne. Wytwory prac dzieci były prezentowane Rodzicom  na specjalnie powstałej w tym celu   tablicy ,,Mistrzów Kodowania”.

W październiku wzięliśmy udział w Europejskim Tygodniu Kodowania organizowanym przez EduSense. Codziennie Liski  wykonywały zadania związane z elementami kodowania. Inspirując się cyklem scenariuszy zajęć ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować zaplanowano i zrealizowano różnorodne zajęcia. W codziennej pracy wykorzystywano różnorodne narzędzia , wyobraźnię, kreatywność i zaangażowanie dzieci. Ten tydzień był przepełniony różnymi aktywnościami, dzieci dowiedziały się jak wiele kodów funkcjonuje w naszym życiu: w codziennych czynnościach, w muzyce, w obrazach, w matematyce i świetnie się przy tym bawiły.