PROGRAM „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”

W roku szkolnym 2019/2020 przedszkole już po raz kolejny wzięło udział w ogólnopolskim programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, w wyniku czego otrzymało CERTYFIKAT.

Celem programu była proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie ich do ruchu już od najmłodszych lat. W ramach realizacji projektu wszystkie grupy przedszkolne zrealizowały 6 scenariuszy:

- scenariusz nr 1 „Dbam o rośliny i zwierzęta – nawet te najmniejsze”. Dzieci dowiedziały się czym jest NATURA i jak należy o nią dbać. Chętnie rozwiązywały zagadki na temat zwierząt żyjących w lesie i uzupełniały karty pracy, które przesłał im główny bohater projektu – Kubuś.

- scenariusz nr 2 „Dbam o aktywność fizyczną”. Dzieci wraz z rodzicami przeczytały i wykonały opowieść ruchową pt. „Wycieczka przedszkolaków”, zapoznały się z 6 -oma korzyściami wynikającymi z uprawiania sportu; rozwiązały zagadki o dyscyplinach sportowych i narysowały ulubioną aktywność fizyczną.

- scenariusz nr 3 „Dbam o siebie i jem owoce i warzywa”. Dzieci poznały wartość płynącą z jedzenia owoców u warzyw, a także zdrowego odżywiania i jedzenia regularnych posiłków. Dowiedziały się również jak skomponować pełnowartościowy posiłek.

- scenariusz nr 4 „Dbam o zasoby naturalne (powietrze, wodę i energię). Dzieci dowiedziały się co to jest powietrze, jak dbać o jego czystość. Zrozumiały również jak ważna w naszym życiu jest woda i energia.

- scenariusz nr 5 „Dbam o segregację śmieci i tworzę z nich coś nowego”. Dzieci dowiedziały się czym są śmieci i co należy zrobić, aby było ich mniej. Zapoznały się z pojęciem recykling. Segregowały odpady wrzucając je do odpowiednich kolorowych pojemników.

- scenariusz nr 6 „Dbam o naturę”. Przedszkolaki dowiedziały się, że człowiek jest częścią natury i  ma na nią ogromny wpływ. Poznały sposoby, oraz zasady jakie powinny być stosowane na co dzień, aby być eko, m.in. mycie zębów przy zakręconej wodzie, używanie toreb materiałowych, gaszenie światła przy wychodzeniu z pomieszczenia, segregacja śmieci, wybieranie spaceru zamiast samochodu.