PROJEKT „MAŁY MIŚ” W GRUPIE 4-LATKI 3

W roku szkolnym 2019/2020 grupa 4-latki 3 wzięła udział w projekcie pt. „Mały miś w świecie literatury dziecięcej’ organizowanym przez wydawnictwo Bliżej przedszkola przy współpracy z wydawnictwem Mac. Projekt rozpoczął się 16 września 2019 roku wybraniem misia oraz nadaniem mu imienia (Tedy). Dzieci przez cały rok szkolny 2019/2020 po kolei brały misia do domu na kilka dni, gdzie musiały się nim opiekować oraz rodzice czytali bajki misiowi oraz dzieciom. Po przeczytaniu bajki, bądź bajek przedszkolaki musiały uzupełnić dwie karty. Na pierwszej karcie zadaniem było odrysowanie swojej dłoni, natomiast na drugiej dzieci rysowały ilustracje dotyczącą przeczytanej bajki. Projekt składał się z 8 modułów, z których Zajączki wykonały 7 (jeden z modułów był związany z j. angielskim i był dodatkowy oraz przeznaczony dla nauczycieli tego języka).

Pierwszy moduł „Czytające przedszkolaki” był realizowany w przedszkolu jak i w domu. Rodzice czytali dzieciom bajki w domu jak również gościli w przedszkolu realizują także projekt „Cała Polska czyta dzieciom”. W projekt włączyła się pani Dyrektor Anna Sierotko czytając bajkę pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele”.

Moduł drugi „Misiowy wolontariat” przedszkolaki wykonywały angażując się w różne akcje charytatywne pomagając  ludziom, zwierzętom jak i środowisku. „Zajączki” przy pomocy rodziców  pomagały przez cały rok szkolny Tymkowi zbierając plastikowe nakrętki, włączyły się aktywnie w akcję „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem” przynosząc zabawki, które później zostały przekazane szpitalowi Pro-medica w Ełku. Dzieci chętnie wspierały również  zwierzęta zimą przynosząc warzywa, które zostały przekazane  do Nadleśnictwa Ełk –Mrozy, pokarm dla ptaków, aby napełnić karmniki na terenie przedszkola. Przedszkolaki nie zapomniały również o psach i kotach, które mieszkają w schronisku.

Najmłodsi wiedzą, że należy chronić środowisko, dlatego włączyły się w Akcję „Sprzątanie Ziemi” porządkowały teren wokół przedszkola oraz zbierały zużyte baterie, które zaniosły do Centrum Edukacji Ekologicznej i otrzymały podziękowanie.

Czwarty moduł „Dzień Pluszowego Misia” 4-latki 3 zorganizowały wspólnie z 4-latki 2 „Puchatki”. Panie przygotowały przedszkolakom różne konkurencje dydaktyczne, ruchowe oraz zabawy muzyczno- ruchowe. Głównym bohaterem tego dnia był Tedy, który uczestniczył w każdej zabawie.

„Mały miś i prawa dziecka”- był piątym modułem, w którym dzieci zapoznały się ze swoimi prawami.  Już od najmłodszych lat wpajamy dzieciom podstawy bezpieczeństwa na drodze , dlatego moduł szósty „Bezpieczni z małym misiem”  został zrealizowany przy współpracy Komendy Powiatowej w Ełku, gdzie policjanci przybliżyli dzieciom zasady ruchu drogowego oraz Straży Miejskiej, która przeprowadziła zajęcia pt. „Autochodzik”.

Siódmy moduł „Zmisiowany dzień matematyki” odbywał 12 marca, gdzie „Zajączki” przez cały dzień miały zabawy dydaktyczne oraz ruchowe związane z matematyką.

W trakcie ósmego modułu” Mali przedsiębiorcy” przedszkolaki miały okazję zapoznać się z walutą, którą operujemy oraz zdobyły wiedzę na temat racjonalnego gospodarowania pieniędzmi.

Realizacja projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury dziecięcej” posłużyła przede wszystkim rozwojowi czytelnictwa  a także rozwijaniu kompetencji kluczowych dzieci.

Projekt bardzo przypadł do gustu przedszkolakom, rodzicom oraz nauczycielkom.